Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeşil-Beyaz Kaldırımlar Hortladı Ama Bu Kez CHP'li Belediye Eliyle

Çankaya Belediyesi, 'yaptığı hizmetlerin karıştırılmaması için' 3 bin sokakta kaldırım taşlarını yeşil-beyaza boyuyor. 2 bin YTL masrafla sokakların yüzde 30'unda kaldırım taşlarını boyayan CHP'li belediyenin hedefi, yıl sonuna kadar tüm kaldırımları yeşil-beyaz hale getirmek.

Radikal Gazetesi
Yeşil-Beyaz Kaldırımlar Hortladı Ama Bu Kez CHP'li Belediye Eliyle

b>Çankaya Belediyesi, 'yaptığı hizmetlerin karıştırılmaması için' 3 bin sokakta kaldırım taşlarını yeşil-beyaza boyuyor. 2 bin YTL masrafla sokakların yüzde 30'unda kaldırım taşlarını boyayan CHP'li belediyenin hedefi, yıl sonuna kadar tüm kaldırımları yeşil-beyaz hale getirmek.

Yetkililerden alınan bilgiye göre Büyükşehir Belediyesi'nden yeterince destek görmeyen Çankaya Belediyesi, 'yaptıkları hizmetlerin büyükşehir belediyesine mal edilmeye çalışıldığını' tespit edince bu yolu benimsedi. Yetkililer, "Renk konusunda eleştiriler yapılıyor ama yeşil doğanın rengidir. Sadece kaldırımları boyamakla kalmadık. Bu yıl 120 bin ton asfalt döktük, 75 km. tretuvar yaptık" dedi.

Hizmette aşırı siyasallaşma
Ankara Şehir Plancıları Odası Başkanı Zafer Şahin'se kaldırım bordürlerinin yeşile boyanmasının kötü renk seçimi olmasının yanı sıra büyükşehir belediye sisteminin işlemediğinin de kanıtı olduğunu öne sürdü.

Şahin "Ankara'da yerel yönetim sisteminde büyükşehir kademesinde aşırı siyasallaşma var. Büyükşehir belediyeleri daha fazla kaynak ve yetkiye sahip ağabey belediye halini almıştır. Hizmetlerin etkinliği, verimliliği değil kimin tarafından yapıldığı öne çıkarılmaktadır. Kaldırım bordürlerini yeşile boyayarak hizmet alanını kentliye gösterme çabası gibi uygulamalar yerel yöneticilerin kendi hâkimiyet alanlarının sınırlarını çizmelerinden başka bir işe yaramaz" dedi.

Son uygulama, "Kaldırım taşları beyaz veya sarıya boyanır" kuralı getiren 'Trafik İşaretleri Hakkında Yönetmelik'le de çelişiyor. (aa, Radikal)

İstanbul da yeşermişti
Benzer bir tartışma 1994'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yaşandı. Kâğıthane ve Beyoğlu belediyelerinin bordür taşlarını yeşil-beyaz veya yeşil-sarıya boyatması tepki çekti. Valilik, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, yolların 'gece araç kullanan sürücüleri uyarmak amacıyla' ancak sarı, beyaz veya kırmızıya boyatılabileceğini belirtince belediyeler geri adım attı. Erdoğan'sa tartışmalara "Yeşil medeniyettir" diyerek katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-beyaz-kaldirimlar-hortladi-ama-bu-kez-chpli-belediye-eliyle_49269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!