Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

THBB Mimarlık Ödülleri 2004

THBB 2004 Mimarlık Ödülleri İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye'de yapı üretiminde kalitenin artması için uzun süredir faaliyet gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) kuruluşunun 15. yılında verdiği

Türkiye Hazır Beton Birliğib>Türkiye'de yapı üretiminde kalitenin artması için uzun süredir faaliyet gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) kuruluşunun 15. yılında verdiği mimarlık ödüllerine başvurular 21 Mayıs'ta sona eriyor.

THBB Mimarlık Ödülleri ile Türkiye'de uygulanan nitelikli yapıların ve bu yapıları tasarlayan mimarların öne çıkarılması, iyi uygulamaların Türkiye'deki mimarlık ortamına örnek gösterilmesi hedefleniyor. Yarışma, ağırlıklı olarak betonun kullanıldığı bina, bina grupları, mühendislik yapıları, iç mekan uygulamaları ya da açık alan düzenlemelerini kapsıyor. THBB Mimarlık Ödülü betonun tasarımda ön plana çıktığı, inşası son 5 sene içinde tamamlanmış projeler arasından seçim yapılarak verilecek. 15.000.000.000 TL olarak belirlenen büyük ödül ve 3 adet onur ödülü 10-13 Haziran tarihleri arasında Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Kompleksi'nde gerçekleştirilecek Beton 2004 Kongresi sırasında düzenlenecek bir kokteyl ile sahiplerini bulacak.

İki yılda bir verilecek ödülün 2004 yılı seçici kurulu Alpaslan Ataman, Cengiz Bektaş, Behruz Çinici, Mehmet Konuralp ve Şevki Pekin'den oluşuyor. 21 Mayıs 2004 Cuma gününe kadar başvuru yapılabilecek olan THBB Mimarlık Ödülleri ile ilgili detaylı bilgi ve ödül şartnamesi www.thbb.org web sitesinden ya da ödül sekreteryasını yürüten Arkitera Mimarlık Merkezi'nden temin edilebilir. Ödül ile ilgili sorular mimarlikodulleri@thbb.org e-posta adresine ya da 0 216 386 9430 numaralı faksa iletilebilir.

THBB 2004 Mimarlık Ödülleri Jürisi

1944 Malazgirt doğumlu Alpaslan Ataman 1966 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu. İngiltere ve ABD'de çok sayıda mimari ve kentsel proje - uygulama çalışmalarını yönetti, katkıda bulundu. 1980-1983 yılları arasında Sedad Hakkı Eldem'in çeşitli proje ve yayın (Türk Evi - Osmanlı Dönemi ve Boğaziçi Yalıları) çalışmalarına katıldı. Günümüzde çalışma ve araştırmalarını serbest mimar olarak sürdürmektedir.

1934'te Denizli' de doğan Cengiz Bektaş İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık ve Mimarlık bölümlerinde okudu ve 1959'da Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Makedonya, Amerika (MIT) ve Almanya'da kısa süreli konuk hocalık yaptı, konferanslar verdi. Cumhuriyet Dönemi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. Türkiye Yazarlar Sendikası genel başkanı olan Bektaş çalışma ve araştırmalarını serbest mimar olarak sürdürmektedir.

1932 yılında İstanbul'da doğan Behruz Çinici 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. 1960'ta Altuğ Çinici'yle birlikte çalışmaya başlayan Behruz Çinici, 1961'de ODTÜ Kampüsü yarışmasını kazanmalarının ardından 1962'de atölyesini Ankara'ya taşıdı. Bu tarihten sonra 1980'e değin ağırlıklı olarak yapı alanı 500.000 m²'yi bulan ODTÜ Kampüsü yapılarını gerçekleştirdi. Ayrıca katıldığı çeşitli yarışmalardan 23'ünde, yedisi birincilik olmak üzere çeşitli ödüller kazandı.

1939 İstanbul doğumlu Mehmet Konuralp 1960-65 yılları arasında Londra'da "The Architectural Association School of Architecture"da mimarlık eğitimini, 1966-70 yıllarında aynı okulun "Leverhulme Department of Planning and Urban Design" bölümünde şehircilik öğrenimini tamamladı. Mehmet Konuralp'ın yurtiçi ve dışında başlıca yapıtları arasında, İstanbul Karayolları Zincirlikuyu Tesisleri, Ordu Sağra Fabrika Tesisleri, Sabah Gazetesi Medya Plaza Tesisleri, Yemen Marib Vadisi Tasarımı, Çerkezköy ATK Entegre Tesisleri, Sabah Gazetesi ve ATV Nişantaşı Tesisleri gibi sanayi ve idari yapıların yanı sıra çok katlı konut, villa, sanat galerisi gibi çeşitli tasarım ve iç mimari uygulamaları da yer almaktadır. Günümüzde mesleki çalışmalarına 1982'de kurduğu Konuralp A.Ş.'de devam etmektedir.

1946'da İstanbul'da doğan Şevki Pekin Galatasaray Lisesi'nde başladığı ortaöğrenimini sırayla Amerika'da ve Robert Koleji'nde sürdürdü. Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Viyana Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Okulu'na devam etti. 1973 yılında mezun oldu. Ayrıca Pekin'in 1999 yılında "Türk Mimari Yıllığı"nda iki yapısı ve A+U Japon Mimarlık Dergisi Temmuz 2000 Türkiye sayısında da yine iki yapısı yayınlanmıştır. Günümüzde mesleki çalışmalarını kendi mimarlık ofisinde sürdürmektedir.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/thbb-2004-mimarlik-odulleri-icin-geri-sayim-basladi_11011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!