Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

9. Ulusal Mimarlık Ödülleri Açıklandı...

12 Nisan Pazartesi günü Ankara Çankaya Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde gerçekleşen ödül töreninde IX. Ulusal Mimarlık Sergisi açıldı, ve ödüller sahipler

yapitr.com2 Nisan Pazartesi günü Ankara Çankaya Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde gerçekleşen ödül töreninde IX. Ulusal Mimarlık Sergisi açıldı, ve ödüller sahiplerine verildi.

Bu yıl Ulusal Sergi'ye 349 mimar ve firma, 177 eser (toplam 195 pano) ile katılmış, Yapı ve Proje dallarında 28 Ödül Adayı belirlenmişti. Kesinleşen Ödüller, Seçici Kurul açıklamaları ve Gezici Sergi için belirlenen liste aşağıda verilmiştir.

IX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Seçici Kurulu
Nejat ERSİN (Başkan) Zeynep AHUNBAY, Ziya TANALI, C. Abdi GÜZER, Tevfik TOZKOPARAN
IX. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Komitesi
Aydan BALAMİR (Başkan), Oğuz BULHAZ, Nurçin ÇELİK, Cüneyt AKBULUT
Sekreter: Bayar ÇİMEN
--------------------------------------
BÜYÜK ÖDÜL (Sinan Ödülü)
BEHRUZ ÇİNİCİ

MİMARLIĞA KATKI DALI Başarı Ödülleri
GÜRHAN TÜMER
ODTÜ Mimarlık Bölümü Yaz Uygulamaları Programı: 1958-2003

MİMARLIĞA KATKI DALI Jüri Özel Ödülü
Ankara Alman-Kültür / Goethe Enstitüsü

YAPI DALI Ödülleri
KAYA ARIKOĞLU, Mersin Deniz Ticaret Odası
KENAN GÜVENÇ, GÜLNUR ÖZDAĞLAR GÜVENÇ, Fethiye Kültür Merkezi
SEMRA UYGUR, ÖZCAN UYGUR, TED Ankara Koleji Yumrubel Yerleşkesi, Lise

YAPI DALI / Koruma-Yaşatma Ödülü
KA-BA Eski Eserler Koruma ve Değerlendirme Mimarlık Ltd.
Ürgüp-Kapodokya Sarıca Kilise Koruma-Onarım Projesi

YAPI DALI / Onarım Özel Ödülü
F. FEYZA CANSEVER, Sadullah Paşa Yalısı 1995-1997 Restorasyonu

YAPI DALI / Yaşam Çevresi Ödülü
BORAN EKİNCİ, Ece Marina, Fethiye

PROJE DALI Ödülleri
EMRE AROLAT, GEZİN EVREN, Tunus Mahdiyya'da Otel ve Konut
ERDAL SORGUCU, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Aktivite Merkezi

PROJE DALI / Fikir Sunumu Ödülleri
GÜLSEREN KAYIN (ÖKER), Hiçbiryer Projeleri
ÖZGÜR KEMAL ZAİMOĞLU, Ütopik Mimari Tasarım, Otel Binası

JÜRİ RAPORU
BÜYÜK ÖDÜL (Sinan Ödülü):
Meslek yaşamı boyunca ürettiği proje ve yapılarla eğitim, meslek ve kültür ortamını çok boyutlu olarak etkileyişi; tasarım ve yaşam kalitesine yönelik değerlerin toplum kültürü içinde yüceltilmesi doğrultusunda öncü çalışmaları; ve mesleğin toplumsal kabul ve saygınlık kazanmasında süreklilik gösteren çabaları nedeniyle, tüm yaşamını mimarlığa adamış olmakla tanınıp, meslek ortamında 'usta mimar' olarak bilinen BEHRUZ ÇİNİCİ'ye oybirliği ile verilmiştir.

MİMARLIĞA KATKI DALI BAŞARI ÖDÜLLERİ:
Eğitimci kişiliğinin yanısıra, gerek özgün araştırmaya dayalı yayınları gerekse mimarlığın alternatif durumlarına ve olağan dışı boyutlarına yönelik deneme tarzındaki yazıları ile mimarlık ortamına sağladığı çok boyutlu katkı; ve mimarlığın farklı kurumsal ortamlarına yönelik olarak verdiği gönüllü ve kesintisiz destek nedeniyle, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. GÜRHAN TÜMER'e oybirliği ile;
Mimarlık eğitiminde 'yapı stajı' deneyimini, lisans programı içinde zorunlu yaz uygulamalarıyla kazandırmaya yönelik özgün bir uygulama oluşu; 1958 yılından beri kırsal yerleşimlerde yürütülen uygulamalarla kurumsallaşarak sürdürülüşü, ve geliştirilmiş yapı-mekan üretimleri ile mimarlık kültürünün yerel ortamlarla buluşmasına yönelik katkıları nedeniyle ODTÜ MİMARLIK BÖLÜMÜ YAZ UYGULAMALARI PROGRAMI'na oybirliği ile verilmiştir.
Seçici Kurul ayrıca:
Mimarlık ve kentle ilgili uluslararası sergilerin; söyleşi, panel, sempozyum ve atölye çalışmalarının düzenlenip yayınlarının yapılmasına öncülük ederek, mimarlık kültürü ve mesleği için bir etkinlik odağı ve kültürler arası bir köprü görevinde bulunan ANKARA ALMAN KÜLTÜR MERKEZİ / GOETHE ENSTİTÜSÜ'ne JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ verilmesine oybirliği ile karar vermiştir.

