Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Marmara Urban Forum 2021
BÖLÜM SPONSORU

2018 Ege Yapı Endüstrisi Zirvesi - YEM Kitabevi Konferansları

YEM Yayın yazarları Doğan Hasol, Zeynep Ahunbay ve Yaşar Yılmaz 2018 Ege Yapı Endüstrisi Zirvesi kapsamında, 1-3 Kasım'da İzmir'de gerçekleşecek konferanslarda okuyucuları ile buluşacak.

yapi.com.tr

Toplantılar

2018 Ege Yapı Endüstrisi Zirvesi - YEM Kitabevi Konferansları
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Kasım 2018
BİTİŞ TARİHİ: 4 Kasım 2018
YER: Tüyap İzmir
DÜZENLEYEN:

YEM Kitabevi

WEB ADRESİ:

http://egeyapizirvesi.com

+ Ajandama Ekle

1 Kasım Perşembe, saat: 14.00

Mimarlık Denince…
Doğan Hasol, Y. Müh. Mimar, Yazar

Türkiye mimarlık ve yapı dünyasının duayen isimlerinden Doğan Hasol, yaklaşık 60 yıl boyunca mimar ve yönetici olarak tasarım, uygulama, organizasyon, yayın vb. birçok başlık altında elde ettiği deneyimlerle “mimarlığın ne olduğunu” anlatıyor. 

“Mimarlık, dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Buna karşılık toplumda, hak ettiği şekilde bilinir olduğu söylenemez. Mimarlık, binaların dış görünüşünden ibaret sanılır; oysa, kentsel mekândan, bir göz odanın iç mekânına kadar bir mekânlar bütünlüğünü kapsar.” diyen Hasol, hem mimar adaylarının hem de konuya ilgi duyan her kesimden insanın anlayabileceği bir dil ve kurgu ile mimarlığın ne olduğunu, göz önünde tutulması gereken düşünce sistemi, bilim, teknoloji, endüstri ve sanat gibi çeşitli bağlantılarıyla birlikte aktarıyor. 

*

2 Kasım Cuma, saat: 14.00

Tarihi Çevreyi Korumak ve Onarmak
Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Akademisyen, Yazar

Türkiye’de tarihi çevre, kültürel miras ve restorasyon alanlarında ilk akla gelen birkaç isimden biri olan Zeynep Ahunbay; koruma düşüncesinin kuramsal temeli ve korunacak değerlere ilişkin ölçütleri anlatacağı konuşmasında, anıtlarda bozulmaya neden olan etkenlere, restorasyon öncesinde yapılan çalışmalara, restorasyon projesinin hazırlanmasına, restorasyon tekniklerine, koruma anlayışına ve kültür varlıklarının korunması ile ilgili örgütlenme ve yasalara da değinecek. Ahunbay ayrıca, ülkemizde son yıllarda tarihi ve kültürel miras alanında yaşananlardan örnekleri de izleyicilerle paylaşacak.

*

3 Kasım Cumartesi, saat: 14.00

Mimar ve Mühendislerin Antik Kentlerimizden Öğrenecekleri
Yaşar Yılmaz, İnşaat Mühendisi, Yazar

Yaşar Yılmaz, son 15 yılını, önce Anadolu ve Trakya’daki antik kentleri, ardından da Avrupa ve ABD’deki müzeleri adım adım gezerek geçirdi. Bu gezileri sırasında antik kentleri, antik tiyatroları bir mühendis gözü ve titizliği ile inceledi. Buralardan elde ettiği bulgular ışığında kayıp eserlerimizin peşine düşerek yurtdışındaki müzelerde bunları yerinde tespit etti. Yılmaz, bu gezileri sırasında yaptığı incelemelerin sonuçlarını paylaşacağı konferansta; binlerce yıl önce üretilmiş yapı ve kentlerin birçok doğru ve sürdürülebilir bilgi barındırdığının altını çizerek, günümüzün mimar, mühendis, tasarımcı ve kent plancılarına ışık tutacak bilgiler aktaracak.