Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zorlu Parayı Ödedi

Zorlu, 800 milyon doları, “Biz Türk işadamıyız, Türk holdingi olarak ülkemize güveniyoruz” diyerek ödedi.

Vatan Gazetesi
Zorlu Parayı Ödedi

imarlar Odası’nın açtığı davaya karşın Karayolları arazisinin parasını ödeyerek devralan Ahmet Nazif Zorlu, “2010 yılında İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti ilan edilecek. Biz de bu projeyi 2010’a kadar yetiştirmek için şimdiden kolları sıvadık. Dünyada konuşulan bir proje olacak” dedi

Şeyh El Maktum davaları gerekçe göstererek İETT arazinin parasını ödemezken, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, kazandığı Karayolları arazisi ihelesinin bedeli olan 800 milyon doları, “Biz Türk işadamıyız, Türk holdingi olarak ülkemize güveniyoruz, her zaman da güvenmeye devam edeceğiz” diyerek ödedi.

Karayolları’na ait İstanbul Levent’te bulunan 96 bin 505 metrekarelik arazi, en yüksek teklifi veren Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım’a resmen devredildi. Ankara’da düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Ahmet Nazif Zorlu, ülkenin son 4 yıldır yaşadığı gelişme ve güven ortamını Zorlu Holding olarak perçinlemek istediklerini belirterek, “Bana her zaman şunu soruyorlar ’siz bu kadar parayı neden verdiniz’. Bu parayı ülkemize güvendiğimiz, ülkemizin gelişmesi için verdik” dedi.

Yaptıklarım teminatım
Ülkenin gelişmesi için sanayiye yapılan yatırımları, gayrimenkulde de yapmayı istediklerini, Denizbank’ı da sattıktan sonra sermayenin bir kısmını bu sektöre yatırmaya karar verdiklerini anlatan Zorlu, “Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır” diye konuştu.
“Burada öyle bir eser yaratacağız ki herkes burayı konuşacak” diyen Zorlu, proje kapsamında turizm, iş merkezi, residence, kongre merkezi olarak ve yeşil alan ile daha iyi bir yapılaşma ile İstanbul’a değer katacaklarını söyledi.

Zorlu, “İstanbul’a değer katmak, Türkiye’ye değer katmaktır. 2010 yılında İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti ilan edilecek. Biz de bu projeyi 2010’a kadar yetiştirmek için şimdiden kolları sıvadık. Burası dünyada konuşulan bir proje olacak, biz bunda iddialıyız. Biz ülkeye, ülkenin hukukuna inanıyoruz” dedi.

Hukuka güveniyoruz
El Maktum’un İETT arazisinin bedelini dava nedeniyle ödememesi ve aynı şekilde Karayolları arazisinin de Mimarlar Odası tarafından mahkemeye götürülmesiyle ilgili olarak ise Ahmet Nazif Zorlu, şunları söyledi:
“Ülkemize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman olumsuz düşünmem. Ben ülkeme güveniyorum, ülkemiz hukuk devletidir, burada arazi aldık. Ülkenin yararını bir olay. Eğer ülkede her şeye şüphe ile bakarsak bir iş yapmamız mümkün değil.”

800 milyon $’lık çeki verdi, tapusunu aldı
KarayollarI arazisinin devir sözleşmesini Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu imzaladı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zorlu, üzerinde 800 milyon dolar yazılı dev bir sembolik çeki Öİ Başkanı Kilci ve Bayındırlık Bakanı Özak’a verirken, yine sembolik ancak çekten daha küçük boyutta Karayolları arazisinin tapusunu aldı. Zorlu, tapuyu alırken, “İnşallah binası büyük olacak” diye espri yaptı.

‘Araziyi iyi ki yabancılar yerine siz aldınız’ diye binlerce e-mail attılar
Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisi ihalesini kazandıktan sonra birçok e-mail aldığını belirterek, “Binlerce mail aldım, iyi ki siz aldınız diye. Halkımız yabancının almasını istemiyor ama yabancı da gelecek yerli de gelecek. Yerli sanayici, işadamları yatırım yaparsa, yabancı da gelir. Globalleşen dünyada Türkiye’nin yerini alması lazım” dedi.

YİD ile ihale edilecek 3. Boğaz Köprüsü için onlarca talep var
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, araziden gelen paranın da duble
yollarda, yapım, bakım ve kamulaştırmada kullanılacağını söyledi. Yap-işlet-devret modeli ile ihale edilecek Gebze İzmit geçişi, 3. Boğaz Köprüsü’ne de onlarca talep olduğunu
hatırlatan Özak, bunun Türkiye’nin nasıl bir cazibe merkezi haline geldiğinin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Özak: Seçim yatırımı değil, her belediyeye aynı parayı veriyoruz
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden belediyelere ayrılan paylarda, Nisan, Mayıs, Haziran ayları için kesinti yapılmamasının bir seçim yatırımı olmadığını söyledi. İller Bankası’nın belediyelerin borçlarına mahsuben yüzde 25’lik kesinti yaptığını hatırlatan Özak, belediyeleri rahatlatmak için Bakanlar Kurulu kararı ile 3 ay İller Bankası paylarının tamamını ödeyeceklerini söyledi. Özak, belediyelerin özellikle yaz aylarında çok sıkı çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bunu geçen yıl da yaptık, katiyen bir seçim yatırımı değil ve her belediyeye veriyoruz. Seçim yatırımı olsa, kendi belediyelerimize veririz. Yazın daha çok para harcıyorlar, araziye daha çok araç gereç çıkıyor. Onların motorin, yapım ve bakım, masrafları var. Daha önce, A partisi iktidardaysa A partisinin belediyesi daha çok alırdı, burada bir adalet sağladık.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-parayi-odedi_54446.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!