Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yaylalar Çirkin Yapılaşmadan Kurtulacak

Giresun Valiliği, yaylalardaki çirkin yapılaşmayla mücadeleye hazırlanıyor. Binalar çevreye uyumlu hale getirilecek, imarsız bina kesinlikle yapıla

Akşamb>Giresun Valiliği, yaylalardaki çirkin yapılaşmayla mücadeleye hazırlanıyor. Binalar çevreye uyumlu hale getirilecek, imarsız bina kesinlikle yapılamayacak ve betonlaşma önlenecek.

Giresun Valisi Mustafa Kara, Kümbet Yaylası'nda imarsız yapılaşmaya ve betonlaşmaya kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. Vali Kara, Giresun'un turizm merkezi ilan edilen üç yaylasından Kümbet Yaylası'nın, dünyada çok ender bulunan güzelliklere sahip özel bir turizm beldesi olduğunu belirtti.

Olumsuz etkisi var

Kümbet Yaylası'ndaki doğaya uygun olmayan çirkin yapılaşma ve betonlaşmanın, yörede gelişmekte olan yayla turizmini olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Kara, 'Kümbet Yaylası'nın güzelliklerinin, beton yığınlarıyla yok olmasına izin verilmeyecek. Bundan sonra imarsız yapılaşmaya ve betonlaşmaya müsaade edilmeyecek'' dedi.

Kümbet Yayla Merkezi'nde bulunan binaların büyük bölümünün mimariden uzak ve şekilsiz olduğunu vurgulayan Vali Kara, şöyle devam etti:

'Daha önce yapılan bu binaların yıkımı mümkün değil, ancak bu binaları doğaya uygun hale getirmek mümkün. Bu konuda Bayındırlık ve İskan ile Orman ve Çevre Müdürlüğü mimarlarından oluşan bir komisyon kurduk. Bu komisyon, yaylada görüntü kirliliğine neden olan binalarda yapılması gereken tadilat ve iyileştirmeyle ilgili raporlar hazırlayacak. Bu rapor daha sonra bina sahiplerine tebliğ edilecek, bina sahipleri de bu rapor doğrultusunda tadilat çalışmalarına başlayacak.''

Vali Kara, çalışmaların yeni turizm sezonuna kadar tamamlanacağını belirterek 'Doğa ve çevreye uygun tadilatın tamamlanmasıyla Kümbet Yaylası kısa zamanda Türkiye ve dünyanın en gözde turizm merkezi haline gelecek'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yaylalar-cirkin-yapilasmadan-kurtulacak_6822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!