Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Zaman'ın Başarısına 5 Dalda Tasarım Oscar’ı

Zaman'ın Başarısına 5 Dalda Tasarım Oscar’ı

Zaman
Zaman'ın Başarısına 5 Dalda Tasarım Oscar’ı

ünyanın 29 ülkesinden 450 gazetenin katıldığı SND (Society for News Design) en iyi gazete tasarımı (The Best of Newspaper Design) yarışmasında Zaman, 1 gümüş madalya ve 4 mükemmellik (Award of Excellence) ödülü alarak arka arkaya üçüncü kez dünyanın en prestijli gazeteleri arasında yer aldı. SND'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği yarışmaya bu yıl gazeteler 15 bin 20 eserle katıldı. Zaman, aldığı ödüllerle Independent, Washington Post, Wall Street Journal, USA Today, Frankfurter Allgemenie gibi ünlü gazeteleri geride bıraktı.

Zaman'ın yarışmadaki rakipleri de büyük gazeteler oldu. Gazeteler tirajlarına göre üç ayrı kategoride değerlendirildiği için Zaman 500 binlik satışıyla Washington Post, USA Today, Frankfurter Allgemenie, New York Times, Independent, Chicago Tribune, Die Zeit, Los Angeles Times gibi zorlu rakiplerle yarıştı. 2004 yılının değerlendirildiği “2004 4'lük değildi, umutlar 2005'e kaldı” başlıklı Turkuaz'ın kapak sayfası gümüş madalya alırken, Sporvizyon eki, Yorum, Akademi ve Akademi sayfası illüstrasyonu da mükemmellik ödülü aldı. 2003'te üç, 2004'te de beş dalda zirveye çıkan Zaman'ın aldığı ödüller ‘gazete tasarımının Oscarlar’ı olarak biliniyor. Bu gerçeği dünyaca ünlü tasarımcı Roger Black şöyle ifade ediyor: “Sinemacılar için Oscar, fotoğrafçılar ve muhabirler için Pulitzer ne ise gazeteler ve gazete tasarımcıları için SND odur.” Black, Türk medyasının da yakından tanıdığı bir isim. Geçtiğimiz yıl Milliyet gazetesinin ev sahipliğinde düzenlenen WAN (World Association of Newspapers) toplantısında “Dünyada birinci sayfa devrimi” başlıklı bir sunum yapmıştı. Black'ın örnek gösterdiği gazeteler içinde Türkiye'den sadece Zaman vardı.

Zaman'ı zirveye çıkaran, Görsel Yönetmen Fevzi Yazıcı, yardımcısı Mustafa Sağlam ve bütün tasarım departmanının büyük gayretleri oldu. Ekrem Dumanlı'nın genel yayın müdürü olmasıyla haberi yorumdan ayıran Zaman, tasarımın haberin ayrılmaz bir parçası olduğu ilkesini benimsedi. Türkiye'de var olan “Haberle yorum ayrılmaz, tasarım sadece detaydır” anlayışını yıktı. Fotoğraf, illüstrasyon ve info grafikle desteklenmiş haberler okuyucunun ilgisine sunuldu. 2001 Kasım ayından itibaren yeni tarzıyla okuyucusunun karşısına çıkan Zaman, tirajını ikiye katlayarak okurunun beğenisini kazandığını gösterdi. Türkiye'de ve dünyada gazetecilik üzerine kafa yoran kişiler de “Haberciliği dizayn eden Zaman”ın yeni tarzını takdir etti.

Türkiye'de gazete tasarımına habercilik kadar önem verilmediği için SND gibi bir kuruluş yok. Zaman'ın üç yıl arka arkaya aldığı ödüller, gazete tasarımcılığı konusunda ülkemizin geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli. Türkiye hakkında fazla bilgisi olmayan gazeteciler bu sayede ülkemizi daha yakından tanıma fırsatı buluyor. 26 yıldır yapılan yarışmada şimdiye kadar hiç Türk gazetesi görmeyen katılımcılar için Zaman'ın başarısı dikkat çekici bulunuyor. Okurların tirajı üç yıl içinde ikiye katlaması, tasarım dalında alınan ödüller, Zaman'ın başarısının en önemli göstergeleri oldu.

