Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU

ÇEBİ Kilit Tasarım Yarışması

ÇEBİ Kilit Tasarım Yarışması

yapi.com.tr
ÇEBİ Kilit Tasarım Yarışması

EBİ Kilit tarafından 20 Aralık 2005 tarihinde ilan edilen tasarım yarışması ile ÇEBİ tarafından kullanılmak üzere, çağdaş tasarım standartlarına uygun, yaratıcı yeni ürünlerin ortaya konmasını amaçlanıyor. Genç tasarımcıların ortaya çıkmasına olanak sağlayacak yarışma ile ilgili tüm işlemler, internet ortamında gerçekleştirilecek. Yarışmaya yaş ve milliyet ayrımı olmaksızın internet erişimine sahip, mimarlık fakültesi ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileri ve bu fakültelerin mezunları katılabilecek. Yarışma, jüri final değerlendirmesi dışında, tamamen internet ortamında sürdürülecek.

Yarışmanın resmi web adresi, www.tutcekas.com. Rapörtörlerin, jüri şartnamesine uygunluğunu kontrol edip onay vermesinden sonra jüri havuzuna aldıkları eserler jürinin görüşüne açılacak. Jüriye bildirilecek süre içinde jüri üyeleri internetten eserleri inceleyip, dereceye girmesini düşündükleri eserleri belirleyecekler. Yarışma jürisi, 30 Mart 2006 tarihinde İstanbul'da toplanacak, bu kez eserler kağıt üzerinden incelenecek.

Dört ayrı kategoride açılacak yarışmanın her kategorisi için ayrı ayrı birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecek; her kategorinin birincisi, 3.000YTL, ikincisi 2.000YTL, üçüncüsü 1.000YTL. ödül alacak. Ayrıca Çebi Özel Ödülü olarak, Çebi tarafından değerlendirilerek seçilecek tasarımcılara dağıtılmak üzere toplam 3.000 YTL ayrıldı.

Yarışmaya katılım koşulları
Yarışmaya yaş ve milliyet ayrımı olmaksızın internet erişimine sahip, mimarlık fakültesi ve güzel sanatlar fakültesi öğrencileri ve bu fakültelerin mezunları katılabilecek. Jüri üyeleri ve birinci derece yakınları (eş, çocuk, ebeveyn, kardeş) ile iş ortakları yarışmaya katılamaz. Yarışma, jüri final değerlendirmesi dışında, tamamen internet ortamında sürdürülecek. Yarışmacılar "kulp-düğme, askı, ayak ve kapı kolu" olarak belirlenen dört kategori için en fazla üçer eser gönderebilir. Eserlerin yanında yarışmacıların seçtiği rumuzları yer alacak. Yarışma için herhangi bir katılım ücreti alınmayacak.

Değerlendirme kriterleri
1. Kurumsal Temsil (iyet): Eserlerde, ÇEBİ'nin kurumsal kimliği ile bağdaşan çağdaş tasarımlar aranacaktır.
2. Tasarımın Niteliği: Nitelikli çağdaş tasarım en önemli seçim kriterlerindendir.
3. Tasarımda Özgünlük: Eserler, özgün bir tasarıma sahip olmalıdır. Ödül kazanan eserlerin özgün olmadığı anlaşıldığında yarışmacı değerlendirme dışında kalacaktır.
4. Tasarımların Kullanılabilirliği: Yarışma ile elde edilecek tasarımlar ÇEBİ tarafından üretilecektir. Bu sebeple tasarımların, üretilebilir olma özelliğine sahip olması gerekir.

Tasarımların Yayınlanması:
Katılımcılar tasarımlarını internet sitesine yollamakla, ÇEBİ'yi bu tasarımları yayınlamaya yetkili kılmaktadır. Tasarımlar, yarışmayı konu edinen mesleki veya popüler yayınlarda, müellif adları belirtilerek yayınlanabilir.

