Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünya Mimarlık Günü 2007 Fotoğraf Yarışması: “Kıyı”

Mimarlar Odası İzmir Şubesi, mimarlık haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği fotoğrafyarışmasının konusunu bu yıl “kıyı” olarak belirleyerek yarışmacılara kendi yorumlarını türetebilecekleri, yaratıcılığı körükleyecek bir çerçeve sunmayı amaçlıyor.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları
SON BAŞVURU TARİHİ 10 Eylül 2007
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 17 Eylül 2007
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\yarisma\55360.jpg" align="right" hspace=5 vspace=5>Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü, bu yıl Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin “Kıyının Mimarlığı – Mimarlığın Kıyısı” temalı etkinliklerin de başlangıcı olarak 1 Ekim Pazartesi günü kutlanıyor.

Etkinliklerin ev sahibi olan İzmir’in konumunun temanın seçiminde belirleyici olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak bu İzmir’in salt coğrafi konumuyla sınırlı değil. Olumlu ya da olumsuz birçok perspektiften bakılarak İzmir’in kıyılığı pekiştirilebilir. Sosyolojik bir yaklaşımla, kendine özgü yaşam tarzı ve kültürüyle en azından ülkenin kıyısında durduğu söylenebilir. Mimarlığın içinden bakınca da Cumhuriyet tarihi boyunca, Türkiye’deki mimari pratik ve söylemin merkezini oluşturan İstanbul ve
Ankara’nın kıyısında kaldığı, ancak böyle nitelenmekten kıyı bucak kaçtığı da bir gerçektir.


Mimarlar Odası İzmir Şubesi
, mimarlık haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği fotoğrafyarışmasının konusunu bu yıl “kıyı” olarak belirleyerek yarışmacılara kendi yorumlarını türetebilecekleri, yaratıcılığı körükleyecek bir çerçeve sunmayı amaçlıyor. Yarışmacılardan kıyıyı var eden iki durumu, bu durumların karşıtlıklarını, benzerliklerini görmeleri/göstermeleri; kıyının var ettiği bir tarafta ya da arada olma durumunu kimlik ve öteki kavramları üzerinden yansıtmaları bekleniyor.

Ayrıca bir ortamdan diğerine geçişte ortaya çıkan sınırlar ve tam da o noktada duran eşik, yarışmanın sorgulatmayı amaçladıkları arasında.

Birincil amacı deklanşöre yeni ve yenilikçi fikirlerle basılmasını özendirmek ve ödüllendirmek olan bu yarışma ayrıca seçilen eserlerle oluşturulacak fotoğraf sergisiyle “Mimarlık Haftası” etkinliklerinin zenginleşmesini de sağlayacaktır.

Özetle; farklı perspektiflerden bakılarak yeni okumalar türetmeye uygun “kıyı” kavramının objektiften nasıl geçebileceğine ilişkin yaratıcı bir etkinliğin çağrısıdır bu yarışma.

1. Yarışma Koşulları
a. Yarışma, Seçici Kurul Üyeleri dışında fotoğrafa ilgi duyan herkese açıktır.

b. Çalışmalar 18x24cm’e baskı alınarak teslim edilecektir. Fotoğraflar, sergileme amacıyla daha büyük boyutlarda kullanılacaklarından dolayı ayrıca, 5x5 cm. camlı çerçeveye konulmuş “35 mm renkli saydam
egatif” veya kısa kenarı en az 20 cm., uzun kenarı ise en fazla 60cm. olacak şekilde 300 dpi çözünürlükte tif formatında CD’de teslim edilmesi zorunludur. Daha önce ödül almış ve yayımlanmış fotoğraflar ile yarışmaya katılınamaz.

c. Yarışmaya her yarışmacı en fazla 3 fotoğrafla katılabilir.

d. Mimarlar Odası İzmir Şubesi, yarışma yolu ile sergilenmeye değer bulunan fotoğrafları, televizyon, internet ve diğer her türlü ortamda yayımlama; katalog, broşür, afiş, kitap, CD, video ve diğer ortamlara alarak yayımını ve dağıtımını yapma, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarına gönderme hakkına isim belirtmek şartı ile sahip olacaktır.