Üç yılda arka arkaya kazanılan ödüllerin arkasındaki isimlerden biri olan Fevzi Yazıcı'ya göre SND ödülleri, gazetenin tasarım standardının yükseldiğini belgeliyor. Gazetenin, gazete gibi tasarlanması gerektiğini söyleyen Yazıcı, Zaman'ın televizyonculuk yapmak ya da televizyonlarla yarışmak gibi bir amacının olmadığını belirtiyor. “Kısa kısa spot görmek isteyen televizyon izlemeli, konunun arka planıyla ilgilenen, derinlemesine bilgi sahibi olmayı hedefleyenler gazete okumalı.” diyen Yazıcı, Zaman'ın dizaynındaki önceliklerini şöyle anlatıyor: “Fotoğrafın haber olduğu gerçeğinden hareketle vuruculuğunu engelleyen renkli alanları sınırlıyoruz. İçeriğe göre yazı karakteri ve görsel malzeme kullanıyoruz. Okuyucunun haberi daha kolay algılaması için harita ve info grafikten yararlanıyoruz. Okurun en çok dikkat ettiği yer olan resim altına çok önemli bilgileri giriyoruz.” Zaman'ın her yıl tasarım ödülü almasındaki sırlardan biri de uluslararası toplantıları yakından takip ederek, gelişmeleri gazetenin içeriğine yansıtmasından kaynaklanıyor. Geçtiğimiz yıl California'da SND'nin ev sahipliğinde yapılan ve üç gün devam eden Workshop'ta stant açan Zaman, ziyaretçilerden yoğun ilgi görmüştü.


En prestijli gazete tasarımı ödülü
Başta Amerika ve Kanada olmak üzere dünyanın 50 ülkesinden 2 bin 600 üyesi bulunan SND (Society for News Design) gazete tasarımcılarını bir araya getiren en prestijli örgüt olarak biliniyor. Üyeleri, kreatif direktörler ve dizaynırlarla sınırlı değil. Türkiye'den gazetemizin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı'nın da üye olduğu SND, gazetecilik ve yayıncılık alanında faaliyet gösteren başarılı isimleri bir araya getiriyor. Editörler, grafik sanatçıları, illüstratörler, yayıncılar, reklamcılar ve öğrenciler üye olabiliyor. 1979 yılında kurulan dernek, dünyada gazete tasarımı standartlarının geliştirilmesi için çalışmakla kalmayıp sektöre ilgi duyan öğrencilere burs veriyor, ders programları düzenliyor. Ayrıca dizayn ve gazetecilik üzerine araştırmalara öncülük eden dernek, workshop ve konferans organizasyonları da yapıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan workshop üç gün sürmüş ve 60 ayrı konuda oturumun olduğu konferans düzenlenmişti. Konferans süresince sektördeki gelişmeler konuşulmuş, gazetenin görsel zenginliğinin habere ve haberciliğe katkısı üzerine sunumlar yapılmıştı. SND, Syracuse Üniversitesi'yle işbirliği halinde her yıl dünya çapında bir yarışma organize ediyor. Burada ödül alan eserleri "The Best of Newspaper Design" (En İyi Gazete Tasarımı) ismiyle kitaplaştırarak hem dünyada tasarımın geldiği noktayı ortaya koyuyor hem de tasarımcılar için altın değerinde bir kaynak sunuyor. 2003 ve 2004 yıllarında hazırlanan kitapta Zaman'ın aldığı ödüller de yer almıştı.

Ayrıntı için: snd.org/contests/contest26.lasso

Bu yılki yarışmanın jüri üyelerinden bazıları

Richard Curtis-USA Today (Fotoğraf ve grafik editörü)

Linda Edestein-Fortune Magazin (İnfo grafik editörü)

Janet Froelich-New York Times Magazin (Kreatif direktör)

Bill Gaspard-Los Angeles Times (Haber dizaynı editörü)

Matt Petty-San Francisco Chronicle (Sanat yönetmeni)

Phaedra Singelis-Washington Post (Editör)

Stacy Sweat-Chicago Tribune (Grafik dizayn editörü)

Chin Wang-The Boston Globe (Dizaynır)


Prestijli gazetelerin aldığı ödüller

INDEPENDENT

7 Mükemmellik Ödülü

NEW YORK TIMES

3 Gümüş, 37 Mükemmellik Ödülü

LOS ANGELES TIMES

2 Altın, 17 Gümüş, 58 Mükemmellik

WASHINGTON POST

11 Mükemmellik Ödülü

WALL STREET JOURNAL

7 Mükemmellik Ödülü

USA TODAY

1 Mükemmellik Ödülü

FRANKFURTER ALLGEMEINE

1 Gümüş, 5 Mükemmellik Ödülü

CHICAGO TRIBUNE

39 Mükemmellik Ödülü

BOSTON GLOBE

7 Gümüş, 32 Mükemmellik Ödülü

DIE ZEIT

(En İyi Tasarlanmış Gazete Ödülü)

1 Altın, 1 Gümüş, 9 Mükemmellik

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/zamanin-basarisina-5-dalda-tasarim-oscari_24375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!