Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

29. Pritzker Mimarlık Ödülü Thom Mayne'ın

29. Pritzker Mimarlık Ödülü Thom Mayne'ın

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ
29. Pritzker Mimarlık Ödülü Thom Mayne'ın

005 yılı Pritzker Mimarlık Ödülü’nü mimarlığın “müthiş çocuğu” olarak bilinen Kaliforniyalı ünlü mimar Thom Mayne kazandı. 61 yaşındaki Mayne, son 14 yıldır ödül alan ilk Amerikalı.

Morphosis’in ortaklarından biri olan ve 30 yılı aşkın süredir mimarlık hayatına devam edem Mayne, 54 AIA ödülüne, 25 mimarlık ödülüne ve sayısız onur ödülüne sahip. 2004 yılında tamamlanmış Caltrans District 7 Headquarters ve Science Center School projelerinin yanı sıra Pomona/ Diamond Ranch High School, Los Angeles/ two Salick Medical Office yapıları bilinen yapılarından bazıları. Ayrıca ortağı olduğu Morphosis ile Advancement of Science and Art için New Academic Building ve 2012 Olympics için NYC2012 Olympic Village gibi iki büyük yarışmayı kazanan mimarın, San Francisco/ Federal Office Building, Oregon/ the Wayne L. Morse United States Courthouse, ve Suitland/ NOAA Satellite Operation Control Facility yapıları da tamamlanmak üzere.

Pritzker Mimarlık Ödülü'nün kurucusu Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, jürinin kararını açıklarken şunları belirtti:”1979 yılında bu ödül ilk olarak verildiğinde, Thom Mayne henüz Harvard’daki yüksek lisansını tamamlamıştı. Bu yıla kadar 28 ödül verildi. Thom Mayne 29. ödülü aldı ve ödül alan 8. Amerikalı oldu. Bu onur verici”.

Jüri üyesi Frank Gehry ise , "ödül sahibinin benim dünyamdan olması beni çok heyecanlandırdı. Mayne’ı uzun zamandır tanıyorum, olgunlaşma sürecini izledim ve şunu söylemek isterim; “gerçek” mimar. Yapılarını kullanışlı ve heyecanlı yapabilmenin yollarını aramaya ve keşfetmeye devam ediyor” dedi.

Dünyanın en prestijli ödülü olarak bilinen Pritzker’in ödül töreni 31 Mart 2005’te 1989 Pritzker Ödülü sahibi Frank Gehry’nin tasarladığı Chicago Millenium Park’ta yapılacak.

1944’te Connecticut/ Waterbury’de dünyaya gelen Thom Mayne, 1968 yılında Southern California Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun oldu. 1978 yılında Harvard’da yüksek lisansını tamamladı. California Institute of Architecture ‘ın kurucusu olmakla birlikte Colombia, Harvard, Yale Üniversitelerinde dersler verdi. Halen Los Angeles California Üniversitesi’nde profesör olarak akademik kariyerini sürdürüyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/29-pritzker-mimarlik-odulu-thom-maynein_24379.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!