Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vehbi Koç Ödülü Topkapı Sarayı'nın

Vehbi Koç Vakfı'nın her yıl eğitim, sağlık veya kültür alanlarından birinde verdiği "Vehbi Koç Ödülü"nün bu yılki sahibi Topkapı Sarayı Müzesi oldu.

Yapı Dergisi/248ehbi Koç Vakfı'nın her yıl eğitim, sağlık veya kültür alanlarından birinde verdiği "Vehbi Koç Ödülü"nün bu yılki sahibi Topkapı Sarayı Müzesi oldu.
"Tarihî ve Kültürel Miras" alanında ödüle lâyık görülen Topkapı Sarayı, 86 bin yapıtla dünyanın en zengin saray müzesi olarak nitelendiriliyor. 650 dönümlük bir alana yayılan saray; köşkleri, kutsal emanetler bölümü ve 400 odalı haremiyle aynı zamanda Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzesi.
Seçici Kurul, ödülün Topkapı'ya verilmesindeki önemli noktalardan birinin müzenin Türk kültürü ve tarihinin tanıtılmasındaki rolü olduğunu belirtirken, 17 Ağustos depreminin ardından müzenin depreme karşı aldığı önlemler ve düzenlediği bilimsel toplantılarla da diğer müzelere öncülük ettiğine dikkat çekti. Bu amaçla Hazine Dairesi'ndeki bazı eserler duvarların içlerindeki nişlere, çelik konstrüksiyonlu kırılmaz camlı bölmelere konuldu. Müze, açtığı "Padişah Portreleri", "Otağ-ı Hümayun" gibi sergilerle de başarılı hizmetler verdi.
1969 yılında kurulan Vehbi Koç Vakfı'nın ödülleri gelecek yıl "Eğitim" alanında verilecek. Her ödül dalı için dallarında uzman kişilerden oluşan beş kişilik seçici kurul oluşturuluyor.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/vehbi-koc-odulu-topkapi-sarayinin_1000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!