YAPI DALI Başarı Ödülleri:
Dış ve iç mekan kurgusunda geliştirdiği süreklilik, ve eğitim etkinliğini kurgusu ile destekleyen nitelikli iç mekan anlayışı; teknolojinin evcilleşmiş kullanımı, malzeme duyarlılığı, ve özgün detay geliştirilmesine gösterilen özen nedeniyle Semra Uygur ve Özcan Uygur'un TED ANKARA KOLEJİ YUMRUBEL YERLEŞKESİ, LİSE yapısına oybirliği ile;
Yer aldığı imar içinde özenli konumlanışı, çekinmeden üzerine gidilen sıradanlık aracılığıyla erişilen seçkinlik ve zaman ötesi klasik kimlik; bu doğrultudaki tutumun sürekliliğini sağlayan, azaltarak varılmış bütün, ölçü, ölçek ve ayrıntılardaki paralel dikkat nedeniyle Kaya Arıkoğlu'nun MERSİN DENİZ TİCARET ODASI yapısına oybirliği ile;
Çevreyle ilişkide üstün duyarlılık, kullanılan dilde karşıtlar arasında gözetilen denge ve zıtlıkların özgün kurgusu; iklim ve yer referanslı bir 'saçak yapı' yoluyla, malzeme ve biçim rafineliğine dayalı yerleşik değerleri sorgulayan, ve bu sorgulamayı estetiğin alternatif örgüsüne yönelik inançlı ısrar ve tutarlıkla sürdürüşü nedeniyle Kenan Güvenç ve Gülnur Özdağlar Güvenç'in FETHİYE KÜLTÜR MERKEZİ yapısına oyçokluğu ile (karşı oy Nejat Ersin) verilmesine karar verilmiştir.

YAPI DALI 'Koruma-Yaşatma' Başarı Ödülü:
Dünya mirası bir site ait önemli bir kültür varlığının zamanla bozulan taş dokusunun dikkatle sağlamlaştırılması, bezemelerinin özenle yenilenmesi, çevresel sorunlarının koruyucu önlemlerle çözümlenmesi, ve iç mekanın gezilip algılanmasına yönelik yeni işlev düzeni ile KA-BA Eski Eserler Koruma ve Değerlendirme Mimarlık Ltd. çalışması olan ÜRGÜP SARICA KİLİSE KORUMA ONARIM VE SERGİLEME PROJESİ'ne oy birliği ile verilmiştir.

YAPI DALI Onarım Özel Ödülü:
Boğaz peyzajının 18. yüzyıldan günümüze ulaşan değerli bir bileşeninin, özgün ayrıntılarına saygı gösterilerek çağdaş yaşama uyarlanması sırasında sergilenen başarı nedeni ile F. Feyza Cansever'in SADULLAH PAŞA YALISI ONARIM PROJESİ'ne oybirliği ile verilmiştir.

YAPI DALI 'Yaşam Çevresi' Başarı Ödülü:
Yapıları hafif arka plan unsurları olarak kullanan, ve dış mekan sürekliliği ve kullanımını öne çıkaran yaklaşımı ile Boran Ekinci'nin FETHİYE ECE MARİNA çevresinin, 'Yaşam Çevresi' kategorisinde değerlendirilmesine ve bu kategoride ödüllendirilmesine; malzeme, teknik ve dil bütünlüğünü kurgulama ve inceltmede üst düzeyde bir çizgi elde edişi nedeniyle oy birliği ile karar verilmiştir.

PROJE DALI Başarı Ödülleri:
Bilinen estetik değer ve tektonik unsurlar içinde kalmasına karşın, özellikle detay ve ölçek duyarlılığı ile, tasarımı benzerlerinden farklı kılan duyarlı yaklaşımı; farklı işlev katmanları arasında uyumu sağlayan başarılı optimizasyonu, tekrarlara karşın biteviyelik tehlikesini ortadan kaldıran ölçülü parçalanmaları, bütünü kurgulamaya yönelik etkin yaklaşımı ve çağdaş kimliği nedeniyle Emre Arolat ve Gezin Evren'in TUNUS MAHDİYYA'DA OTEL VE KONUT projesine verilmesine oybirliği ile,
İçinde bulunduğu yerleşim ve dış mekan kurgusu ile oluşturduğu bütünlük; yapı programının ele alınışında vurgulanan kentsellik anlayışı; güçlendirilerek öne çıkarılan kültürel altyapı kavramı; ülkemiz mimarlığında genellikle eksikliği gözlenen özgün mimarlık dili ve 'kendi gibi olma' arayışını, devşirilmiş kalıplarla başarı olasılıklarına üstün tutarak, riskle yüzleşmeyi de cesaretle göğüsleyişi nedeniyle Erdal Sorgucu'nun ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL AKTİVİTE MERKEZİ projesine verilmiştir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/9-ulusal-mimarlik-odulleri-aciklandi-_10793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!