Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Sistemle Uludağ'a 3 Milyon Turist Taşınacak

Bursa'nın marka değerleri arasında yer alan teleferiğin yenilenmesiyle ilgili proje start alıyor. Yeni sistemin inşaatının iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Sistemde, toplamda kullanılacak arazi miktarı 30 bin metrekare, istasyon inşaat alanı 20 bin metrekare olacak.

Zaman Gazetesi
Yeni Sistemle Uludağ'a 3 Milyon Turist Taşınacak

Tarihî ve turistik yerleriyle her yıl binlerce turisti ağırlayan Bursa'da Uludağ için yeniden düzenlenen teleferik projesi hayata geçiriliyor. İki yıl sürmesi planlanan çalışmalarda toplam uzunluğu 8 bin 500 metreyi bulan teleferik hattı tamamlandığında, 175 kabin ile bir saatte bin 800 kişi taşınacak. Yıllık yolcu kapasitesinin ise 3 milyon kişi olması tahmin ediliyor.

Proje hakkında bilgi veren Şentürkler Mühendislik ve İnşaat AŞ Genel Müdürü Latif Altay, Alpler'deki Kayak Merkezi Dolomoti Bölgesi'nde kullanılan gondol tarzı araçlarla sistemin kullanılacağını söyledi. Toplamda kullanılacak arazi miktarının 30 bin metrekare, istasyon inşaat alanının ise 20 bin metrekare olduğunu belirten Altay, Teferrüç, Sarıalan, Kadıyayla ve Oteller Bölgesi olmak üzere 4 istasyondan oluşacağını aktardı. Tüm binaların az katlı ve doğa ile bütünleşmiş bir mimari tasarımla şekilleneceğini belirten Altay, ağaç ve bitki örtüsüne zarar verilmeyeceğini vurguladı. Projenin mimari tasarımının Altay Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri ile birlikte şekillendirildiğini belirten Latif Altay, yatırım ve işletme firmasının ise Şentürkler ile yurtdışından gelecek turizm ve teknoloji firmalarının ortak olacağı Bursa Teleferik AŞ olarak planlandığını iletti. Altay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje başlama tarihi itibarı ile 24 ay sonra teslim edilecek şekilde hazırlandı, bu sürecin sonunda yapılan yap-işlet-devret modeli anlaşma gereğince Şentürkler Holding tarafından 30 yıllık işletme hakkından doğan kullanım süreci başlayacak, 30 yılın sonunda teleferik üzerindeki işletmecilik hakkı gerekli yerlere devredilecektir. Projenin toplam maliyeti, yapılan fizibilite çalışmalarına göre 40 milyon Euro olarak görülüyor. Finansmanın ise Şentürkler Holding öz kaynakları ve yurtdışından alınacak krediler ile karşılanması planlanıyor."

Altay, taşıma ücretleri konusunda günübirlik misafirler ve çadırlı kampçılar için tek seferlik ve yıllık sınırsız üyelikler şeklinde alternatifli bir çalışma hazırlandığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-sistemle-uludaga-3-milyon-turist-tasinacak_82165.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!