Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma’da İşbaşı

Geçen yıllarda yapılan çalışmalarda yüzde 50’si gün ışığına çıkarılan Zeugma ‘Danae Villası’ kazısının tamamlanması hedefleniyor. Birecik Ba

AA
Zeugma’da İşbaşı

b>Geçen yıllarda yapılan çalışmalarda yüzde 50’si gün ışığına çıkarılan Zeugma ‘Danae Villası’ kazısının tamamlanması hedefleniyor.

Birecik Baraj Gölü kıyısında su dalgalarının zarar verdiği 4 mozaik de kurtarma çalışmaları kapsamına alındı. Dalgaların etkilediği önemli mimarinin suyla arasına set yapılarak dalgaların olumsuz etkisi durdurulacak.

Vali Lütfullah Bilgin, kazı alanında düzenlenen törende, antik kentte, geçen yıllarda yapılan kazılarda çok değerli mozaikler, villa kalıntıları ve taşınabilir kıymetli eserler ortaya çıkarıldığını anımsattı.

Antik kentte geçen yıl Özel İdare Müdürlüğü’nün tahsis ettiği kaynakla yürütülen kazıda, Ayvaz Tepesi’nin eteğindeki Dianysos Villası’nın tamamı ve Danae Villası’nın bir bölümünün gün ışığına çıkarıldığını belirten Bilgin, bugün Danae Villası’nın çevresinde kazı çalışmalarının yapılacağını bildirdi.

YERİNDE SERGİLENECEK

Zeugma’da yürütülen kazılarda ortaya çıkacak eserlerin, yerinde sergileneceğini ifade eden Bilgin, şöyle konuştu:

“Restorasyon işlemlerinin konunun uzmanı bir bilim heyetinin kontrolünde yapılmasının uygun olacağını dikkate aldık ve bu projenin hazırlanması için Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi ile gerekli yazışmaları yaptık. Üniversitelerden gelecek teklifler değerlendirildikten sonra restorasyon çalışmalarına başlanacak. Restorasyon için ihtiyaç duyulacak kaynak İl Özel İdare Müdürlüğü Bütçesi’nden karşılanacak.”

500 MİLYARLIK ÖDENEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür ve turizm alanında kullanılmak üzere Gaziantep Valiliği’ne 500 milyar lira ödenek gönderdiğini ifade eden Bilgin, bu ödeneğin 300 milyar lirasıyla Zeugma’ya giden karayolunun 9 kilometrelik bölümünün, ikinci kat asfaltını yaptıracaklarını bildirdi.

Bilgin, ödenekten arta kalan 200 milyar liranın da kültürel altyapı çalışmalarına harcanacağını belirterek, “Baraj gölü üzerinden Rumkale ile Zeugma arasında ulaşımı sağlamak amacıyla 25-30 yolcu kapasiteli bir tekne satın alacağız” diye konuştu.

YABANCI EKİPLER

Gaziantep Müze Müdürlüğü başkanlığında yapılacak kazılara, Ağustos ayı sonunda Nantes Üniversitesi’nden Catharina Abadie Reynal’ın bilimsel başkanlığında Zeugma tiyatrosunun kazısıyla başlanacak. İsviçre Bern Üniversitesi’nden Dr. Martin Hartman başkanlığındaki ikinci bir ekip ise buluntular üzerinde bağımsız bir çalışma yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugmada-isbasi_16544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!