Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

DOCOMOMO' dan Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları

DOCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, 10-12 Kasım tarihlerinde ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenecek "Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Aç

yapitr/Murat UYMUŞLAR

Toplantılar
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 10 Kasım 2004
BİTİŞ TARİHİ: 12 Kasım 2004
+ Ajandama Ekle

OCOMOMO_Türkiye Ulusal Çalışma Grubu, 10-12 Kasım tarihlerinde ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenecek "Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları" başlıklı Poster Sunuşları'yla bu tür geniş katılımlı bir çalışmayı başlatmayı hedeflemektedir.

Ulusal Çalışma Grubu'nun gerçekleştireceği ilk etkinlik olan bu toplantıya, erken 20. yüzyıldan yaklaşık 1970'lerin başına kadar devam eden süreçte üretilmiş olan modern mimarlık örneklerini görsel ve yazılı belgelerle tanıtan veya yorumlayan poster sunuşlarının katılımı beklenmektedir. Davetli konuşmacıların sunuşlarının da yer alacağı bu toplantının, 20. yüzyıl Türkiye mimarlığının bugüne kadar belgelenememiş olan örneklerine, özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentler dışındaki üretime dikkat çekmesi ve oluşacak yeni bakış açılarıyla dönem mimarlığının yeniden yorumlanacağı bir tartışma ortamı yaratması amaçlanmaktadır.

Ülkemizdeki modern mimarlık mirasına dikkat çekecek olan bu toplantıyla, DOCOMOMO girişiminin hedeflediği belgeleme ve tescil çalışmasının yaygınlaştırılmasının yanı sıra, girişimin amaçlarının duyurulması ve geniş çevrelerce paylaşılması yönünde de önemli gelişme sağlanacağı umulmaktadır. Konferansın ardından, sunulan ürünlerin bir katalog ve CD hazırlanarak derlenmesi; seçilen bir grup ürünle daha sonra bir gezici sergi düzenlenerek, mimarlık okulları ve Mimarlar Odası şubeleri başta olmak üzere, çeşitli kurumlarda sergilenmesi ve UIA 2005 İstanbul, XII. Dünya Mimarlık Kongresi'nde yer alması planlanmaktadır.

Katılım Koşulları

- Başvurular DOCOMOMO_Türkiye Poster Konferansı Düzenleme Kurulu'na yapılır.
- Başvurularda, yapılacak sunuşun 300-400 kelimelik bir özet anlatımı ve sunulacak yapıyı / yapı grubunu / yerleşimi tanıtan en az 1 adet görsel malzeme (uzun kenarı 15 cm olacak şekilde en az 300 dpi çözünürlükte taranmış) tiff dosyada CD olarak, mümkün olmadığı durumda fotoğraf baskısı veya dia olarak sunulmalıdır.
- Başvurular en geç 20 Eylül 2004 tarihinde Düzenleme Komitesi'ne ulaşmış olmalıdır.
- Poster sunuşuna kabul edilen başvuru sahipleri, 10 Ekim 2004 tarihine kadar konferansa katılmak üzere davet edileceklerdir. Bilim ve danışma kurulunca kabul edilen posterlerin tümü konferans boyunca sergilenecek, bunlar arasından sunuş için seçilenler konferans oturumlarında tartışılacaktır. Sergilenmek üzere seçilen posterlerin hazırlanması ile ilgili teknik özellikler katılımcılara bildirilecektir. Sınırlı sayıda katılımcıya ODTÜ yerleşkesinde kalınacak yer sağlanabilecektir.

İletişim Adresleri

posta: "DOCOMOMO-TÜRKİYE Ulusal Çalışma Grubu
Poster Sunuşları: Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları"
Düzenleme Kurulu
ODTÜ Mimarlık Bölümü
İnönü Bulvarı 06531 ANKARA
Tel: (312) 210 2203-2102218-2106205
Faks: (312) 2101249
e-posta: docomomo_ankara@arch.metu.edu.tr
Web: http://www.docomomotr.itu.edu.tr

Düzenleme Kurulu
Elvan ALTAN ERGUT
Gül ASATEKİN
Nilüfer BATURAYOĞLU YÖNEY
Cânâ BİLSEL
Bilge İMAMOĞLU
Ebru OMAY POLAT
Yıldız SALMAN
Neriman ŞAHİN GÜÇHAN
Belgin TURAN ÖZKAYA

Bilim ve Danışma Kurulu
Elvan ALTAN ERGUT
İnci ASLANOĞLU
Aydan BALAMİR
İhsan BİLGİN
Cengiz CAN
Ali CENGİZKAN
Neslihan DOSTOĞLU
Uğur TANYELİ
Yıldırım YAVUZ

TEMA

Kamunun dikkatini 20. yüzyılda öne çıkan Modernizm'e çekmek ve "modern mimarlık, tasarım ve şehir plancılığı ürünlerini belgelemek ve korumak" amacıyla 1990 yılında oluşturulan uluslararası bir kuruluş olan DOCOMOMO (DOcumentation and COnservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the MOdern MOvement)'nun Türkiye Çalışma Grubu 2002 yılında kurulmuş ve böylece Türkiye'deki modern mimarlık örneklerinin belgelenmesi ve korunması adına bir girişim başlatılmıştır. Üniversitelerin, Mimarlar Odası'nın ve çeşitli mimarlık yayın organlarının da benzer girişimlerinin son yıllarda hız kazandığı gözlenmektedir. Yine de, Türkiye'de üretilmiş olan modern mimarlığı temsili örnekler yoluyla tanıtan kısıtlı sayıdaki çalışmanın geliştirilmesi ve güncelleştirilmesi gereği hissedilmektedir. Varolan literatürün sınırlarını aşmayı hedefleyen geniş kapsamlı bir belgeleme çalışması, dönem mimarlığının daha iyi anlaşılması ve korunması yönünde etkin rol oynayacaktır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/docomomo-dan-turkiye-mimarliginda-modernizmin-yerel-acilimlari_15661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!