Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yunanistan, Türk Eserlerinin Tespitine İzin Vermiyor

Yurtdışındaki Osmanlı eserlerinin tespiti için çalışmalar yapan Türk Tarih Kurumu, Yunan makamlarından onay alamıyor.

Zaman
Yunanistan, Türk Eserlerinin Tespitine İzin Vermiyor

urtdışındaki Osmanlı eserlerinin tespiti için çalışmalar yapan Türk Tarih Kurumu, Yunan makamlarından onay alamıyor.

TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, bütün ülkelerde sorun yaşanmadan çalışmalarını yürüttüklerini; ancak Yunanistan’dan 3 yıldır çalışma izni beklediklerini belirtti. Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili girişimlerini devam ettirdiğini kaydeden Halaçoğlu “Yunanistan dışında Balkanlar’daki çalışmalar bitti. Ortadoğu’da problem çıkmadı. Irak’ın mevcut durumu ile bağlantılı olarak burası dışında çalışmalarımızı rahatlıkla yürüttük. Suriye, Tunus, Ürdün, Mısır, Libya, Cezayir gibi yerlerde envanter çalışmaları halen devam ediyor.” şeklinde konuştu. Türk Tarih Kurumu, yurtdışındaki tarihî eserlerin tespiti için 1999 yılında bir çalışma başlattı. Kurum şimdiye ka- dar yabancı topraklarda Osmanlı’dan kalma 2 bin 647 tarihî eseri tescil etti.

Eserlerin birçoğundan Türkiye ilk defa haberdar oluyor. Yurtdışındaki eserlerin şimdiye kadar tespit edilememesi sebebiyle Osmanlı'nın Anadolu toprakları dışındaki tarihî mirası tam olarak bilinmiyordu. Proje çerçevesinde Prof. Dr. Bozkurt Ersoy ve ekibi, Kırım Yarımadası başta olmak üzere Karadeniz'in kuzey sahilleri boyunca sıralanan Türk eserlerinin tespiti ile ilgili çalışmalara başladı. Ekip, Kırım'da 70 yapı tespit etti. Balkanlardaki Türk eserlerinin tespiti çalışmaları aciliyeti sebebi ile Bulgaristan'dan başlatıldı. Yard. Doç. Dr. Mehmet İbrahimgil ve ekibinin yürüttüğü bu çalışma sonucu Bulgaristan'a bağlı kasaba ve köylerde 500'e yakın eser tespiti yapıldı. Bu eserlerin yüzde 90'ı, ilk defa bilimsel yayınlara girmesi sebebiyle önemli. Aynı ekip Kosova'da da şimdiye kadar 229 yapının envanterini çıkardı. Makedonya'daki çalışmalar Batı, Doğu ve Orta Makedonya olmak üzere 3 ana bölgede yapıldı. Batı Makedonya'da 409 eser tespit edildi. Macaristan'daki çalışmaları yürüten Prof. Dr. Bekir Deniz ve ekibi, burada Osmanlı'dan kalma 40 kadar eseri not etti.

Ortadoğu ve Afrika ülkelerindeki çalışmaları ise Prof. Dr. Abdüsselâm Uluçam başkanlığındaki ekip yürütüyor. 2000 yılında ilk olarak Mısır'da çalışmalara başlayan ekip, Mısır Anıtlar Kurulu ile ortaklaşa hazırlanan program çerçevesinde 311 eser tespit etti. Bu rakam Mısır'da bilinen ve umulanın üzerinde Türk eserinin bulunduğunu da ortaya çıkardı. Ekip Tunus'ta 190, Ürdün'de 72, Suriye'de de 564 eser tespiti yaptı. Prof. Dr. Bekir Deniz başkanlığındaki ekip ise Avusturya ve Romanya'da çalışmalarını sürdürüyor. Avusturya'daki çalışmalar devam ederken, Romanya'da 87 eser tespit edildi. Rüstem Bozer başkanlığındaki ekip, 2002 yılında Kırgızistan'da çalışmalara başladı. Burada 45 eser tespit etti.

Envantere geçirilen birçok eserin restore edilmesi gerektiğini kaydeden Halaçoğlu, bu görevi yürütmesi gereken kurumların ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü olduğunu söyledi. Halaçoğlu yurtdışındaki eser tespitinin Osmanlı'nın mirasının tam olarak bilinmesi noktasında önem taşıdığını dile getirdi. Halaçoğlu, birçok yerde bitirilme aşamasına gelinen projenin önümüzdeki dönemlerde tam olarak kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yunanistan-turk-eserlerinin-tespitine-izin-vermiyor_25460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!