Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapılardaki Bilinçsiz Onarımın Depreme Etkisi

Binaların iç mekanlarında bilinçsizce yapılan onarım ve düzenlemenin, depremlerde yıkım ve can kaybını artırdığı bildirildi. Yrd. Doç. Dr. D

NTV-MSNBCb>Binaların iç mekanlarında bilinçsizce yapılan onarım ve düzenlemenin, depremlerde yıkım ve can kaybını artırdığı bildirildi.

Yrd. Doç. Dr. Deniz Demirarslan, “kullanıcıların bina iç mekanlarını herhangi birtasarımcıdan yardım almadan bilinçsizce yapmaları, depremde yıkım ve can kaybını artırıyor. Evlerde balkonları mekana katma, işyerlerinde ise zemin kat bölme duvarlarının kaldırılması, bilinçsizce yapılan düzenlemeler olarak göze çarpıyor” dedi.

Türk insanının yapısı, yaşam tarzı, gelenek ve göreneklerine uygun yeterli iç mekan konforuna sahip mekanların azlığı nedeniyle konut ve işyerlerinde tadilata gidildiğini belirten Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Demirarslan, bunun da bir deprem sırasında can ve mal kaybı riskini artırdığını söyledi.
Başta konut olmak üzere, insanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürdüğü tüm binaların iç mekanlarında uyumsuzluğun görülmeye başlandığını ifade eden Demirarslan, şunları kaydetti: “Bu tür binaların iç mekanları, yaşam tarzı, gelenek ve göreneklere uygun hale getirilmek için değiştiriliyor. Bu değişim de, genellikle inşaat ustaları veya kalfalarınca yapılıyor. Bu yüzden, kullanıcıların bina iç mekanlarını herhangi bir tasarımcıdan yardım almadan bilinçsizce yapmaları, depremde yıkım ve can kaybını artırıyor.”

MEKAN ONARIM VE DÜZENLEMELERİ
Deniz Demirarslan, Marmara Depremi’nin yaşandığı illerde yaptıkları araştırmalarda, mekan tadilatlarının depremde yıkım ve can kayıplarına önemli etken olduğunun görüldüğünü de bildirdi.
Mekan tasarımının, eğitim ve sağlık gibi toplum yapısını belirleyen olgulardan biri olduğunu, bu açıdan tasarımların bilimsel çalışma olarak ele alınması gerektiğini anlatan Demirarslan, şöyle devam etti: “Evlerde balkonları mekana katma, işyerlerinde ise zemin kat bölme duvarlarının kaldırılması, bilinçsizce yapılan düzenlemeler olarak göze çarpıyor. Yine konutlarda mutfak ve banyo düzenlemeleri, pencere yeri değiştirme, pencere açma, oda duvarlarını kırarak genişletme, kat çıkma en sık yapılanlar oluyor. İş yerlerinde de taşıyıcı elemanların kaldırılması, asma kat yapılması onarımların içinde yer alıyor. Hacimlere sığmayan mobilya ve donatı elemanları kullanımı da mekanların tadilatında önemli rol oynuyor. Bu tadilatların azaltılması için modüler mobilya üretilmeli ve kullanıcılar bu konuda bilinçlendirilmelidir.”
Deniz Demirarslan, tadilatın, mimar ya da iç mimarlarca projelendirip denetlenmesi ve bina yapımı gibi ruhsata bağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapilardaki-bilincsiz-onarimin-depreme-etkisi_3762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!