Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Marina Yarışmasını Nouvel Kazandı

Fransa'nın Le Havre kenti için yapılacak olan marina ve yüzme havuzu kompleksi yarışmasını, Daniel Liebeskind ve MRDRV ile birlikte finale kalan Jean Nouvel'in projesi kazandı.

yapitr/ Deniz Türkeri
Marina Yarışmasını Nouvel Kazandı

br/>
Fransa'nın Le Havre kenti için yapılacak olan marina ve yüzme havuzu kompleksi yarışmasını, Daniel Liebeskind ve MRDRV ile birlikte finale kalan Jean Nouvel'in projesi kazandı. 39 milyon dolarlık proje, içinde alışveriş ve kültür merkezi ve çeşitli gezi alanlarını barındırıyor.

Nouvel ilham kaynağı olarak "limanın mekanizmasından yola çıkmak" ifadesini kullanırken, proje mimarlarından Mirco Tardio, yapılacak binalarının tasarımlarına ilişkin olarak, "fazla cilalanmış ve tamamen kültürel etkenlere bağlanmış" diyor. Projede bulunan kendini taşıyabilen platformlar, limanda düzenlenecek bazı önemli sergiler için kullanılacak ve böylece limanın öteki limanlar ve kıyı şeridiyle olan ekonomik ve endüstriyel bağları güçlendirilmiş olacak.

Limanın çevreye olan endüstriyel etkisini baz alan Nouvel'in, tasarımında camdan ve çelikten oluşan 120 metrelik saydam bir kule de bulunuyor. Kulenin aydınlatma projesini Fransız aydınlatma tasarımcısı Yann Kersalé, Nouvel ile birlikte hazırlayacak.

İnşa sürecini İngiltere'de ki ARUP'un yakından izleyeceği projenin temeli, mühendislik firmalarından SERO tarafından atıldı. Yaklaşık 6000 metrekarelik havuz kompleksi, iki kapalı ve bir açık (olimpik) havuz, su terapi merkezi ve saunadan oluşuyor. Saydam kuleden farklı olarak havuz kompleksi betondan oluşmakta ve yüzeyi bazı delik ve açıklıklarla tasarlanmış. Havuz kompleksi ve marinanın tamamlanması için belirlenen tarih şimdilik 2006 ya da 2007 sonu.


http://www.yapi.com.tr/yarismalar/marina-yarismasini-nouvel-kazandi_13336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!