Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan
İLİŞKİLİ HABERLER

Perret'nin Yeniden Kurduğu Kent

Auguste Perret'nin Yeniden İnşa Ettiği Kent: Le Havre

Auguste Perret'nin Yeniden İnşa Ettiği Kent: Le Havre

yapi.com.tr

Sergiler
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 23 Ocak 2007
BİTİŞ TARİHİ: 17 Mart 2007
YER: İstiklal Cad. 187 Beyoğlu 34430
DÜZENLEYEN: Garanti Galeri
+ Ajandama Ekle

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\etkinlik\51003.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Garanti Galeri, 23 Ocak - 17 Mart 2007 tarihleri arasında, Auguste Perret'nin Yeniden İnşa Ettiği Kent: Le Havre başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergi, bir liman kenti olan Le Havre'ın 1517'de 1. François tarafından kuruluşundan 1944'te hava saldırısıyla yok edilişine ve sonra da Auguste Perret tarafından yeniden inşasına kadar olan süreci anlatıyor. Serginin küratörü Joseph Abram, 23 Ocak Salı günü saat 18:30'da, İTÜ Mimarlık Fakültesi (Taşkışla) 109 numaralı salonda bir konferans verecek. Fransızca gerçekleştirilecek konferansta simultane çeviri yapılacak.

2002 yılında açılan "Perret: Betonun Poetikası" (Perret, la poétique du béton) isimli sergi dizisinin ardından, Le Havre Belediyesi, tümüyle Le Havre'ın yeniden inşasını konu alan bir sergi düzenlemişti. Küratörlüğünü Joseph Abram'ın üstlendiği sergi, 2006 yılından bu yana ülkeler arası dolaşıma çıktı. Sergi şimdi de Le Havre Belediye Başkanı Antoine Rufenacht'ın izni ve UNESCO'nun katkılarıyla Garanti Galeri'de izleyiciyle buluşuyor.

Tarihçilerin, yirminci yüzyılın en önemli başarılarından biri saydığı Le Havre'ın yeniden inşası, özellikle yenilikçi boyutlarıyla öne çıkar. Yeniden inşa edilen alanın büyüklüğü, Perret ve arkadaşlarının kavramsal tutarlılığı, kullanılan kentsel süreçler ve prefabrikasyon teknikleri, Le Havre'ı benzeri olmayan bir deney alanı haline getirmiştir. Emlâk konsolidasyonu, ortak mülkiyet ve belediyeyle kent sakinlerini biraraya getiren katılımcı süreçler sayesinde, nüfus yoğunlukları yeniden dengelenerek, yapıların ferah bir kentsel doku içinde ahenkli dağılımı sağlanmış ve kent ızgara dokulu bir düzende planlanmıştır.

Le Havre, betonarme tekniğinin yenilikçi kullanımından dolayı benzersiz bir kent mimarisi örneği olarak Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştır.

Le Havre Üzerine

Büyük bir seyahat ve ticaret limanı olan Le Havre, Avrupa kıtasının batısında, Atlantik Okyanusu sahilinin yakınlarında, Sen Nehri'nin Manş Denizi'ne aktığı noktada, nehrin ağzında oluşan geniş haliçte yer alır. Önceleri şilepleri ve tüccarlarıyla zenginleşen kent, yirminci yüzyılın başında güçlü bir endüstriyel dinamizme sahip olur.

Le Havre, kolektif bellekte savaş felâketiyle bağlantılıdır. İkinci Dünya Savaşı öncesinde 160.000 kişilik bir liman kenti olan Le Havre, 13 Haziran 1940 tarihinde Alman kuvvetleri tarafından ele geçirilmiş ve bundan sonra Alman savaş mekanizması için anahtar noktalardan biri haline gelmişti. 6 Haziran 1944 tarihinde müttefiklerce gerçekleştirilen Normandiya çıkarmasına olan uzaklığına rağmen (Le Havre'dan 57 km), kent korkunç bombardımanlara maruz kalmış ve 4 ay sonra kurtarılabilmişti. Le Havre için savaşın bedeli ağırdı. 5.000 kişi ölmüş, 10.000 bina yıkılmış, 80.000 kişi evsiz kalmıştı. 150 hektar büyüklüğündeki kent merkezi tümüyle mahvolmuş, liman kullanılamaz hale gelmişti. Bu durum, Fransız hükümetini kentin yeniden inşası için olağanüstü önlemler almaya zorlamış ve proje, uluslararası üne sahip mimar Auguste Perret ve öğrencilerinden oluşan büyük bir büroya verilmişti.

1945 tarihinden sonra yeniden inşa edilen kentlerden ancak birkaçı Le Havre'daki kadar çok yeniliği ve bu kadar kaliteli mimarlık örneğini kendinde toplayabilmiştir. Le Havre'ın kentsel dokusu (apartmanlar, yapı blokları, kamu alanları), yirminci yüzyılın ilk yarısında Avrupa'daki kümülatif kent planlama bilgisine örnek oluşturur. Olağanüstü değerdeki binalara sahip olan kent, betonarme tekniğinin başyapıtlarını sergiler.


http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/auguste-perretnin-yeniden-insa-ettigi-kent-le-havre_51003.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!