Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yüksek Mahkeme 'Cargill Yasası'nı Durdurdu

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ABD'li Cargill firması için çıkarıldığı gerekçesiyle dava açtığı, aleyhteki yargı kararlarına rağmen şirketlere etkinliklerini sürdürme hakkı tanıyan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un 6. maddesinin yürürlüğünü durdurdu.

Milliyet Gazetesi/Gökçer TAHİNCİOĞLUnayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ABD'li Cargill firması için çıkarıldığı gerekçesiyle dava açtığı, aleyhteki yargı kararlarına rağmen şirketlere etkinliklerini sürdürme hakkı tanıyan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un 6. maddesinin yürürlüğünü durdurdu.

Sezer, Cargill için özel olarak çıkarıldığı gerekçesiyle yasanın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Anayasa Mahkemesi, Sezer'in talebini dün görüştü. Yüksek Mahkeme, yasanın 6. maddesinin yürütmesini durdurdu. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Kararın yürürlüğe girmesinin ardından, hükümetin faaliyetlerini sürdürmesine yönelik yeni bir düzenleme çıkarmaması halinde Cargill'in faaliyetlerini sonlandırması gerekecek. Cargill faaliyetlerini sonlandırmazsa sivil toplum örgütleriyle firma arasında yeni bir hukuk mücadelesi başlayacak.

Söz konusu düzenleme, yabancı şirketlerin tarım arazilerinde kurdukları tesislerde, ruhsatlarının yargı kararıyla iptal edilip edilmediğine bakılmaksızın etkinliklerini sürdürebilmelerine olanak sağlıyordu. Sezer, bu düzenlemeye karşı açtığı davanın dilekçesinde, "Böylece, izin, onay ya da ruhsatı yargı kararı ile iptal edilerek hukuksal dayanaktan yoksun kalan sanayi tesislerine yasal geçerlilik tanınıp yargı kararları etkisiz kılınmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yuksek-mahkeme-cargill-yasasini-durdurdu_51981.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!