e. Yarışmaya gönderilen fotoğraflar üzerinde yarışmacının kimliğini belirten ad, imza vb. işaretler bulunamaz.

f. Her fotoğrafa, yarışmacı tarafından beş rakamdan oluşan bir rumuz verilecektir. Rumuz; baskıların ve dia çerçevelerinin sağ arka köşelerine yazılacaktır. Yarışmaya birden çok fotoğrafla katılan yarışmacılar, her fotoğraf için aynı rumuzu kullanabilirler.

g. Yarışmacı tüm fotoğraflarını tek bir kimlik zarfı içerisinde düzenleyebilir. Kapalı kimlik zarfının üzerinde, katılımcının fotoğrafı için kullandığı “Rumuz” ile “Mimarlar Odası İzmir Şubesi Fotoğraf Yarışması” deyimi bulunacaktır. Bu zarf üzerinde katılımcının kimliğini belirtecek herhangi bir işaret ve yazı bulunmayacaktır. Kimlik zarfının içinde ise katılımcı kimlik formu bulunacaktır.

h. Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar elden, posta ya da kargo yolu ile en geç 10 Eylül 2006 Pazartesi günü saat 18:00’e kadar;

Mimarlar Odası İzmir Şubesi 1456 Sk. No: 8 Kat: 4 Alsancak/İzmir

adresine teslim edilmiş veya ulaştırılmış olmalıdır. Belirtilen tarih ve saatten sonra teslim edilecek fotoğraflar, hangi nedenle olursa olsun yarışmaya katılamazlar. Postada oluşacak zarar, gecikme ve kayıplardan yarışma düzenleyicileri sorumlu tutulamaz.

i. Sergileme dışındaki fotoğraflar, sergi bitiminden sonra ödemeli kargo ile iade edilecektir. Postadaki aksaklık, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası İzmir Şubesi sorumlu tutulamaz.

Ayrıca, gönderildiği adreste teslim alınmadığı için geri dönen fotoğrafların, iki ay sonra iadesinden sorumlu olunmayacaktır.

2. Yarışma Takvimi

Son Teslim Tarihi : 10 Eylül 2007 Pazartesi Saat:18.00
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 16 Eylül 2007 Pazar
Sonuçların Açıklanması : 17 Eylül 2007 Pazartesi
Ödül Töreni : 01 Ekim 2007 Pazartesi
Ödül töreni Mimarlık Haftası dolayısıyla düzenlenecek etkinlik programı içerisinde yapılacaktır.

Sonuçlar, belirtilen tarihten itibaren Mimarlar Odası İzmir Şubesi internet sitesi www.izmimod.org.tr aracılığı ile kamuoyuna duyurulacaktır.

3. Ödüller

Birincilik ödülü 2 000 YTL
İkincilik Ödülü 1 500 YTL
Üçüncülük Ödülü 1 000 YTL
Ayrıca 7 500 YTL ödül, sergilenmeye değer bulunan eser sahipleri arasında paylaştırılacaktır.


4. Seçici Kurul
Güven İncirlioğlu Doç. Dr. (İzmir Ekonomi Üniversitesi GSTF İletişim Tasarımı Bölümü)
Murat Germen Öğr. Gör. (Sabancı Ü. SSBF Fotoğrafçılık ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü)
Orhan Cem Çetin Öğr. Gör. (İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü)
Erdal Onur Diktaş Araş. Gör. (DEÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü)
Cemal Emden Mimar, Fotoğraf Sanatçısı

5. Raportör
Tuba Çakıroğlu Mimar, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yayın Sekreteri

6. Sergileme

Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar, 01 - 07 Ekim 2007 Mimarlık Haftası etkinlikleri
çerçevesinde sergilenecektir.

7. İletişim

Mimarlar Odası İzmir Şubesi
1456 Sk. No: 8 Kat: 4 Alsancak İzmir
Tel: (0232) 463 6625 Faks: (0232) 463 5212
www.izmimod.org.tr info@izmimod.org.tr

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/dunya-mimarlik-gunu-2007-fotograf-yarismasi-kiyi_55360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!