Tasarımların Kullanılması:
ÇEBİ kazanan ürünlerin uygulama ve satış hakkını kendinde saklı tutar. ÇEBİ, yarışmada dereceye giremeyen ürünleri de üretim yoluna gidebilir. Bu durumda kulp-düğme, askı, ayak ve kapı kolu olmak üzere dört ayrı kategori için üretilen tasarımların her biri için tasarımcıya 250 YTL ödeme yapılır. Tasarımda revizyon yapılmasının talep edildiği durumda, tasarımcı ile görüşülerek tasarımı geliştirme yoluna gidilir.

Yarışmaya katılım
1. Yarışmacı, http://www.tutcekas.com/ sitesine girerek kayıt olma işlemini yapmak için "kayıt" tuşuna basar.
2. Karşısına çıkan bilgi formunu eksiksiz doldurur. Formun hatalı ve eksik doldurulması tamamen yarışmacının sorumluluğundadır. Kazanan eser sahibine ait bilgi formunun eksik ve/veya yanlış bilgi içerdiği anlaşılması durumunda kazananın ödülü iptal edilir.
3. Kayıt işlemini tamamlayan yarışmacı "Eserler" sayfasındaki eser yollama formu aracılığıyla tasarımlarını yollar.
4. Yarışmacı, son başvuru tarihine kadar her başlık için en fazla üçer eser yollayabilir. Eser yollamak için sitedeki "eser yollarken dikkat edilmesi gerekenler" bölümündeki adımlar esas alınmalıdır.
5. Yarışma için gönderilen eserler, 300 DPI çözünürlüğünde A4 boyutunda düzenlenmiş olmalıdır. Tasarımın üç boyutlu modellemesi, 1/1 yan, ön ve üst görünüşleri, 2/1 bağlantı detayları ile ölçülü teknik resim çizimi verilmelidir.

Seçim süreci ve jüri
Gönderilen tasarımlar ilk olarak 28-29 Mart tarihlerinde internet üzerinden Jüri'nin incelemesine sunulacaktır. 30 Mart 2006 tarihinde gerçekleştirilecek Jüri final oturumunda, jüri üyeleri eserleri, elektronik ortamın yanısıra, her eseri A4 boyutundaki okunaklı baskılar üzerinden inceleyecektir. Jüriye sunum, ödül sekreteryası tarafından hazırlanacaktır.

Jüri:
1. Emmanuel Dietrich
2. Stefano Giovannoni
3. Tülin Hadi
4. Atilla Kuzu
5. Tanju Özelgin

Raportörler: Süleyman Çebi, İdil Erkol

Ödüller
Her kategori için ayrı ayrı belirlenecek birinci, ikinci ve üçüncüye aşağıdaki ödüller 31 Mart 2006 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreninde verilecek.

1. Ödül: 3.000YTL
2. Ödül: 2.000YTL
3. Ödül:1.000YTL
ve Çebi Özel Ödülü olarak Çebi tarafından değerlendirilerek, seçilecek tasarımcılara dağıtılmak üzere: 3.000 YTL

Ülkelerin vergi ve yasal düzenlemelerinden kaynaklanacak her türlü yasal ve vergi yükümlülüğü, ödülü kazanan kişiye ait.

Yarışma takvimi
Yarışmanın ilan edilmesi: 20 Aralık 2005
Soru sorma için son gün: 23 Ocak 2006
Cevapların duyurulması: 31 Ocak 2006
Son başvuru tarihi: 27 Mart 2006
Jüri oturumu:30 Mart 2006
Ödül Töreni: 31 Mart 2006

Yarışmanın ödül töreni, İstanbul'da belirlenecek bir mekanda 31 Mart 2006 tarihinde yapılacaktır. Ödüller, kişilerin törene katılıp katılamayacağına bağlı olarak, çekle ya da banka transferi yoluyla verilecek.

ÇEBİ A.Ş.
Merve Mah. Akabe Cad. No:2
Yenidoğan İSTANBUL/TÜRKİYE
Telefon +90 (216) 561 11 40
Faks +90 (216) 311 36 03
E-mail info@tutcekas.com
www.tutcekas.com

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/cebi-kilit-tasarim-yarismasi_40707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!