Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küresel Ev 2005

Arquitectum, “Küresel Ev temasıyla düzenlediği ilk uluslararası yarışmada çağdaş evlerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili en iyi fikirleri toplamayı hedefliyor.

yapi.com.trrquitectum, “Küresel Ev” temasıyla düzenlediği ilk uluslararası yarışmada, estetik, plastik, işlevsel, teknolojik ve sosyal örüntüleri de kapsayan çağdaş evlerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili en iyi fikirleri toplamayı hedefliyor.

“Küresel ev” dünyanın herhangi bir yerinde yer alabilen, yeni bir yaşam anlayışını temsil eden ancak şehirlerin gerçek mekanlarından çok sanal mekanlarıyla ilgili bir kavram. Küresel Ev, sanal bir toplumda, gerçek zamanlı iletişimde, sürekli bilgi akışında ve kapitalin globalleşmesinde gelişiyor. Her bölgenin, ülkenin ve şehrin kendine has özellikleri (kentsel yapısı, mekan kullanımı, adetleri, gelenekleri ve iklimi) aslında “küreselleşme”nin bize dikte ettiği “uygunlaştırma” yolunu tarif şeklimiz durumunda.

Küresel Ev, bir Japon “Tatami”sinden New York’taki bir eve kadar herşey olabilir ancak “form” olarak değil “öz “olarak. Küresel Evi tanımlayan şey, mekanla toplumun işbirliksel ilişkilerine dayanan yeni bir kullanım önerme kapasitesidir. Bunlar, (mekanın değişik parçalarının teknolojiyle ve tanımlı bir alan içindeki bedenlerle etkileşimine gönderme yapan) bir evi, yerel şehrinde veya küresel şehirde en iyi tanımlayan değişimlerdir. Küresel Ev, 600 metrekareyi geçmeyen inşa edilmiş alanı kapsayacak temel bir plana sahip olacak.

Yarışma 28 yaşını aşmamış öğrenci ve profesyonellere açık. Ödüller birinciye 2000 $, ikinciye 1000 $ ve üçüncüye 500$ olarak belirlenmiş. Ayrıca 10 tane mansiyon verilecek. Jüride Kolombiya’dan David Eduardo Serna, ABD’den Richard Cavenecia ve Peru’dan Javier Artadi gibi isimler yer alıyor.

Sorular için son tarih 15 Ağustos, başvuru için son tarih ise 30 Eylül 2005. Projelerin teslim tarihi 15 Ekim 2005.

Yarışmayla ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

e-mail: global2005@arquitectum.com

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/kuresel-ev-2005_31842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!