Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

İstanbul'da Yaşayan Likya

“Yaşayan Likya / Akdeniz Gerçeği”

NTV

Sergiler

İstanbul'da Yaşayan Likya
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 14 Eylül 2006
BİTİŞ TARİHİ: 30 Eylül 2006
YER: İstanbul Arkeoloji Müzesi Assos Salonu, Sultanahmet, İstanbul
DÜZENLEYEN: Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi - İzmir Resim Heykel Müzesi - Antalya Müzesi - İstanbul Arkeoloji Müzeleri - Kırmızı Korsan Yayınları - Mavi Kum Kitap
DİĞER BİLGİLER: İstanbul Arkeoloji Müzesi tel: 0 212 5207740-42 Aydın Çukurova www.aydincukurova.com www.kasartcamp.com GSM. 0532-3740219
+ Ajandama Ekle

essam Aydın Çukurova'nın 8 yıllık uğraşıyla oluşturduğu ‘Yaşayan Likya’ projesi, 120 fotoğraf ve 80 resimden oluşan ‘Yankılar’ ana prezantasyonuyla ilk kez bir bütün olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Saydam gösteriler ve albümüyle bir bütün olarak kültür ve sanat tarihinde benzeri yapılmamış olan ‘Yaşayan Likya / Akdeniz Gerçeği’ projesinin ana içeriği, ressam Aydın Çukurova'nın Likya Medeniyeti izleğindeki 45 yerleşim yeri ve yöresinin fotoğraflarından oluşan Fotoğraf Albümü ve yine Çukurova'nın aynı izlekteki, resim sanatında bir 'ilk' olan transparan tekniğiyle yapmış olduğu resimleriyle birlikte Likya Fotoğrafları'nın bir bütün olarak sergilendiği, sergi açılışlarında saydam gösterisi ve arp-keman dinletisinin de yapıldığı prezantasyonlardan oluşuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki bu etkinlikte ilk defa Yaşayan Likya Fotoğrafları’nın tümü, yine Çukurova’nın resimleriyle birlikte sanatseverlerle buluşuyor. Saydam gösterisinin eşlik ettiği açılış prezantasyonun bir diğer sürprizi ise, Arkeoloji Müzesi’nin akustiğine ritim veren, keman sanatının genç yeteneği Şükret Gökay’ın ‘Antik Mezarda İsyan’ bestesi ve Özge Yetkin’in arp dinletisi oldu.

Mayıs ayında Antalya Müzesi’nde başlayan ve Likya’nın 8 kentinde 8 farklı sergi olarak peş peşe izlenime sunulan projenin ana sunumu 14-30 Eylül 2006 tarihleri aralığında İstanbul Arkeoloji Müzesi Assos Salonu’nda gerçekleşiyor.

Ankara ve İzmir'in ardından yurtdışı...
8-30 Eylül 2006 tarihleri arasında İstanbul’daki Akdeniz Yazarlar Buluşması’nda konsept sergi ve gösteri olarak bir bölümü yer alacak olan proje 1-15 Kasım 2006 tarihleri arasında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde izlenime sunulacak.

25 Kasım 2006 - 8 Ocak tarihlerinde İzmir Resim Heykel Müzesi’nde de sergilenecek proje, 2007 yılıyla birlikte Avrupa turnesine çıkacak.

Anadolu’nun hemen her noktasını ve dünyanın birçok ülkesini gezen, gezi izlenimleri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan, pek çok kişisel resim sergisi yanı sıra kültürel projelere imza atan, Kaş-Eflatun Sanat Kampı’nın kurucusu da olan ressam Aydın Çukurova, projenin bütün Anadolu ve Türkiye’nin projesi olduğunu söylüyor.

Yurtiçi ve Avrupa’da iki yılı kapsayacak sergi ve sunumlarla birlikte Türkiye’nin kültür ve sanat alanında dünya platformundaki hak ettiği ilgiye dikkat çekecek olan, Fotoğraf Albümü baskısı ve proje ana işbirliği-sponsorluk için destek arayışları sürdürülen “Yaşayan Likya / Akdeniz Gerçeği” projesi halen EPSON’un desteği, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İzmir Resim Heykel Müzesi, Antalya Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Kırmızı Korsan Yayınları ve Mavi Kum Kitap sergiler işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/istanbulda-yasayan-likya_48455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!