Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mermer Tasarım Yarışması

Mermertay ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin işbirliği ile mermer kullanımını özendirmek, özgün tasarımlar yaratmak amacı ile Mimarlar Odası Yarışmalar Yönetmeliği çerçevesinde mermer tasarım yarışması düzenlenmiştir.

yapi.com.tr
Mermer Tasarım Yarışması

ermertay ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin işbirliği ile mermer kullanımını özendirmek, özgün tasarımlar yaratmak amacı ile Mimarlar Odası Yarışmalar Yönetmeliği çerçevesinde mermer tasarım yarışması düzenlenmiştir.

Yarışmaya mimarlar, endüstri tasarımcıları ve iç mimarlar ile bu mesleklerin ilgili bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencileri katılabilir.

ÖDÜLLER

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
5.000 YTL

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
3.500 YTL

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
2.000 YTL

3 ADET MANSİYON
1.000’er YTL

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ
Ahmet Atay, Yönetici
Tamer Başbuğ, Mimar

JÜRİ
ORCAN GÜNDÜZ, Prof Dr, Mimar
KORAY HEPER, Mimar
DERYA AKDURAK, Mimar
AYDIN ÖZAY , Y.Mimar
YANKI GÖKTEPE, Mimar / Endüstri Ürünleri Tasarımcısı

Proje Teslim Tarihi : 14 Haziran 2005 Salı
Katılımcılar yarışma şartnamesini aşağıdaki adreslerden temin edebilirler.
Mimarlar Odası İzmir Şubesi 1456 Sokak No:8/10 Alsancak-İzmir
Tel:0232 463 66 25 - www.izmimod.org.tr – www.mermertay.com.tr


AMAÇ
Bu yarışmanın amacı, Türkiye’deki mermer kullanımı alanındaki birikimin ortaya çıkarılmasını sağlamak, mermer kullanımını teşvik etmek, mermer kültürüne çağdaş yenilikleri tasarımcı eliyle kazandırmak, mermerin özgün kullanımına katkıda bulunmak, bu konuda yaratıcı çözümleri ortaya çıkarmak, yeni ve çağdaş çözümler geliştirmek, mermer kullanımının güncel sorunlarına çözümler aramak, mermerin diğer malzemelerle birlikteliğini yorumlayarak bu alanda çalışan tasarımcıları teşvik etmektir.

KAPSAM
Bu yarışma da tasarımcılardan 3x3x3 metre ebadında bir ıslak hacmi, mermer ve isterlerse mermerle birlikte diğer malzemelerle birlikte yorumlayarak tasarlamaları istenmektedir.
Verilen alan bir konutun banyosudur. Giriş, konumlanma, aydınlanma ile ilgili bir kısıtlama yoktur.Bir banyoda gerekli olan elemanların tasarlanması da yarışmacıdan beklenmektedir. Hem alanın tasarlanması hem de objelerin tasarlanması mermerin kullanımına çağdaş ve özgün yorumlar getirmelidir.Tasarımlar, bir ıslak hacimde kullanılan mermerin seri üretimine de çözüm ve katkıda bulunmalıdır. Bu tasarımda siyah ( Belevi Black ) ve beyaz (Yaykın Dolomite ) mermer kullanılacaktır. Bu mermerlerle ilgili görüntüler www.mermertay.com.tr adresinden temin edilebilir. Bu yarışmada hem ürün tasarımı hem de mekan tasarımına yaratıcı çözümler beklenmektedir.

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
Bu yarışma Mimarlar Odası Yarışma Şartnamesine göre ulusal ve tek kademeli olarak açılmıştır.Yarışmaya T.C. vatandaşları olan aşağıdaki nitelikleri belirtilen adaylar katılabilirler. Mimarlar (TMMOB Mimarlar Odası üyesi), Endüstriyel Tasarımcılar, İç Mimarlar (TMMOB İç Mimarlar Odası üyesi) ve ilgili bölümlerde öğrenim görmekte olan üniversite öğrencileri.
Her yarışmacı yarışmaya en fazla iki proje ile katılabilir.

