Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zengin Turistlerin Durağı

İstanbul'u kruvaziyer ve yat turizmi açısından Homeport olarak Akdeniz çanağında ve Karadeniz turizm sektörünün merkezi yapmak amacıyla Zeytinburnu sahillerine 3 milyar dolarlık dev yatırım projesi için düğmeye basıldı.

Cumhuriyet Gazetesi/MİYASE İLKNUR
Zengin Turistlerin Durağı

ürk turizminin en büyük eksikliği olarak dile getirilen zengin turist sıkıntısı 2011'de sona eriyor. Zengin turistlerin seyahatlerinde tercih ettikleri kruvaziyer gemiler ile mega yatların yanaşabileceği limanların azlığı ve yetersizliği nedeniyle Türkiye, bugüne kadar üst gelir grubuna mensup ve para harcayan turistleri çekemiyordu. Akdeniz çanağında Barcelona, Napoli, Venedik ve Pire limanları her yıl binlerce zengin turist çekerken Kuşadası ve Karaköy limanlarına aynı anda sadece 2 kruvaziyer geminin yanaşabilmesi ve çevresinde turistlere yönelik tesisler ile alışveriş merkezlerinin olmaması yüzünden Türkiye turlara dahil edilmiyordu. 2008 Ocak ayında başlayacak Sea Port projesi ile birlikte Türkiye de artık kruvaziyer gemi ve mega yatla dolaşan zengin turistlere ev sahipliği yapabilecek.

3 milyar dolarlık yatırım
İstanbul'u kruvaziyer ve yat turizmi açısından Homeport olarak Akdeniz çanağında ve Karadeniz turizm sektörünün merkezi yapmak amacıyla Zeytinburnu sahillerine 3 milyar dolarlık dev yatırım projesi için düğmeye basıldı. Rönesans İnşaat ile Koçhan ortak girişimi ile 2008 başında çalışmalarına başlanacak projenin tamamlanması halinde İstanbul, 2011'den itibaren Napoli, Pire, Barcelona gibi kruvaziyer gemilerin uğradığı limanlar arasına girecek. İstanbul'un coğrafi konumu ve Karadeniz'e de yakın olması nedeniyle bu turların başlangıç ve bitiş noktası olma konumuna gelecek.

ÖN İZİNLER ALINDI
Maliye Bakanlığı'nın İstanbul'un Zeytinburnu ilçesi Kazlıçeşme sahilinde Homeport kruvaziyer liman, yat limanı ve deniz turizm tesisleri için yapılan ihaleyi kazanan Rönesans İnşaat AŞ-Koçhan ortak girişimi Sea Port adı verilen proje için gerekli ön izinleri aldı.

26.10.2007 tarihinde Rönesans-Koçhan şirketlerinin oluşturdukları Ataport Turizm Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat AŞ ile Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü arasında 49 yıl süreli kullanma izni sözleşmesi imzalandı. Sözleşme gereği projeyi gerçekleştirecek Ataport Şirketi her yıl Hazine'ye 14 milyon YTL kira ödeyecek. Kira bedeli her yıl ÜFE endekslerine göre ayarlanacak. Ayrıca kira sözleşmesi boyunca tüm tesislerden gelecek gelirlerin yüzde 1'i Hazine payı olarak ödenecek. Sürenin bitiminde tüm tesisler Hazine'ye devredilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zengin-turistlerin-duragi_57849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!