Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Eskizin İzinde

Mimar Deniz Dokgöz'ün "Eskizin İzinde" adlı yeni sergisi, 24 Ekim - 7 Kasım 2017 tarihleri arasında İzmir Mimarlık Merkezi'nde ziyarete açık olacak.

yapi.com.tr

Sergiler

Eskizin İzinde
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 24 Ekim 2017
BİTİŞ TARİHİ: 7 Kasım 2017
YER: İzmir Mimarlık Merkezi
ŞEHİR: İzmir
DÜZENLEYEN:

Mimarlar Odası İzmir Şubesi

DİĞER BİLGİLER:

A: 1474 Sokak No:9 Alsancak, İzmir
T: (232) 463 66 25

+ Ajandama Ekle

Deniz Dokgöz'ün sergiye ilişkin kaleme aldığı yazı şöyle:

İnsanlığın varoluşundan beri bir iletişim aracı olmayı başaran çizgi, sanatta yaratıcı bir anlatım aracı iken, bilimde sembollerle anlatım aracı olarak işlev görmüştür. Yaratıcılığa dayanan bu eylem alanı içerisinde mimarlık, modern toplum öncesi “çizimde usta olma” yetkinliğini Rönesans’la birlikte matematiksel kesinliğe kavuşmuş perspektife evriltmiştir.

“Çizgiyle not tutma”olarak gelişen serüvenin “projelendirme süreci” ile yeni aşamalara evrilmesi, görsel malzeme çeşitliliğin artışına paralel olarak mimari çizgi kültürünün zenginleşmesi, illüstratif değeri yüksek bilgiler yumağı olarak karşımıza çıkmıştır. Tüm bu çizimler arayıştan çok düşüncenin somutlaşmış halini ifade etmektedir. Bu noktada eskiz, sonuç ürüne bağ(ım)lı olmaksızın arayışın kavranması adına öne çıkan düşünceyi, izlenimleri, algıyı görselleştiren kesintisiz bir çizgi eylemidir.

Yapılı ve doğal çevreyi anlama sürecinin bir parçasını oluşturan eskiz, tasarımcının biçim repertuarının gelişmesine, çevreyi soyutlamasına olanak sağlayan bir dil geliştirmesine yardımcı olur. Bu dil, tasarımın teorik altyapısını kurgular, temel olarak kavramı üretir ve bu kavramı grafik olarak ifade ederek varlığını tamamlar. Dolayısıyla eskiz, yaratıcılığa dayanan üretken bir eylem alanıdır. Eskiz, düşünceleri, izlenimleri, algıyı görselleştirmedir, kısaca çizgiyle düşünme eylemidir.

Bu sergi, farklı zamanlarda, farklı nedenlerle, farklı yerlerde bulunma durumunun, yapılı ve doğal çevreye dair algılamalarının defterlere, kağıtlara anlık yansımalarını içermektedir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/eskizin-izinde_161825.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!