Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yerel Müzeler, Yerel Yönetimlere Bırakılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, “milli mahiyeti içermeyen” müze, galeri ve kültür merkezlerini yerel yönetimlere devretme kararı aldı. Bakanlık,

Zamanb>Kültür ve Turizm Bakanlığı, “milli mahiyeti içermeyen” müze, galeri ve kültür merkezlerini yerel yönetimlere devretme kararı aldı.

Bakanlık, kamuoyunda uzun süredir tartışılan müzelerin devriyle ilgili nihai kararını verdi. Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı kapsamında koro ve senfoni orkestraları bakanlıkta kalırken, “milli mahiyeti içermeyen” müze, galeri ve kültür merkezleri yerel yönetimlere devredilecek.

Tasarıda öngörülen ''Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın taşra teşkilatı kuramamasına'' ilişkin düzenlemeyi değerlendiren bakanlık bürokratları, taşra teşkilatlarından bazılarının devredilmesine ilişkin kriterleri belirledi. Buna göre, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı 16 ilde kurulu bulunan koro müdürlükleri ile senfoni orkestraları, bakanlık bünyesinde kalacak ve çalışmalarına eski sistemde devam edecek. İl kültür ve turizm müdürlükleri il özel idarelerine devredilirken, “milli mahiyet içermeyen'' müze ve kütüphaneler, belediye sınırları içinde yerel yönetimlere, ilçe ve beldelerde ise il özel idarelerine verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çeşitli illerde bulunan güzel sanatlar galerileri ile kültür merkezleri ise yerel yönetimlere bırakılacak. Öte yandan, Kamu Yönetimi Temel Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra bakanlık tarafından bir komisyon kurulacak. Komisyon, Türkiye'de bulunan 191 müze ile kütüphaneleri değerlendirerek bunlardan hangilerinin “milli mahiyet içermediğine'' ve devredilebileceğine karar verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-muzeler-yerel-yonetimlere-birakiliyor_8715.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!