Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Merkezi’nin Yapacağı Metroya Startı Şeyh Verdi

Yapı Merkezi, Obayaşi, Kajima ve Mitsubishi Konsorsiyumu’nun kazandığı 4 milyar dolarlık Dubai Metrosu’nda tünel kazısı başladı. Metronun ilk fazı 2009, ikinci fazı 2010 yılında teslim edilecek.

Vatan Gazetesi
Yapı Merkezi’nin Yapacağı Metroya Startı Şeyh Verdi

apı Merkezi’nin Japon Obayaşi, Kajima ve Mitsubishi şirketleriyle birlikte üstlendiği Dubai Metrosu’nda tünel kazısı başladı. Yatırım bedeli 4 milyar doları aşması beklenen ve 4 yılda tamamlanacak olan 74.6 kilometre uzunluğundaki metro inşaatında 25 ülkeden 9 bin işçi çalışacak.

Yapı Merkezi Murahhas Üyesi Başar Arıoğlu, Dubai Metrosu’nun yurtdışında aldıkları en büyük proje olduğunu belirterek, “İhaleyi 2005 yılında aldık. Hem proje hem inşaat aşamalarında yer alacağız. Konsorsiyumdaki payımız yüzde 15. İstanbul Metrosu’nu 20 yılda bitirebildik. Burayı 5 yılda tamamlayacağız. Üstelik burası İstanbul’un iki katı büyüklükte olacak. Önem verildiğinde ve kaynak sorunu olmadığında işler bu kadar hızlı bitebiliyor” diye konuştu.

25 ülkeden işçi var
Metronun iki fazdan oluştuğunu kaydeden Arıoğlu, ilk fazı 9.9.9 olarak adlandırılan 9 Eylül 2009’da, ikinci fazın da Mart 2010’da teslim edileceğini vurguladı.

Çok büyük bir projeyi çok kısa sürede bitireceklerini de anlatan Başar Arıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dubai’de genelde Hintli, Pakistanlı işçiler çalıştırılıyor. Biz de ekonomik açıdan bu işçilerle çalışma kararı aldık. Sadece bu iki ülkeden değil toplam 25 ülkeden işçimiz olacak. Şu anda 5 bin kişinin çalıştığı şantiyelerde toplam işçi sayısı 9 bini bulacak. Mühendis kadrosunda ise 30 Türk yer alıyor. Japonya’dan da 55 mühendis çalışıyor.”

Sürücüsüz çalışacak
Dubai Metrosu’na büyük önem veren Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşit Al Maktum, geçen hafta törenle tünel makinasını çalıştıracak düğmeye bastı. Dubai Metrosu toplam 74.6 kilometrelik iki hattan oluşuyor. 12.6 kilometresi tünel, 58.7 metresi viyadük ve 3.3 kilometresi hemzemin olan sistemde 10 tanesi yeraltında olmak üzere 47 istasyon olacak. Metro, sürücüsüz çalışacak.

Uluslararası gruplarla yarıştılar
Dubai Metrosu’nun ihalesi 2005 yılında yapıldı. Yapı Merkezi, Obayaşi, Kajima ve Mitsubishi ile kazandığı ihalede Alstom, Siemens ve Bombardier’in de yer aldığı uluslararası 5 konsorsiyum ile yarıştı. Türk-Japon konsorsiyumu, projeyi “design-built” olarak adlandırılan sistemle yapacak. Yani hem projeyi hem inşaatı gerçekleştirecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-merkezinin-yapacagi-metroya-starti-seyh-verdi_51109.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!