Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yatağan Yine Dumanaltı

Alman Bischoff firmasının 120 trilyona kurduğu tesis tam hizmet veremediği için kirlilik normalin 3 katı olan 1500 mg/m3'e yükseldi ve santral 2 ke

Yeni Asır
Yatağan Yine Dumanaltı

b>Alman Bischoff firmasının 120 trilyona kurduğu tesis tam hizmet veremediği için kirlilik normalin 3 katı olan 1500 mg/m3'e yükseldi ve santral 2 kez devre dışı bırakıldı.

Yatağan Termik Santralı'nın yarattığı hava kirliliğinin ortadan kaldırılması için 4 yıl önce kurulmasına başlanan ve 1,5 yıl önce de faaliyete geçirilen baca gazı arıtma tesisi düzenli bir şekilde çalıştırılamadığı için Yatağan'da kirlilikle ilgili şikayetler yeniden başladı.

Yapılırken uyardık
Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Erol Soğancı, kurulduğu günden beri sık sık arızalanan 120 trilyon liralık tesisin, 3 aydan bu yana teknik arızalar nedeniyle sistemli bir şekilde çalıştırılamadığını, bu yüzden de kesin kabulünün yapılmadığını söyledi.
Yatağan'a desülfirüzasyon sisteminin Alman Bischoff firması tarafından kurulduğunu hatırlatan Soğancı, "Kuruluş aşamasında uyarımızı yapmıştık. Aynı firma Orhaneli Santralı'nda da bu sistemi kurmuş ve çalışmamıştı. Yatağan'ın da çalışmayacağını söylemiştik." diye konuştu.

Para sokağa atıldı
Soğancı şunları söyledi: "Yatağan'a bu arıtmayı kurduranlar hakkında gerekli işlemlerin yapılması için hükümeti göreve çağırıyorum. 120 trilyon lirayı resmen sokağa attık. Sistem kurulduğu günden beri düzenli bir şekilde çalıştırılamıyor. Firma sıcaklık değerlerini tutturamıyor. Buna rağmen Bischoff firması, Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden (EÜAŞ) alacaklarını tahsil etmek, EÜAŞ de firmaya eksiklikleri tamamlatmak istiyor. Firma, alacağını tahsil etmek için Uluslararası Tahkim'e gitti."

320 hasta başvurdu
Yatağan Sağlık Grup Başkanı Dr. Ömer Kandemir, termik santraldan çıkan kükürtdioksit oranının insan sağlığına zarar verecek en yüksek değerinin 500 mg/m3 olduğunu, bu değerin yükselmesi halinde santralın devre dışı bırakıldığını söyledi. Dr. Kandemir, "Kasım ayı içinde iki defa bu değer 1500 mg/m3'e yükseldi. Bunun üzerine santral iki kez devre dışı bırakıldı, 4 defa da yük düşümüne gidildi. Zaman zaman anlık olarak 500'ün üzerine çıkıyor, birkaç saniye içerisinde düşerse, santral devre dışı bırakılmıyor. En son Ramazan Bayramı öncesinde kapatma yazısı yazmıştık, yetkililer uyguladılar. 24 saat boyunca santralden çıkan kükürtdioksit gazı ölçümü yapıyoruz. Değerlerin yükselmesi halinde Kaymakam'ın oluruyla santralı ya devre dışı bıraktırıyoruz, ya da yük düşümüne gitmesini istiyoruz" diye konuştu.
Yatağan Sağlık Grup Başkanlığı'na kasım ayı içerisinde solunum yolu rahatsızlığı çeken 100 hastanın, Devlet Hastanesi Dahiliye Servisi'ne ise 220 hastanın başvurduğu öğrenildi.

Kabus günlerine yeniden döndük
Yatağan halkının yine zehir solumaya başladığını iddia eden Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ise, "Yatağan, kabus günlerine geri döndü. Filtrelerin bozuk olması nedeniyle Termik Santral'dan çıkan kükürt-dioksit gazı çevremize büyük zarar veriyor. Solunum yolları hastalıkları artmaya başladı. Yatağan'da gece sokağa çıkamaz durumdayız. Filtrelerin yeniden devreye girmesi için Ankara'daki yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz" dedi.

İŞLETME NE DİYOR?
Yatağan Termik Santralı İşletme Müdürü Bülent Barut, "Daha önce Muğla Valiliği'nce Yatağan koruma bölgesi ilan edilmişti. Kasım ayı içerisinde Yatağan Termik Santralı 2 kez devre dışı bırakıldı, 4 defa da yük düşümüne gidildi. Ancak Bischoff firması ile EÜAŞ yetkililerinin Ankara'da toplantı yaptıklarını, firmanın eksiklerini gidermek için çalışmalara başlayacaklarını öğrendim" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatagan-yine-dumanalti_7764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!