Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Yeşil Kutu" Eğitim Seferberliğine Dönüşüyor

Bölgesel Çevre Merkezi (REC), Millî Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, 2008 ve 2009 yıllarında BOSCH Ev Aletleri’nin desteğini arkasına alıyor. Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, öğretmenleri ve ilköğretim öğrencilerini hedef alarak çevre konusunda bilinçli ve duyarlı gelecek

yapi.com.tr
1 "Yeşil Kutu" Eğitim Seferberliğine Dönüşüyor

Sürdürülebilir kalkınma ve çevre eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Merkezi ve Doğu Avrupa için Bölgesel Çevre Merkezi (REC) tarafından geliştirilen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi; Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliği ile yürütülüyor. 2008 ve 2009 yıllarında projenin sponsoru olan BOSCH Ev Aletleri'nin desteğiyle Yeşil Kutu'nun Türkiye’de yaygınlaştırılması ve tüm illerde kullanılması hedefleniyor.

 

Yeşil Kutu, öğrencilerin çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olacak çok yönlü bir eğitim seti. Proje kapsamında Yeşil Kutu’yu nasıl kullanacakları konusunda eğitilen öğretmenler daha sonra, gelecek nesillerin çevreye duyarlı vatandaşlar olarak yetiştirilmesi amacıyla 10-14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencilerine ulaşarak eğitim veriyorlar. Öğretmen eğitimleri iki metodla gerçekleştiriliyor; öğretmenler 4 ildeki sabit eğitim noktalarında veya proje kapsamında Yeşil Vagon’a dönüştürülen T.C.D.D. Konferans Vagonu’nun duracağı 8 ilde Yeşil Kutu’nun eğitim programlarında ne şekilde kullanılacağı konusunda eğitiliyorlar.  Yeşil Kutu, kapsadığı konulara ilişkin olarak öğrencileri birer bilgi deposu haline çevirmek yerine temel bazı değerlerin ve davranış biçimlerinin gelişmesini sağlayacak biçimde tasarlandı. Bu nedenle de ders programında ayrı bir ders olarak yer almıyor. Yeşil Kutu, eğitimcilerin var olan her derste çevreyle ilgili bir bağlantı kurmalarını sağlayıp öğrencileriyle karşılıklı olarak çözümler geliştirmelerine yardımcı oluyor. Proje kapsamında 2008 ve 2009 senelerinde ise 6000 adet Yeşil Kutu üretilmesi 5600 öğretmene eğitim verilmesi ve 600.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 

REC Türkiye Direktörü Dr. Sibel Sezer Eralp, projeyi şu sözlerle anlatıyor: “Yeşil Kutu projesi sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının desteklenmesi için geliştirdiğimiz en önemli eğitim araçlarından birisidir. Uzun yıllardır ilköğretim düzeyinde Avrupa’da uyguladığımız bu eğitim modelini Türkiye’de hayata geçirmekten veprojeyi daha geniş bir öğrenci kitlesine ulaştırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Türkiye’de gelecek nesillerin daha sürdürülebilir bir dünyada yaşayabilmeleri bugünden atılacak adımlar ile sağlanabilir. İşte bu nedenle, Genç Çevre Liderleri, Okul Öncesi Çevre Eğitimi gibi geliştirdiğimiz ve yürüttüğümüz diğer çevre eğitimi projeleri ile birlikte Yeşil Kutu projesinin de bu sürece önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

 

Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer ise BOSCH Ev Aletleri olarak Yeşil Kutu projesine verdikleri desteğin nedenini şu sözlerle açıklıyor: “BOSCH Ev Aletleri olarak “Yaşam için teknoloji” sloganıyla 1990 yılından itibaren odaklandığımız daha az enerji ve su tüketimi ile çevrenin korunmasına katkıda bulunuyor, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerimizde de çevre ve eğitim konularına ağırlık veriyoruz.  2002 yılından bu yana, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliğiyle  BOSCH  Ev Aletleri sponsorluğunda  her sene Türkiye’yi il il dolaşan Ateş Böceği gezici öğrenim birimleri, Turmepa-Deniz Temiz Derneği tarafından İstanbul Boğazı’nı ve İzmir Körfezi’ni temizlemek üzere hazırlanmış olan “deniz süpürgesi” adlı teknenin sponsorluğu ve tiyatronun evrensel dilini kullanarak yarının büyüklerine çevre bilincini aşılamak için hayata geçirdiğimiz “Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu”  BOSCH Ev Aletleri’nin  gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak için gerçekleştirdiği önemli projeler arasında yer alıyor. 2008-2009 yıllarında gerek maddi açıdan destekleyeceğimiz gerekse her aşamasında faal olarak katkıda bulunacağımız Yeşil Kutu projesi ise gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakma gayemizle birebir örtüşmesi nedeniyle bizim için son derece değerli ve önemli”.

 

“Yeşil Vagon” yola koyuldu

 Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, il il dolaşarak çevre eğitimi vermek üzere özel olanaklarla donatılmış Yeşil Vagon sayesinde daha çok daha fazla öğretmene ve öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. İçerisinde bilgisayarlar ve Yeşil Kutu eğitimleri için gerekli tüm donanım bulunan Yeşil Vagon, projenin tamamen Türkiye ayağına özgü bir uygulama olmasıyla da oldukça dikkat çekici. 25 Nisan 2008 tarihinde Haydarpaşa Garı’ndan yola çıkan Yeşil Vagon, 28 Nisan’da Malatya’da olacak. Ardından, 5 Mayıs’ta Elazığ, 12 Mayıs’ta Muş, 21 Mayıs’ta ise Van’a gidecek olan Yeşil Vagon, her uğradığı ilde birer hafta kalarak proje eğitmenlerinin aracılığıyla buradaki öğretmenlere Yeşil Kutu’yu tanıtacak, nasıl kullanılacağı konusunda gerekli eğitimleri verecek. Yeşil Vagon, 10 Nisan 2009’da tekrar yola çıkacak ve  Yozgat, Niğde, Mersin ve Adana’da öğretmenlerle buluşacak.

 

Yeşil Kutu’da neler var?

 Yeşil Kutu; ders planları ve bilgi sayfalarının yer aldığı bir Öğretmen El Kitabı, filmlerin yer aldığı bir DVD, çevreyle ilgili konularda kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve “İkilem Oyunu” kartlarından oluşuyor. Eğitim setini kullananlar ders planlarını filmler ve ek bilgilerle takip etme şansına sahip oluyorlar. Yeşil Kutu kapsamında eğitim alan öğrenciler ise Onur Belgesi ile ödüllendiriliyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yesil-kutu-egitim-seferberligine-donusuyor_61236.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • yeşil kutuyu çok seviyorum 5b ye selamlar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!