Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yerli Çamur Yakma Tesisinde Elektrik Üretilecek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: "Doğu Atıksu Arıtma Tesisi'nde temeli atılan ve yaklaşık 70 milyon liralık yatırımla yapılacak tesis, ürettiği Elektrikle 10 yıl gibi bir sürede kendini amorti edecek" dedi.

yapi.com.tr/AA
Yerli Çamur Yakma Tesisinde Elektrik Üretilecek

Bursa Büyükşehir Belediyesince yapımı devam eden elektrik  üreten yerli çamur yakma tesisi inşaatında, son aşamaya gelindi. Günde yaklaşık 100 ton çamurun yakılmasıyla günde 2,5 megavat elektrik üretecek tesisin  kazanlarının montajına başlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yazılı açıklamasında, "Doğu  Atıksu Arıtma Tesisi'nde temeli atılan ve yaklaşık 70 milyon liralık yatırımla  yapılan tesisin ürettiği elektrikle 10 yıl gibi bir sürede kendini amorti  edeceğini" belirtti.

Bursa'nın daha yaşanabilir bir kent olması ve yeniden "yeşil Bursa"  olarak anılması için çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini ifade eden  Altepe, "Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu,  uzun yıllardır büyük bir sorundu. Çamurlar üretiliyor fakat bu çamurlar bertaraf  edilemiyordu. Şimdi artık bu çamuru ürettiğimiz yerde direkt olarak yakıp yok  edebiliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Altepe, yaptıkları araştırmaların sonunda örneklerini Amerika ve  Almanya'da gördükleri bu tesisi kentte yapmaya karar verdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Son teknolojik metotları kullanarak yerli üretimle kentimize  kazandırdığımız tesisi yeni yıla girerken çalıştırmak istiyoruz. Günlük 400 ton  sıvı çamur, sıkıştırıldıktan sonra 100 tona düşürülüp, bu tesislerde yakılacak.  Akışkan yataklı kazanlarda ilk etapta sistemi çalıştırmak için doğalgaz  kullanılacak. Doğalgazla başlayıp kazan, 850 dereceye kadar yükselecek. Bu  dereceden sonra sistem, normal rejime giriyor. Proses çalışıyor ve bundan sonra 3 bin 600 cal olan çamur, aynı bir kömür gibi yanmaya başlıyor. İçeriye üflenen 600  derecelik hava ile kendi kendini yakıyor. Burada çamur, kendi kalorisiyle yanıyor  ve saatlerce, günlerce aylarca bu yanma devam edebiliyor. Kazanın sıcaklığı  direkt eşanjörlere verilerek buhar üretiliyor. Atık ısıda üretilen buhar, burada  tribünlere giderek elektrik enerjisine dönüşüyor. Sonuç olarak günde 2,5 megavat  elektrik üretiliyor." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerli-camur-yakma-tesisinde-elektrik-uretilecek_151098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!