YARIŞMACILARDAN İSTENENLER VE SUNUŞ
Yarışmacılar 50x70 ebadında en fazla iki pafta ile yarışmaya katılabilirler.Paftalar yatay olarak kullanılacaktır ve alt alta asılacağı varsayılacaktır.Paftaların üzerinde gerekli olan plan, kesit, görünüş ile 3 boyutlu çizimler yer alacaktır. Ölçek, sunuş şekli ve renk serbesttir. Açıklama şemaları ile açıklama raporları da pafta üzerinde olacaktır.

Her paftanın sağ üst köşesine 5 rakamdan oluşan bir rumuz yazılacak paftalarda müellifin kimliğini belirten herhangi bir işaret bulunmayacaktır.

Yarışmacıların ayrıca çalışmalarını jpg, ya da tif formatına uygun olarak üzerinde sadece rumuz bulunan cd de ayrıca teslim etmeleri gerekmektedir.

Paftaların kıvrılmadan ve sergilemeye uygun olarak düzgün bir ambalaj içinde teslim edilmeleri gerekmektedir.

YARIŞMAYA KATILMA VE KİMLİK
Yarışmacıların hazırlayacakları kimlik zarfında; Yarışma şartlarını aynen kabul ettiklerini,
Yarışmaya katılanların isim ve ünvanlarını, Ekip katılımlarında ekip başının isim ve ünvanını,
Yeni tarihli Oda üyelik belgesini, Tebligat adresini, açık bir şekilde yazıp imzalamaları gerekmektedir. Ayrıca kimlik zarfına Oda veya öğrenci belgesi de yarışmacılar tarafından konacaktır. Kimlik zarfının üstünde; ‘MERMER TASARIM YARIŞMASI’ ibaresi ve ‘KİMLİK ZARFI’ ibaresi yazılacak, ayrıca sağ üst köşede 5 rakamlı bir rumuz bulunacaktır. Kimlik zarfı ve proje tek bir ambalaj içinde teslim edilecektir.

TESLİM YERİ VE TARİHİ ve İADE
Yarışmacıların sunacakları projeleri ve kimlik zarflarını teslim günü olan 14 Haziran 2005 Salı günü, saat 17:00 ye kadar aşağıdaki adrese şahsen getirebilirler ya da aynı gün ve saatte teslim yerinde olmak kaydı ile posta yoluyla gönderebilirler.

14 Haziran 2005 saat 17:00 den sonra gönderilen projeler değerlendirmeye alınmaz.
Yarışma sonuçlandıktan sonra ödül mansiyon haricindeki projeler en geç 1 ay içinde geri alınmalıdır.

Adres : Mimarlar Odası İzmir Şubesi 1456 Sokak No:8/10 Berrin Aksoy Apartmanı Alsancak - İzmir

YASAL HAKLAR
Yarışmacıların sunacakları projelerle ilgili üçüncü şahısların hak iddia etmelerinin sorumluluğu tasarımcıya aittir.

Yarışmada sunulacak projelerin telif hakları müelliflerine aittir. Yarışmaya giren tüm tasarımların ticari kullanımı için tasarımcıdan izin alınması gerekir.

Yarışmada ödül alan projelerin ticari kullanım önceliği ve ön alım hakları Mermertay ‘a aittir.

SORU SORULMASI
Yarışmacılar 20 Nisan 2005 tarihine kadar yarışma ile ilgili sorularını yazılı olarak Mimarlar Odası İzmir Şubesi’ne iletebilirler.Yarışma ile ilgili soruların yanıtlarını www.izmimod.org.tr sayfasından öğrenebilirler.

ÖDÜLLERİN AÇIKLANMASI
Yarışma sonunda projeler İzmir’de 2 hafta süreyle sergilenecek, serginin açılışında ödül töreni düzenlenerek kologyum yapılacaktır.

Sergileme tarihi ve yeri ayrıca duyurulacaktır.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/mermer-tasarim-yarismasi_26041.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!