Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zenginler Kültürel Doku İçin Eski Semtlerde Otursun

UNESCO Türkiye Temsilcisi Stefan Yerasimov, İstanbul’daki kültürel dokunun korunmasını isteyen elitlerin, eski semtlere yerleşmeleri gerektiğini sa

Zamanb>UNESCO Türkiye Temsilcisi Stefan Yerasimov, İstanbul’daki kültürel dokunun korunmasını isteyen elitlerin, eski semtlere yerleşmeleri gerektiğini savundu.

Yerasimov, aynı konuyla ilgili Paris örneğini vererek, “Paris’in de en önemli merkezini hayat kadınları ele geçirmişti. Ama zenginler oraya taşınıp 10 yıl boyunca yatırım yaptı, sonuçta hayat kadınları orayı terk etti.” dedi.

Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Garanti Bankası’nın düzenlediği ‘İstanbul kültür mirasını kaybederse’ konulu panelde, İstanbul’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkarılması tartışıldı. Osmanlı Bankası’nın Karaköy’deki tarihî binasında gerçekleşen toplantıya mimar Prof. Atilla Yücel, restoratör Prof. Zeynep Ahunbay ve UNESCO Türkiye Temsilcisi Stefan Yerasimov katıldı. Yerasimov, kültür mirasının sadece yasal yolla ve kağıt üzerindeki işlemlerle korunamayacağını, bunun için sosyal bilinçlenmeye muhtaç olunduğunu vurguladı. Kültürel mirastan bahsedilince, yalnızca Ayasofya, Süleymaniye, Sultanahmet’in değil Balat, Zeyrek ve şu an bilinçsiz kişilerce yozlaştırılmış yerlerin de anlaşılması gerektiğini söyleyen Yerasimov, başta mimarlar olmak üzere imkanı olanların buralarda oturmasını istedi.

Bakan Mumcu’nun yorumu yanlış

İstanbul’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nden, Kültür Mirası Tehlike Altındaki Yerler Listesi’ne alınması konusunda bilgi veren Yerasimov, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun “Dünyanın sonu değil.” yorumunun yanlış olduğunu söyledi. Yerasimov, “Her şey maddi yardım demek değildir. UNESCO listesinde olmak bir prestij meselesidir. Her ülke listeye eser sokmak için yarışıyor. Türkiye, kültür mirası listesinden çıkarsa sadece listeden çıkmış olmayacak.” şeklinde konuştu.

Koruma kapsamındaki yerlerde yetki kargaşası yaşandığına dikkat çeken Prof. Zeynep Ahunbay ise, “Ayasofya, Topkapı gibi yerler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait, vakıfların camileri var, ahşap evler özel mülkiyette. Bu durum çalışmaların hızını kesiyor.” dedi. Ahunbay, devletin birçok projeye imza atmasına rağmen, son aşamada insafın mülk sahiplerine kaldığını belirtti. Yasalarda boşluklar olduğuna da değinen Ahunbay, bu sayede rant elde etmek isteyen birçok kişinin işinin kolaylaştığını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zenginler-kulturel-doku-icin-eski-semtlerde-otursun_5240.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!