Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Fuar Projesi, İş Dünyasını İkiye Böldü

İzmirli duayen işadamı ve İZFAŞ'ın (İzmir Fuarcılık Hizmetleri A.Ş.) Yönetim Kurulu eski Üyesi Uğur Yüce'nin Gaziemir'de yapılması planlanan yeni fuar merkezi projesinin durdurulması çağrısı, İzmir iş dünyasını ikiye böldü. Projede otel ve kongre merkezi bulunmamasının büyük eksiklik olduğuna dikkat çeken Yüce'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Yeni Asır Gazetesi
Yeni Fuar Projesi, İş Dünyasını İkiye Böldü

İzmirli duayen işadamı ve İZFAŞ'ın (İzmir Fuarcılık Hizmetleri A.Ş.) Yönetim Kurulu eski Üyesi Uğur Yüce'nin Gaziemir'de yapılması planlanan yeni fuar merkezi projesinin durdurulması çağrısı, İzmir iş dünyasını ikiye böldü. Projede otel ve kongre merkezi bulunmamasının büyük eksiklik olduğuna dikkat çeken Yüce'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yaptığı çağrı farklı yorumlara yol açtı. Projesi geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanan ve Nisan ayında inşaat ihalesi yapılacak olan fuar projesiyle ilgili olarak Yüce, "İddia ediyorum ki bu proje eksik ve yanlıştır. Böyle yapılırsa fevkalade günahtır. Oteli ve kongre merkezi olmayan, metro gelmeyen fuar merkezi mi olur? Yapma bunu, yanlış yapıyorsun" demişti.

İki öenmli etkinlik

İşadamı Uğur Yüce'nin görüş ve önerilerine kimi işadamları destek verirken, İzmir'in iki büyük uluslararası fuarı olan MARBLE Fuarı ile IF Wedding Fashion Fuarı'nı düzenleyen doğaltaş ve gelinlik sektörü yetkilileri ise, "Acilen fuara ihtiyaç duyuyoruz. Bir an önce yapılıp bir an önce tamamlanmalı. Diğer bölümler sonra yapılsın" dedi.

Destek veren de var karşı çıkan da

'Proje geliştirilsin'

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Cemal Öztürk: Yüce'nin teklifine katılıyorum. Fuara katılacak olan firmaların konaklayacağı yer çok önemli. Basmane'deki otellerden fuara adam taşımak doğru olmaz. Konaklamanın yanı sıra ulaşımın da çözülmesi gerekiyor. Raylı sistemin fuara mutlaka ulaştırılması lazım. Projede otel ve kongre merkezi olmalı. Bir mimar arkadaşın hazırladığı bu taslak projenin geliştirilmesi gerekiyor.

'Bize bilgi verilsin'

İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkan Vekili Kemal Çolakoğlu: Projenin müellif ve mimarları bizi gelip aydınlatırsa fikirlerimizi daha rahat söyleyebiliriz. Biz projenin bir iki çizimini gördük. Belki projenin içinde otel veya kongre merkezi için kullanım durumu vardır. İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nda bilgilendirme toplantısı yapılmalı.

'İnşaat hemen başlasın'

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yunus Şahin: Eski fuar alanı yetersiz kaldığı için MARBLE Fuarı'nı (Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı) büyütemiyoruz. Konuklarımıza yer vermekte zorlanıyoruz. Endişemiz yerli ve yabancı doğaltaş firmalarının farklı fuar arayışlarına girmesi. MARBLE Fuarı ile kazandığımız şansı kaybetmeyelim. Gaziemir'deki fuar projesi konusunda asgari ne yapılacaksa, oturup kararlaştırılsın. Kongre merkezi de projelendirilir ancak bu işler adım adım yapılır. Önemli olan bir an önce fuar merkezine sahip olmak.

'Fırsatları kaçırıyoruz'

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Örün: Egeli hazır giyim sektörü, yeterince büyük bir fuar alanı olmadığı için birçok fırsatı kaçırıyor. Arz talebi yaratır. Eğer fuar merkezi yapılırsa, hemen çevresinde ihtiyaç duyulan oteller inşa edilecektir. Kongre merkezi bildiğim kadarıyla projede olacak. Projeye karşı çıkmak değil desteklemek gerektiğine inanıyorum. İzmir fuarlar şehri olsun demek sadece temenni ile olmuyor. Birtakım şeyler söyleyen insanların aynı zamanda adım atması gerekiyor. Bu fuar çok büyük şeyler kazandıracak. Bir an önce başlanıp bitirilmesi gerekli.

'Kervan yolda dizilir'

Batıçim Murahhas Azası Tufan Ünal: Fuar projesi bir an önce hayata geçmeli. Uğur Yüce'nin görüşleri çok doğru. Hepsine katılıyorum. Ama kervan yolda dizilir. Fuar projesi bir an önce başlasın Allah aşkına. Yoksa o eksik bu eksik diyerek hiçbir şey başlamıyor. Daha fazla geç kalmayalım.

Aziz Kocaoğlu: Uğur Yüce'nin haklılık payı var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Gaziemir'deki fuar projesiyle ilgili eleştirileri dikkate alacaklarını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, duayen işadamı Uğur Yüce'nin yeni fuar alanı projesi hakkındaki "Eksikler var" sözlerine, "Eleştiriler olacaktır ve bu eleştiriler bizi doğru yöne götürecektir" sözleriyle yanıt verdi. Başkan Aziz Kocaoğlu, "Uğur Yüce'nin söylediklerinde haklılık payı vardır. Mutlaka değerlendirmesini yapacağız. En doğru yolu bulacağız" diye konuştu. Projesi geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklanan ve Nisan ayında inşaat ihalesi yapılacak olan fuar projesi, Başkan Kocaoğlu tarafından düzenlenen toplantıyla işadamlarına tanıtılmıştı.

ETİKETLER: ekonomi kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-fuar-projesi-is-dunyasini-ikiye-boldu_85217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!