Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ziyaretçilerin Gözüyle Ankara 2007 Yapı Fuarı

Uluslararası Yapı 2007 Ankara Fuarı’nın katılımcı firmaları fuara dair memnuniyetlerini belirtirken, ziyaretçilere “Ankara’nın en büyük fuarı’ olan Yapı 2007 Ankara fuarı hakkındaki görüşlerini sorduk.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZ20. Uluslararası YAPI / TURKEYBUILD Ankara Fuarı’nın katılımcı firmaları fuara dair memnuniyetlerini belirtirken, ziyaretçilere “Ankara’nın en büyük fuarı’ olan Yapı 2007 Ankara fuarı hakkındaki görüşlerini sorduk.

Mimar Ayça Sinal

Mesleğe yeni adım atmış bir mimar olan Ayça Sinal, özelikle kendisi gibi yeni mezunlar için malzeme bilgisinin çok önemli olduğunu söylüyor. Malzeme bilgisinin kazanılabileceği en doğru yerlerin de fuarlar olduğunu ifade eden Sinal, “ Bu fuarda pek çok malzeme görme olanağı buldum. Özellikle yer kaplama malzemeleri dikkatimi çekti. Bir de bombaya dayanıklı cepheye bakacağım. Özellikle savaşların gündemden hiç düşmediği bölgemiz için çok önemli” diyor.

Sinal, fuara katılan firmaların sergiledikleri malzemelerin detay çizimlerini de sergilemelerinin, malzemenin şekillendirilmesini anlamak açısından önemli olduğunu düşünüyor.

Mimar Esat Akyürek, her yıl Ankara fuarını geldiğini ve her geçen yıl fuarın çok daha iyiye doğru gittiğini dile getiriyor. Mimar Burak Güven ise fuarı tek kelimeyle “güzel” olarak tanımlıyor.

“Her ile bir fuar”
Şantiye Şefi olarak görev yapan İnşaat Mühendisi Turhan Sinal, genel olarak inşaat mühendislerinin, mimarların çizdiği projeyi uyguladıkları için derin malzeme bilgisine sahip olmadıklarını belirtiyor. Fuar sayesinde pek çok ürün gördüklerini dile getiren Sinal, edindikleri malzeme bilgisiyle de uygulamaları daha rahat yaptıklarını söylüyor. Sinal, sözlerine şöyle devam ediyor;

İnşaat Mühendisi Turhan Sinal
“30 yıllık meslek hayatım boyunca hep Anadolu’nun küçük yerlerinde çalıştım. Dolayısıyla fuarlara gitme şansımız çok olmadı. İlk defa böyle kapsamlı bir fuar geziyorum. Fakat Anadolu’nun diğer illerinde de bu tip fuarların kurulmasını isterim. Her ilde bir fuar kurulsa keşke... Büyük illere gelemeyen mimarlar ve mühendisler için büyük şehirlerdeki fuarlara katılmak ciddi bir külfet. Bunun için fuarları ziyaret etmiyorlar ve dolayısıyla mesleklerine dair gelişmeleri de takip edemiyorlar”

“Fuarda öğrendiklerimizi öğrencilerimize anlatıyoruz”
Urfa Endüstri Meslek Lisesi’nde İnşaat Teknik Öğretmeni olarak çalışan Osman Çiçek, Urfa Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinden ve öğretmenlerinden oluşan bir grup halinde fuarı ziyaret etmeye geldiklerini dile getirerek, “Sadece fuarı ziyaret etmek için kendi imkanlarımızla Urfa’dan geldik. Her yıl yeni teknolojileri öğrenmek, yenilikleri takip etmek amacıyla fuara geliyoruz. Tek amacımız buradan öğrendiklerimizi öğrencilerimize aktarmak” diye konuşuyor.

Çiçek, firmaların İstanbul fuarına daha çok rağbet etmelerini eleştirerek “Biz, İstanbul’a göre Ankara’ya daha yakınız. Urfa’dan kalkıp İstanbul’a gitmek çok daha masraflı. Firmalar sadece İstanbul fuarına değil Ankara fuarına da katılmalılar” diye konuşuyor.

Firmaların ziyaretçileri yeteri kadar aydınlatamadığını belirten Çiçek şöyle konuşuyor; “Piyasada teknik elemanın olmadığı söyleniyor. Teknik elemanı bizler yetiştiriyoruz. Bize fuarlarda ne kadar iyi malzeme bilgisi verilirse biz de o kadar iyi teknik eleman yetiştiririz.
Fakat standlarda görev yapan arkadaşlar bu konuda çok yetersiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ziyaretcilerin-gozuyle-ankara-2007-yapi-fuari_56279.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!