Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Yusufeli Barajı'nın Zararı, Yararından Çok"

Artvin'in Yusufeli ilçesine yapılacak baraj projesine karşı çıkan Yusufeli İlçesi'ni Güzelleştirme, Yaşatma, Kültür Varlıklarını Koruma Derneği üyeleri, barajın çevreye vereceği zararın getirişinden çok daha fazla olduğunu belirtti

Birgün Gazetesi/Hayati AKBAŞrtvin'in Yusufeli ilçesine yapılacak baraj projesine karşı çıkan Yusufeli İlçesi'ni Güzelleştirme, Yaşatma, Kültür Varlıklarını Koruma Derneği üyeleri, barajın çevreye vereceği zararın getirişinden çok daha fazla olduğunu belirtti. Yetkilileri, "Zararın neresinden dönerseniz kardır" diyerek uyarak Yusufelililer, baraj projesi konusunda pek çok gerçeğin kamuoyundan saklandığını öne sürdü.

'Göz göre göre'
Yusufeli İlçesini Güzelleştirme, Yaşatma, Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı avukat Recep Akyürek, baraj projesinin hayata geçirilmesi halinde göz göre göre zarar edileceğini söyleyerek kamuoyunun desteğini beklediklerini belirtti.

Bölgede daha önce Deriner Barajı inşaatında yaşanan sıkıntıların Yusufeli'nde de yaşanacağını söyleyen Akyürek, "Bu projede daha yolun başındalar. İleride doğacak milyarlarca dolar zararın yükü yine insanımızın önüne konacaktır. Yılda 10 milyon dolarlık enerji üretilecek diye 4 milyar dolara yakın paranın harcanacağı bu projede neden ısrar ediliyor, anlamakta zorluk çekiyoruz" diye konuştu.

'Köyler kaderine terk ediliyor'
Akyürek, yapılan girişimlerden bir sonuç alınamaması karşısında son çare olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e hitaben bir mektup yazdıklarını ifade etti. Yusufeli İlçesi'ni Güzelleştirme, Yaşatma, Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Akyürek, projede usulsüzlüklerin yanı sıra, teknik eksiklikler de bulunduğunu belirterek, "Projede pek çok teknik aksaklık bulunuyor. Coğrafi yapısı itibariyle ulaşımını sadece vadi yataklarından sağlayan ve 30 bin nüfuslu ilçemiz, tarım arazileriyle, yerleşim yerleriyle adeta ülkeden koparılma aşamasına gelmiştir" açıklamasını yaptı.

Baraj inşaatı ile birlikte bölgedeki 60 köyden sadece 3 tanesinin Erzurum ile ulaşımının kalacağını ve diğer 57 köyün ulaşım yollarının tamamen kesileceğini belirten Recep Akyürek, kamuoyunu Yusufeli'ne yapılacak baraj projesine karşı çıkmaya çağırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yusufeli-barajinin-zarari-yararindan-cok_50209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!