Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorlu Gökdelenine İtiraz ve Dava Kıskacı

İzmir’in Konak İlçesi Çankaya semtinde, Zorlu Holding’in eski tütün depoları ve eski Orkide Alışveriş Merkezi’ni içine alan araziye gökdelen yapmasına olanak sağlayan imar planları itiraz ve iptal davası kıskacına girdi. Şehir Plancıları İzmir Şubesi, 5 bin ölçekli planın iptali için açtığı davanın ardından, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları

Hürriyet Gazetesi
Zorlu Gökdelenine İtiraz ve Dava Kıskacı

İzmir’in Konak İlçesi Çankaya semtinde, Zorlu Holding’in eski tütün depoları ve eski Orkide Alışveriş Merkezi’ni içine alan araziye gökdelen yapmasına olanak sağlayan imar planları itiraz ve iptal davası kıskacına girdi. Şehir Plancıları İzmir Şubesi, 5 bin ölçekli planın iptali için açtığı davanın ardından, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası binlik plana askı süresinde itiraz etti.

Zorlu Holding, kentte tartışma yaratan imar plan değişikleriyle Çankaya’daki eski tütün depoları, eski Orkide Alışeveriş Merkezi’ni de içine alan arazisine yeni bir gökdelen yapılmasına olanak veren imar plan değişikliğiyle zemin kat ticaret, birinci kat ticaret ve otopark, 2, 3, 4, 5 ve 6. katlarda otopark, 7. kat ticaret ve otopark, 8 ve üzeri katlar konut yapılabilecek. Planda yüksek yapı kütlesinin yüksekliği de 32 kat olarak belirlendi. Bunun dışında alanda yükseklik 8 katla sınırlandırıldı.

İptal için dava açıldı

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi 1/5 bin ölçekli planın kamu yararı ve şehircilik esaslarına uymadığı, yoğunluğu arttırdığı gerekçesiyle iptal davası açtı. Konak ve Büyükşehir Belediyesi’nin 1/1000 ölçekli planı da onaylamasından sonra plan askıya çıktı. Bu kez önce hem Mimarlar Odası, hem de Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi plana itiraz etti. Plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliği aykırılıklar bulunduğu gerekçesiyle planın iptali istendi. Planın yoğunluğunun bölgede kentsel teknik ve sosyal altyapı dengesini bozacağını belirten itirazlarda, yeni trafik yükü yaratılacak olması, çevresinde bulunan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında tescilli, kültür ve mimarlık mirası yapılara olumsuz etki yaratmasını iptale gerekçe gesterdi.

İmar komisyonuna sevk

İtirazda "Belirli bir bölgede, yalnızca bir grubun ya da kişinin mülkiyetinde ayrıcalıklı imar hakları yaratılarak planlamanın eşitlik ilkesine aykırı olması nedenleriyle planlama ilkelerine, şehircilik kurallarına ve kamu yararına uygun olmadığı kanısındayız" iddiası da yeraldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-gokdelenine-itiraz-ve-dava-kiskaci_66349.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!