Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Mısır'dan Nükleer Santral...

Yenilenebilir Enerji Nükleeri Geçti

Greenpeace'den yapılan açıklamaya göre yenilenebilir enerjiler 2010 yılında dünyada enerji tüketiminin %16’sını karşılayarak, nükleer santrallerin sağladığı enerjinin beş katına ulaştı.

NTV
Yenilenebilir Enerji Nükleeri Geçti

Greenpeace'den yapılan açıklamaya göre yenilenebilir enerjiler 2010 yılında dünyada enerji tüketiminin %16’sını karşılayarak, nükleer santrallerin sağladığı enerjinin beş katına ulaştı. Greenpeace Akdeniz bu konuda şu açıklamayı yaptı:

Yenilenebilir enerjilerin 2010’daki durumuna ilişkin Yenilenebilir Enerji Ağı Raporu (REN21) yayımlandı. Rapora göre 2010’da yenilenebilir enerjiler dünyanın birincil enerji (elektrik, ısı ve ulaşım) tüketiminin %16’sını karşıladı. Bu rakam, dünyada nükleer santrallerin sağladığı enerjinin 5 katından fazla.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, konuyla ilgili olarak “Fukuşima felaketinden sonra, dünyada ülkeler teker teker nükleer enerjiden vazgeçerken, liderliği artık yenilenebilir enerjilere yatırım yapan ülkeler kapmaya başladı. REN21’in sonuçları, enerji ihtiyacımızı ekonomik olarak da yenilenebilir enerjilerden sağlamanın mümkün olduğunu açıkça gösteriyor. Bu hem dünya ekonomisi, hem de iklim için çok iyi bir haber. Türkiye Hükümeti de seçimini yapmalı. Nükleere yatırım yapıp 20. yy’da mı kalacak, yoksa yenilenebilir enerjilerle geleceği mi yakalayacak” dedi.

REN21 raporu, yenilenebilir enerji yatırımlarının geçtiğimiz yılda 1/3 oranında yükseliş kaydederek, 2004’e göre beş kat arttığını ve 211 milyar dolara çıktığını gösteriyor.

Dünyanın en fazla karbon salımına neden olan ilk iki ülkesi ABD ve Çin, REN21 raporuna göre ilginç bir şekilde yenilenebilir enerji sistemleri sektöründe de lider konumda bulunuyor.

Türkiye ise yenilenebilir enerjiler konusundaki potansiyelinin %1’inden azını kullanıyor ve Hükümet nükleer enerji konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Nükleer enerjiden vazgeçen ülkeler:

·         Japonya 14 yeni reaktörün inşaatını iptal etti.
·         İsviçre 3 yeni nükleer reaktör planını iptal etti ve 2034 yılına kadar nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı.
·         Almanya hükümeti 7 santrali kapattı 2022 yılı sonuna kadar nükleer enerjiden tümüyle vazgeçilmesi konusunda karar alındı.
·         Çin hükümeti nükleer santral planlarını askıya aldı.
·         İtalya’da nükleer santral kurulması konusu referanduma taşındı ve halkın %95’e yakını nükleere hayır dedi.
·         Avrupa’da nükleer santrallere dayanıklılık testi uygulanıyor.
·         Kuveyt Başbakan yardımcısı Dr. Mohammad Al-Sabah elektrik üretmek amacıyla nükleer güce ve nükleer teknolojiye sahip olma isteklerinden vazgeçtiklerini açıkladı.
·         Nükleer imparatoru Fransa’nın Enerji Bakanı Eric Besson ilk kez nükleer enerjiyi tamamen devreden çıkartmayı gündeme getirdi.

REN21 nedir?

REN21, yenilenebilir enerji konusunda uluslararası liderlik forumu düzenleyen bir küresel politika ağıdır. Hedefi, gelişmekte olan ve sanayileşmiş ülkelerde yenilenebilir enerjilerin hızla büyümesi için politika geliştirme işlemlerini hızlandırmaktır. REN21 Sekreterliği, hem Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) hem de Deutsche GesellschaftfuerInternationaleZusammenarbeit (GIZ) GmbH tarafından desteklenmektedir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenebilir-enerji-nukleeri-gecti_88375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!