Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

En İyi Mimarlık ve Kent Filmleri Ödüllendirildi

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Birincilik ödülü, Moskova'da tehlike altındaki modern mimarlık mirasına odaklanan 'Away From All Suns' (Tüm Güneşlerden Uzakta) adlı belgesel çalışmasıyla yönetmen Isa Willinger'ın oldu.

yapi.com.tr

Yarışma Sonuçları

En İyi Mimarlık ve Kent Filmleri Ödüllendirildi En İyi Mimarlık ve Kent Filmleri Ödüllendirildi

Mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla sürdürdürdüğü çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacıyla 2007 yılından bu yana İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali'ni düzenleyen Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bu kapsamda gerçekleştirdiği yarışma ile dünya çapındaki belgesel çalışmalarının teşvik edilmesine önemli bir katkıda bulunuyor.

Gösterimlere yönetmen söyleşileri eşlik etti

mimarizm.com'dan Amber Eroyan'ın haberine göre bu yıl festivale Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Norveç, Portekiz, Rusya, Yunanistan ve Türkiye’den olmak üzere toplam 72 yönetmen 65 film ile katıldı.


Belgesel ve canlandırma dallarındaki 25 film gösterim programına alındı. Ayrıca 3 belgesel de özel gösterim programında izleyicilerin beğenisine sunuldu. Filmler, Avrupa yakasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Orhan Şahinler Sinema Salonu’nda, Galata Derneği’nde ve Asya yakasında Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda gösterildi.

'Tehcir Hikâyeleri' belgeselinin yönetmenleri Ezgi Sönmez Turan ve Pınar Yıldız, 'Büyükdedem Mimarbaşı Lole' filminin yönetmeni Haluk Koçoğlu, Mimarlar Odası ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki gösterimlere katılarak izleyicilerle söyleşi yaptılar. Ayrıca Alman Yönetmen Isa Willinger da 7 Ekim’de Mimarlar Odası Prof. Orhan Şahinler Sinema Salonu’nda izleyicilerin sorularını yanıtladı.

AyşeAyşe AkBeş filme ödül...

VII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, 9 Ekim 2013 Çarşamba akşamı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Karaköy Binası’nda gerçekleştirilen ödül töreninin ardından sona erdi.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Seçici Kurul Üyesi Y. Mimar Ayşe Ak törende yaptığı konuşmada, 'Mimarlık Günü' kutlamalarını zenginleştirmek amacıyla yedi yıl önce başlattıkları film festivali yarışmasının bu seneki katılımcıları hakkında bilgi verdi.

Film gösterimi için salonlarını açan Galata Derneği ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne; yarışmanın duyurulmasına katkıda bulunan BirGün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sol gazeteleri ile Mimarizm, yapi.com.tr, YAPI Dergisi'ne ve seçici kurul üyelerine 'Kültürel Katkı Belegeleri'nin takdim edilmesinin ardından ödül törenine geçildi.

Bu yıl canlandırma dalında yeterli katılım olmadığı için ödül verilmezken, belgesel dalında; 'Unutulmuşlar Adası' (The Long Forgotten Island) filmi ile Cansu Şahin ve 'Kutsal – New York’un Küçük Suriyesi' (The Sacred) filmi ile Özge Doğan, 'Jüri Özel Ödülü'nü paylaştılar. Yönetmen Özge Doğan, ödülünü Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Eres’in elinden aldı.

IsaIsa WillingerBelgesel dalında birincilik ödülünü, 'Away From All Suns' (Tüm Güneşlerden Uzakta) isimli filmiyle yönetmen Isa Willinger törene bizzat katılarak, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk’ün elinden aldı.

Birinciliğe değer bulunduğu için büyük sevinç duyduğunu ifade eden Willinger, Mimarlar Odası'nda gerçekleşen gösterim sonrasında da çok güzel tepkiler aldığını belirterek, "Son dönemde İstanbul'da yaşanan olaylar ile filmde anlatılanlar benzedrlik gösterdiğinden, izleyicilerden gelen sorular beni çok etkiledi. Burada gerçekten özel anlar yaşadım" dedi. Isa Willinger’in teşekkür konuşmasının ardından, düzenlenen  Rus yapısalcılığının ruhuyla 1920'lerde inşa edilmiş düşsel binalara saygı duruşu niteliğindeki 'Tüm Güneşlerden Uzakta' filminde Willinger, modern mimarlık mirasını korumakla cebelleşen üç Moskovalının peşinden gidiyor.

Yarışmada İkincilik ödülüne, 'Lucien Herve – Photographer Despite Himself' (Lucien Herve-Kendine Rağmen Fotoğrafçı) isimli filmiyle yönetmen Gerrit Messiaen layık görüldü.

'Maya' (Once Upon A Time) isimli filmiyle üçüncülük ödülünü kazanan, yönetmen Rodi Yüzbaşı’ya ödülü, Mimarlık Vakfı Genel Sekreteri Ali Rüzgâr tarafından sunuldu.

Törende ayrıca, filmleri gösterim programına alınan yönetmenlere de 'Kültürel Katkı Belgeleri' verildi. Belgeleri, Festival Düzenleme Kurulu Üyesi Hilmi Etikan ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Mutlu takdim etti.

Ödül töreni konukların katıldıkları kokteylle sona erdi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/yarismalar/en-iyi-mimarlik-ve-kent-filmleri-odullendirildi_113137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!