Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Yangın Yönetmeliği Bursa’da Tanıtıldı

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK) işbirliğiyle yurt çapında düzenlenen 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in tanıtılması ve doğru uygulamaların yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen toplantıların beşincisi

yapi.com.tr
Yeni Yangın Yönetmeliği Bursa’da Tanıtıldı

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK) işbirliğiyle yurt çapında düzenlenen 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in tanıtılması ve doğru uygulamaların yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen toplantıların beşincisi Marmara Bölgesi’nin sanayi kentlerinden Bursa’da gerçekleştirildi.

Eylül 2009 tarihinde yeniden yayınlanan binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin tanıtımının amaçlandığı seminer, 16 Eylül 2010  tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Tasarımcıların, uygulayıcıların ve denetleyicilerin yönetmelikle ilgili bilgi seviyelerinin artırılarak yönetmeliğin uygulanması ve yangına karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılan toplantıya Bursa Valisi Şahabettin Harput, Belediye Başkan Vekili Necmettin Akbulut, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, Bursa, Balıkesir ve Kütahya Bayındırlık il müdürleri katıldı. Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve eski İstanbul Büyükşehir İtfaiye Müdürü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç yeni yönetmelik hakkında genel bilgi verdi.

Öğleden önce gerçekleştirilen ilk oturum, TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Turanlı tarafından yönetildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı mimarlarından Sevilay Armağan, "Yangın Yönetmeliğinin İmar Mevzuatı ile İlişkisi”, Hülya Usta " Kaçış Yollarının Tasarımı" ve Dr. Sedat Altındaş ise “Yangın Yönetmeliğinin Yapı Malzemeleriyle İlişkisi” konularında birer sunum yaptılar.

Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumun başkanlığını ise, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan Sedat Altındaş üstlendi. Oturumda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan Makina Mühendisi Harun Erpolat, “Mekanik Tesisat Yönünden Yangın Yönetmeliği” konusunda, İstanbul BB İtfaiye Zabıta Amiri Numan Bulburu “Mevcut Yapılarda Yangın Önlemleri” konusunda, İTÜ Makina Fakültesi’nden Dr. Müh. Kazım Beceren “Yağmurlama (Sprinkler) Sistemleri Tasarım, Uygulama ve İşletilmesi” konusunda katılımcılara bilgi verirken, Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ise “Yangın Yalıtımı-Sanayi ve Yangın Zonları” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Oturumların ardından, soru ve cevap yöntemiyle problemlerin tartışıldığı ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı bir panel gerçekleştirildi. Yöneticiliğini Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın yaptığı panelde katılımcılar, Bursa  İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan  Sevilay Armağan, Hülya Usta, Harun Erpolat, Sedat Altındaş ve İstanbul İtfaiyesi Müdürlüğü’nden Numan Bulburu’ya sorularını yönettiler.

Yeni Yangın Yönetmeliği Tanıtım Toplantıları'nın ilki Karadeniz Bölgesi'nin sanayi kentlerinden Samsun'da, ikincisi Marmara Bölgesi'nin sanayi merkezi Kocaeli'de, üçüncüsü Güneydoğu Bölgesi’nin sanayi merkezi Gaziantep’te, dördüncü toplantı Doğu Anadolu Bölgesi'nin sanayi alanında lokomotif kenti Erzurum’da gerçekleştirilmişti. 600 den fazla katılımın olduğu Bursa toplantısı makina, inşaat, elektrik mühendisi ve  mimarların yoğun olduğu, çevre illerden en fazla katılımın olduğu en büyük toplantı oldu.

Yeni Yangın Yönetmeliği Tanıtım Toplantıları’nın 2010 yılı için planlanan son durağı 11 Kasım'da Antalya olacak.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yangin-yonetmeligi-bursada-tanitildi_83090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!