Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zigana Turizm Kompleksi Projesi Tanıtıldı

Gümüşhane Zigana Dağı’nda dört mevsim işletilebilecek turizm kompleksi projesinin tanıtımı valilik toplantı salonunda yapıldı. 5 milyar dol

Zaman
Zigana Turizm Kompleksi Projesi Tanıtıldı

b>Gümüşhane Zigana Dağı’nda dört mevsim işletilebilecek turizm kompleksi projesinin tanıtımı valilik toplantı salonunda yapıldı.

5 milyar dolara mal olması ve iki yılda tamamlanması planlanan proje, dört mevsim turizm faaliyetlerinin yapılmasını sağlayacak gerekli bütün tesisleri içeriyor. Tesislerde yaz ve kış turizmi ile kongre turizmi yapılabilecek her türlü tesis yer alacak.

Bölgede merkez konumunu oluşturacak tesislerde konaklayan yerli ve yabancı turistler, tur operatörleri sayesinde ildeki ve diğer illerdeki tarihi ve turistik bölgeleri gezip görebilecek. Komplekste, konaklama tesisleri, kış için kayak turizmi, yaz için çim kayağı, yüzme havuzu, tenis kortları ve futbol sahaları gibi spor tesisleri, konferans ve kongre salonları bulunacak.

Ülke ve bölge genelinde ilk olması planlanan Zigana Dağı Geliştirme Projesi’ni anlatan İzmir’de işadamı olarak çalışan Gümüşhaneli eski CHP milletvekili adayı Erden Üçüncüoğlu, dağ geliştirme projesinin dünyada başka örnekleri olduğunu söyledi.

Üçüncüoğlu, alternatif turizmin istediği bütün imkânları Zigana Dağı’nda gördüklerini belirterek, “İnsanımıza balık tutmayı öğretecek, istihdam sağlayacak, bu yöreye katma değer getirecek bu proje, Atlas Grubu Arazi Geliştirme Firması’yla birlikte çalışılarak hazırlandı. Proje, yaklaşık 5 milyar dolar harcanarak iki yıl içerisinde tamamlanabilecek. Üçüncüoğlu grubu olarak yatırımcı, işletmeci, girişimci kimliğimizle bu projeyi ele aldık.” dedi.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Zigana Dağı Geliştirme Projesi’ni, popülist olmayan, gerçekleri ortaya koyan bir proje olarak gördüğünü söyledi.

Akçay, ekolojik yapıyı bozmadan, doğaya uygun proje olarak düşünülmesinin kendilerine ayrıca keyif verdiğini söyledi.

Zigana Dağı Geliştirme Projesi’nin yasal bir engelinin bulunmadığını belirten Gümüşhane Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Zigana Turizm Birliği’nin dönem birliği başkanlığı bizde, doğrudan icra eden konumundayız. Her alanı ve çevresel her ortamı değerlendirmek gerekiyor. Zigana bir markadır, bu markanın geleceğe taşınmasını sağlayacak projeye her türlü desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu. Valilik, benimsenen projeyi, finansman kaynakları veya finansörler bulunması halinde en kısa sürede hayata geçirmeyi amaçlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zigana-turizm-kompleksi-projesi-tanitildi_13207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!