Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Yüzer İskeleler’ İstanbul'u Yeniden 'Deniz Kenti' Yapma İddiasında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi sahillerindeki tekne parkını ve kirliliği ortadan kaldırarak vatandaşları denizle buluşturma iddiasındaki 'yüzer iskeleler' projesini hayata geçiriyor. Tarabya ve İstinye koylarında yapılacak ‘yüzer iskeleler’ projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Eylül Cuma günkü birleşiminde karar bağlandı.

yapi.com.tr
1 ‘Yüzer İskeleler’ İstanbul'u Yeniden 'Deniz Kenti' Yapma İddiasında İstinye marinası böyle olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi sahillerindeki tekne parkını ve kirliliği ortadan kaldırarak vatandaşları denizle buluşturma iddiasındaki 'yüzer iskeleler' projesini hayata geçiriyor. Tarabya ve İstinye koylarında yapılacak ‘yüzer iskeleler’ projesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Eylül Cuma günkü birleşiminde karar bağlandı. Projeye, İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da onay verdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan raporda, Tarabya ve İstinye koylarına ‘yüzer iskele’ (marina) yapılmasının 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına işlenmesi istendi. Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen raporda, İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğin önüne geçilemez bir hal aldığı, Boğaziçi kıyılarındaki düzensizliğin ve kirliliğin önüne geçilerek bu kıyıların doğallığını koruması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi;

“Herhangi bir betonarme, dolgu ya da sabit yapıya ihtiyaç duymaksızın bahse konu kıyıları İstanbul’a ve İstanbul halkına yeniden kazandırmak, İstanbul’un geçmişte sahip olduğu su kenti kimliğini, Boğazın belli noktalarında kıyı kullanımını teşvik ederek yeniden kazandırmak amaçlarıyla Boğaziçi kıyılarının planlanması çalışmaları başlatılmış olup, bu bağlamda bahse konu çalışmaya İstinye ve Tarabya Koylarında yüzer iskele yapımı işiyle başlanmıştır”.

Tarabya marinası

Tarabya ve İstinye koyunda yapılacak yüzer iskelelerde kısa süreli ve uzun süreli tekne bağlama yerleri olacak. İskelelerin yüksekliği ve yatların bağlanma biçimi, insanların karadan bakınca Boğaz’ın öbür yakasını görebilmesine fırsat verecek. Yüzer iskeleleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İSPARK gerçekleştirecek.

ETİKETLER: proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yuzer-iskeleler-istanbulu-yeniden-deniz-kenti-yapma-iddiasinda_82724.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • DEĞNEKÇİLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ SEVİNDİRİCİ, ÜSTELİK MAKUL FİYATLARDAN BAHSEDİLİYOR. AYRICA BU PROJE İLE TURİZMDE ÇIĞIR AÇILABİLİR. PROJENİN İÇERİSİNDE BARINDIRACAĞI SOSYAL TESİSLER MARİNALARA PARMAK ISIRTTIRACAK NİTELİKTE. HELİKOPTER PİSTİ , TOPLANTI SALONLARI, BAR VE CAFELER İNANILMAZ HEYECAN VERİCİ. HEM DE BU SAYEDE SAHİLLERİ İŞGAL EDEN TEKNELER YERİNE SADECE DENİZ MANZARASI VE SAHİL ŞERİTLERİ KALACAK. BENDEN 10 PUAN , SİZİ BİLMEM. GÜZEL İSTANBUL DAHADA GÜZEL OLACAK. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!