Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugmalar Bekler!

Evrakta hata çıktı, Ege'nin Zeugması'nı kurtarma kazısı bir ay durdu. Eski ödenek de kazı bitmeden 15 gün önce yetişmişti. Tıpkı Zeugma gibi

Radikal
Zeugmalar Bekler!

b>Evrakta hata çıktı, Ege'nin Zeugması'nı kurtarma kazısı bir ay durdu. Eski ödenek de kazı bitmeden 15 gün önce yetişmişti.

Tıpkı Zeugma gibi baraj sularının altında yok olacak Allianoi antik sağlık yurdunu kurtarma kazıları, evraktaki ifade yanlışlığına takıldı. DSİ'den gönderilen belgede, ilgili kurumun adı yanlış yazılınca, kazının 140 milyar liralık ödeneği, ödenemedi. 20 uzman ve 40 işçi, bir ay kazı yerinde yanlışlığın giderilmesini bekledi.

Bir zamanlar Ege'nin sağlık merkezi olan Allianoi, günyüzü göremeden Yortanlı Barajı'nın suları altına gömülecek. İzmir'in Bergama ilçesi yakınlarındaki barajın inşası, 1993 yılında başlamıştı. Yedi yıldır süren kazılarda ise sağlık yurdunun yaklaşık yüzde 10'u çıkarıldı.

DSİ, Allianoi kazısı için 2004 yılında 140 milyar ödenek ayırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile DSİ arasında yapılan protokole istinaden para transferi yapılırken, DSİ'nin gönderdiği evrakta bir yanlışlık yapıldı. DSİ'nin evrağının başında 'Kültür Bakanlığı, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü' yazıyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'isimde yanlışlık' gerekçesiyle evrakı DSİ'ye iade etti. Çünkü iki bakanlık birleşmiş ve genel müdürlüğün adı değişmişti.

Kazı Başkanı Dr. Ahmet Yaraş, 40 işçi ve 20 uzmanla kazı yerinde yaklaşık bir aydır bu yanlışlığın düzeltilmesini bekliyor. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri, evrakta başka bazı maddi hataların da bulunduğunu ve düzeltilmesi için DSİ'ye gönderildiğini doğruladı. Genel müdürlük yetlilileri, DSİ'den gelen yeni evrakta yanlışlık olmadığını, şu anda bakanlıkta olan evrakı Bergama Mal Müdürlüğü'ne aktarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen'in imzasını beklediklerini açıkladı.

Kazı Başkanı Dr. Yaraş ise, "Kurtarma kazısı, zamanla yarışılan bir çalışma. Allianoi kazısı ancak paranın Bergama Mal Müdürlüğü'ne tranfer edilmesiyle başlatılabilir" dedi. Geçen yıl ayrılan DSİ ödeneğinin de kendilerine 15 Eylül'de ulaştığına dikkat çeken Dr. Yaraş, "Hava muhalefeti nedeniyle zaten kazımız 30 Eylül 2003 tarihinde kapanmıştı. Üstelik gelen para da farklı kalemlere transfer edilmişti" diye konuştu.

Yeni sponsor yok

Üç yıldır kazılara destek sağlayan Philp-Morris Sabancı'nın 2004 sonunda sponsorluktan çekileceğini açıklayan Yaraş, "Yeni sponsor arayışımız sonuca ulaşamadı. Alacağımız 140 milyar arkeolog, mimar, restoratör, desinatör, fotoğrafçı, öğrenci ve işçilerden oluşan 60 kişilik ekibime iki ay çalışma olanağı sağlıyor. Yeni bir Zeugma trajedisi yaşanması bekleniyor. Sanki tüm gayretler son ana saklanıyor. Su tutma aşamasına gelinmesi mi bekleniyor?" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugmalar-bekler_14618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!