Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yapı Tasarım Yarışması 2021

ÇEİS'in, bu yıl “Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar” teması altında düzenlediği "Yapı Tasarım Yarışması 2021"in son başvuru tarihi 17 Mayıs 2021.

yapi.com.tr

Yarışma Duyuruları

Yapı Tasarım Yarışması 2021 Yapı Tasarım Yarışması 2021
SON BAŞVURU TARİHİ 17 Mayıs 2021
SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİ 21 Haziran 2021
DÜZENLEYEN

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS)

WEB ADRESİ

www.yapitasarimyarismasi.com

+ Ajandama Ekle

Çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin tamamına yakınının üyesi bulunduğu ÇEİS’in düzenlediği “Yapı Tasarım Yarışması”na kayıtlar 15 Şubat’ta başladı. Yarışmada soru sorma süresi 14 Mart, başvurular 17 Mayıs tarihine kadar devam edecek, kazananlar ise 21 Haziran tarihinde açıklanacak.

Projeler, Tanımsız ve Atıl Kalmış Alanlara Yeni Bir Form Kazandıracak
2021 yılında “Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar” teması ile düzenlenecek yarışma, bulunduğumuz coğrafyada “neredeyse tüm yapılı çevreyi kuran çimentonun sınırlarını, imkânlarını ne kadar tanıyıp kullandığımız” sorusunu merkezine alıyor. Alternatif tasarımlar üretme konusunda katılımcıları cesaretlendiren yarışmada, katılımcılardan; kentin geçiş noktalarındaki tanımsız, atıl veya kullanım karakteri tam oluşmamış yapıları (köprü altı, durak, üst geçit, alt geçit, metro girişi, trafo gibi) ve yakın çevrelerini yeniden düşünmeleri, iyileştirmeleri, işlevlendirmeleri isteniyor. Mevcut yapıların, müşterek alanlar yaratma konforunu yükseltecek, bekleme, buluşma, nefes alma gibi eylemlere imkan veren mekanlar olarak konumlanması; tasarımın yeni bir işlev öngörmesi, mevcut işlevleri iyileştirmesi veya bu işlevleri çeşitlendirmesi bekleniyor. Ortaya konulan fikrin, betonun/betonarmenin konvansiyonel kullanımlarına alternatif sunacak tasarımlarla desteklenmesi amaçlanıyor.

Mimarlık başta olmak üzere mühendislik ve tasarım alanlarında faaliyet gösteren profesyoneller ile üniversitelerin aynı bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin başvurularına açık olan Yapı Tasarım Yarışması, 14 farklı kategoride toplamda 295 bin TL ödül dağıtacak.

Yarışmanın jüri koltuğunda, Dr. Öğr. Üyesi Tomris Akın, Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, Doç. Dr. Nurbin Paker, Dr. Mimar Dürrin Süer ve Prof. Dr. Ahmet Tercan yer alıyor.

“Sektörün Yaratıcılığını Açığa Çıkartmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz”
Yapı Tasarım Yarışması’nın, yaratıcılığı ortaya koyan bir alan olmasından büyük gurur duyduklarını ifade eden ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Suat Çalbıyık: “ÇEİS olarak üstlendiğimiz en önemli misyonlardan biri sektörümüzü geleceğe hazırlamak. Yapı Tasarım Yarışması da bu misyon ve gayretin bir uzantısı olarak, uzun bir emek ve çalışmanın ardından, 2019 yılında hayata geçti. Daha ilk yılında büyük bir ilgi görerek hem sektörümüz hem de profesyonel isimler ve öğrenciler tarafından sahiplenildi. Biz de beklentilerin ve sorumluluğumuzun farkında olarak yarışmamızı ikinci dönemine taşıdık. Umuyorum ki, uzun yıllar bu yarışma ile sektörümüze hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Çalbıyık, “Çimento ve beton 150 yılı aşkın süredir yapı üretiminde en çok kullanılan malzeme. Çimentonun ulaşılabilirliği, maliyet avantajı ve sağlamlığı bu yapı malzemesini büyük bir hızla hayatımızın merkezine yerleştirdi. Ancak, zaman zaman çimento ve betonun hatalı kullanımları, estetik anlamda olumsuz bir algının doğmasına da sebep oldu. Bu algıyla beraber; ortak yaşam alanlarımızda birbirinin aynısı, atıl duruma düşmüş ve kamuya hizmet etmeyen yapılar ile tasarımları görür olduk. Bu durum bizleri ‘Kentlerdeki Atıl Alanlarımızı Beraber İşlevlendirelimdüşüncesine ulaştırdı ve bu yılın temasını ‘Kentsel Alanda Yenilikçi Yaklaşımlar’ olarak belirledik. Bu tema altında, alışılagelmiş kullanımların dışında, estetik ve yenilikçi kullanımlara da bir alan yaratıyoruz. Umuyorum ki, yarışmada dereceye giren projeleri uygulamaya geçirerek, yenilikçi tasarımların kent hayatının içinde son derece entegre biçimde var olabildiğini de ortaya koyacağız. Bu vesileyle, yarışmaya emeğini ve bilgi birikimini aktaran herkese şimdiden teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Yapı Tasarım Yarışması 2019’dan Akılda Kalanlar
İlki “Kamusal Alanda Yenilikçi Adımlar” temasıyla gerçekleştirilen Yapı Tasarım Yarışması’nda, 94’ü profesyonel, 38’i öğrenci kategorisinde olmak üzere toplamda 132 proje değerlendirildi. İki farklı kategoride toplam 14 projenin ödüllendirildiği yarışmanın kazanan projeleri, bir kitapta bir araya getirildi. Profesyonel kategoride kentin farklı kesimlerinin bir arada olabilirliğinin önünü açan, temasları, diyalogları ve karşılaşmaları kolaylaştıran “Kentsel Katalizör” projesi birinciliğe layık görüldü. Öğrenci kategorisinde ise sunduğu önerinin adaptif kabiliyeti ve kabiliyetin yer ile kurulan ilişkiyi destekleyici şekilde kullanılması ile göz dolduran “Ardışık Dolaşım” projesi birincilik ödülünün sahibi oldu.

Yapı Tasarım Yarışması 2019’da profesyonel kategoride 3.’lük ödülünü kazanan, betonu (poroz) geçirimli olarak üreterek kentsel ekosisteme destek veren ve canlı çeşitliliğini düşünen bir yapıda kurgulanan, aynı zamanda bir öğrenme ortamı ve yaşantı yaratma iddiası taşıyan “Yeşil Beton” projesi, ÇEİS’in Yeniköy’de bulunan merkez ofis bahçesine inşa edildi. Ödül kazanan diğer projelerin hayata geçirilebilmesi adına çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler sürdürülüyor.

Yapı Tasarım Yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız


*

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Hakkında

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), üyelerinin çalışma ilişkilerinde; ortak hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek, üyelerinin verimli çalışmalarına destek olmak, toplu iş sözleşmesi süreçlerini yönetmek, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek amacıyla 1964 yılında kurulmuş bir işveren sendikasıdır. ÇEİS, endüstri ilişkileri ve insan kaynakları faaliyetleriyle birlikte, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki eğitim, meslek standartları ve mesleki yeterlilikler ile istatistik faaliyetlerini yürütmektedir. Çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin tamamına yakınının üyesi bulunduğu ÇEİS, bugün, 32 kuruluşa bağlı 65 tesisi yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda platformda temsil etmektedir. ÇEİS Türkiye’nin 3. büyük işveren sendikasıdır.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/yapi-tasarim-yarismasi-2021_184191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!