Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

Kader Denizi

Mehmet Günyeli'nin soyut fotoğrafları ve Bejan Matur'un bir tragedya gibi kurguladığı şiirlerinden oluşan ve günümüz dünyasının en ağır dramlarından olan mültecilik konusunu işleyen "Kader Denizi" isimli sergi, İstanbul'un yeni kamusal sergi mekanı İstanbul 2010 AKB Sanat Limanı'nda gerçekleştiriliyor.

yapi.com.tr

Sergiler

Kader Denizi
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 30 Temmuz 2010
BİTİŞ TARİHİ: 29 Eylül 2010
YER: Sanat Limanı, Tophane, İstanbul
DÜZENLEYEN: Piraeus Bank Grup Kültür Vakfı, İstanbul 2010 AKB Ajansı işbirliği ile.
DİĞER BİLGİLER: A: Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, Antrepo No:5, Tophane - İstanbul T: (212) 243 90 74 sanatlimani@istanbul2010.org
+ Ajandama Ekle

stanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul’da gerçekleşecek olan yerel ve uluslararası sergiler için talep edilen mekan ihtiyacını karşılamak üzere Tophane’deki Antrepo 5’i altı aylık bir çalışmayla yenileyerek, “İstanbul 2010 AKB Sanat Limanı” adıyla hizmete açmıştı. İstanbul’un yeni kamusal sergi mekanı İstanbul 2010 AKB Sanat Limanı, şimdi 4 yeni sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sanat Limanı’nda izleyiciye sunulan söz konusu dört sergiden biri, Mehmet Günyeli ve Bejan Matur’un sunduğu fotoğraf-video ve şiirden oluşan “Kader Denizi” başlıklı sergi, günümüz dünyasının en ağır dramlarından olan mültecilik konusunu işliyor.

Sergi, Mehmet Günyeli’nin soyut fotoğrafları ve Bejan Matur’un bir tragedya gibi kurguladığı şiirlerinden oluşuyor. Kaçak göçmenleri taşıyan tekneleri soyut bir anlatım diliyle belgeleyen fotoğraflara, Matur’un şiiri eşlik ediyor.

Mehmet Günyeli’nin minimal fotoğraf diliyle oluşan kareler, kaçak göçmenlerin terk ettikleri teknelerin üstündeki renkli boya izlerini içeriyor. Bu renkli ve soyut izler kaçak göçmenlerin çok farklı kültürleri ve adsızlığı ile örtüşüyor. Görsel malzemenin sağladığı dolaylı ve şiirsel anlatım izleyicinin zihninde bu kadersizliğe ilişkin kalıcı izler bırakmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin modern sanat geleneğinde önemli yeri olan yazı ve resim birlikteliği, Günyeli ve Matur’un işbirliğinde yinelenirken, aynı zamanda “insan ticareti” denilen bu suça ortak eleştirel bir bakış sunuyor.

Sergi, 30 Temmuz – 29 Ağustos 2010 tarihleri arasında izlenebilir.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/kader-denizi_81779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!