Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zeugma Müzesi Açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Biz, dünyanın en zengin toprakları üzerindeyiz. Tarihimiz zengin, coğrafyamız zengin. Bu topraklar üzerinde ne varsa hangi dönemden kalmış olursa olsun, hangi uygarlıktan, kimde kalmış olursa olsun onlar bugün insanlığın, geleceğin önünde bize verilmiş olan emanetlerdir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Zeugma Müzesi Açıldı

Foto: Okan Özer (AA)

Dünyanın en büyük mozaik müzesi niteliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi ve toplu açılışlar nedeniyle Gaziantep'e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı müzeye gelişlerinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay karşıladı.

Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile vatandaşlar katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, törende yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığının bütün birimleri gibi çok güç olanaklar içinde Türkiye'yi bir dünya ülkesi yapmak, kültür ve sanat alanında geleceğe taşımak konusunda büyük çabalar gösterdiklerini ifade etti.

Zeugma mozaiklerinin 20. yüzyılın başından bu yana bilindiğini, 1930'lardan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin orada kazı çalışmalarına başladığını belirten Günay, 1970'li yılların sonuna doğru da Birecik Kazısı vesilesiyle çalışmaların hız kazandığını kaydetti.

Günay, 2000'li yıllarda hem kazı, hem sergileme, hem de depolama faaliyetlerine hız verildiğini, ancak imkanların Zeugma'nın zenginliği karşısında yetersiz ölçüler içerisinde olduğunu söyledi.

Müzenin temelinin atılmasından sonra binanın belediye tarafından yapıldığını, Maliye Bakanlığının imkanlarıyla binanın Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildiğini aktaran Günay, şöyle konuştu:

''Ben galiba 10 kezden fazla geldim. Genel Müdürümüz, arkadaşlarımız defalarca, onlarca defa geldiler. Kültür ve Turizm Bakanlığının tüm olanaklarıyla çalışan arkadaşlarımız, bakanlıkların ücret sıkalasında hemen hemen en alt düzeyde ücretlerde çalışan arkadaşlarımız gerçekten ülke olarak övüneceğimiz bir, iftihar edeceğimiz bir zenginliğini burada sergileme fırsatını verdiler. Burada hem gelenekten, tarihin zenginliklerinden topladık hem de en son teknolojiyi kullanmaya çalıştık. Tıpkı İstanbul'da Silahhane'de gördüğünüz gibi dünya çapında bir eseri övünçle milletimizin sayesinde ve elbette ki Hükümetimizin sayesinde, sizin önderliğinizde (Başbakan Erdoğan'a hitaben) önce milletimize sonra da dünyamıza armağan etmeye çalışıyoruz.

Biz dünyanın en zengin toprakları üzerindeyiz. Tarihimiz zengin, coğrafyamız zengin. Bu topraklar üzerinde ne varsa hangi dönemden kalmış olursa olsun, hangi uygarlıktan, kimde kalmış olursa olsun onlar bugün insanlığın, geleceğin önünde bize verilmiş olan emanetlerdir. En iyi biçimde koruyarak bunları geleceğe taşımak hepimiz için bir insanlık borcudur ve şimdi biz Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak bu anlayışla çalışıyoruz, gerçekten ortaya güzel bir eser çıktı. Bu konuda Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin çok büyük emekleri var. Sayın Başkanın şahsında tüm Gaziantepli dostlarıma teşekkür ediyorum.''

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-muzesi-acildi_89001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!