Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Yatırım Projeleri Fizibilitesi ve Finansmanı Toplantısı''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, ''Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin yeni işletme kuruluyor, bu firmaların ömrü yaklaşık 5-10 yıl arasında değişiyor'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Yatırım Projeleri Fizibilitesi ve Finansmanı Toplantısı''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Bankalar Birliği işbirliğiyle düzenlenen yatırım projeleri fizibilitesi ve finansmanı toplantısı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasında (MUTSO) yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon faal çalışan firma olduğunu söyledi. Koşmaz, ''Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin yeni işletme kurulduğunu, bu firmaların ömrünün yaklaşık 5-10 yıl arasında değiştiğini'' kaydetti.

Batı ve doğuda asırlardır ayakta duran şirketler olduğunu ifade eden Koşmaz, ''Bizdeki sorun, kolay şirket kuruyoruz ancak bu şirketleri büyütemiyoruz. Çünkü sermayemiz ve mali sistemimiz yeterince büyük değil. Kurumsal yönetim ilkelerini şirketlerimizde geliştiremiyoruz. Bu duruma mevcut finansman imkanları ve risk azaltıcı yöntemler noktasında bilgi noksanlığı eklenince KOBİ'lerimiz faaliyetlerinde güçlük yaşıyorlar'' diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi, 500 milyar dolar ihracat, 25 bin dolar kişi başına düşen gelire sahip olmayı hedeflediğini anımsatan Koşmaz, bu hedeflere ulaşmada potansiyelin verimli kullanılmasının önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

''Anadolu'daki firmalara sorduğumuzda en büyük sorunun finansmana erişim olduğunu görüyoruz. Şirketlerimizin ihtiyaç duyduğu finansal araçların geliştirilmesini ve tüm şirketlerimizin bu araçlardan haberdar olmasını sağlamalıyız. Avrupa'daki ekonomik sorunlar nedeniyle bütün dünyada döviz fiyatlarındaki hareketlilik arttı. Bu aşırı hareketlilik firmalarımızın sipariş, nakit dengesi ve döviz pozisyonu konularında planlama yapmalarını zorlaştırıyor. Bu alanlarda şirketlerimizi bilgilendirmek zorundayız.''

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ise TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği arasında imzalanan protokol çerçevesindeki bilgilendirme toplantısının Muğla'da düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Karakuş, Muğla'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu, uygulanacak doğru projelerle turizm, tarım ve madencilik alanındaki potansiyelini daha ileriye taşıyacağını vurguladı.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirim-projeleri-fizibilitesi-ve-finansmani-toplantisi_90694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!