Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeraltı Sularında Tehlike Çanları

Türkiye yeraltı suyunun yüzde 40’ına sahip Konya Kapalı Havzası’nda son 10 yılda yeraltı suyu yılda yaklaşık 1 metre düşüş gösterdi. DSİ 4. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuraklığın Türkiye’de en fazla Konya ve çevresini etkilediğini söyledi.

Evrensel Gazetesiürkiye yeraltı suyunun yüzde 40’ına sahip Konya Kapalı Havzası’nda son 10 yılda yeraltı suyu yılda yaklaşık 1 metre düşüş gösterdi. DSİ 4. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuraklığın Türkiye’de en fazla Konya ve çevresini etkilediğini söyledi.

Konya’da metrekareye düşen yıllık ortalama yağış miktarının, 1929-2002 yılları arasındaki 72 yıllık ortalamaya göre 324 kilogram olduğunu belirten Yiğitsoy, “Ancak geçen yıl bu rakam 191 kilogramda kaldı. Bu yıl ise ekime sayılı günler kala 258 kilogram civarındayız. 72 yıllık ortalaması, Türkiye ortalamasının oldukça altında olan Konya, 324 kilogramın da altında yağış alıyor” dedi.

Yağış miktarındaki düşüş, aşırı sıcaklar ve tarımda bilinçsiz su tüketimi yüzünden Konya Kapalı Havzası’nın adeta kuruduğunu dile getiren Yiğitsoy, şunları kaydetti: “Konya Kapalı Havzası, Türkiye’nin yeraltı su kapasitesinin yüzde 40’ını barındırıyor. Bu kadar büyük potansiyel bile bitme noktasına geldi. Torosların kuzeyine yağan yağmur ve kar sularıyla beslenen Konya yeraltı suyuna her yıl 1 milyar 150 milyon metreküp su inmesi gerekiyor ancak 10 yıldır bu rakama ulaşılamıyor. Çünkü, yağmur az yağıyor, yaz gelmeden Toros’lardaki karlar eriyor. Kar yağışındaki ve sıcaklıktaki düzensizlik kar suyundaki süzülmeyi de azalttı.”

10 yıl öncesine göre kar ve yağmur suyunun yeraltına inme miktarının çok düştüğünü vurgulayan Yiğitsoy, ‘’Çiftçi ürününü sulamak için sürekli su çekiyor. Nüfus artıyor, içme suyu ihtiyacı da artıyor. Sonuçta, beslenenden fazla su çekilmesi olduğu için havzanın su miktarındaki azalma giderek ciddi boyutlarda tırmanıyor.

Denge bozuldu
Yiğitsoy, bu azalma nedeniyle birçok sulama kuyusunun debisinin düştüğünü, bu yüzden kuyulara yaptıkları yatırımlarla ilave borular taktıklarını söyledi. Yeraltı suyunun azalması sonucunda yeraltı ve yerüstündeki doğal dengenin bozulduğunu ifade eden Yiğitsoy, sulama teknolojisinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeralti-sularinda-tehlike-canlari_48182.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!