Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Proje4L Gelecekteki Mekanını Arıyor...

3 yıl gibi kısa bir sürede İstanbul'da çağdaş sanat alanında gerçekleşen önemli etkinliklere imzasını atmış olan Proje4L- İstanbul Güncel Sanat Müz

Proje4L

Sergiler

Proje4L Gelecekteki Mekanını Arıyor...
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 22 Nisan 2004
BİTİŞ TARİHİ: 5 Haziran 2004
+ Ajandama Ekle

b>3 yıl gibi kısa bir sürede İstanbul'da çağdaş sanat alanında gerçekleşen önemli etkinliklere imzasını atmış olan Proje4L- İstanbul Güncel Sanat Müzesi gelecekteki mekanını arıyor.

Eylül 2001'de Vasıf Kortun'un küratörlüğünü yaptığı "Yerleşmek" sergisi ile kapılarını izleyiciye açan Proje4L- İstanbul Güncel Sanat Müzesi bugüne kadar aralarında Mika Hannula ve Kari Immonen'in küratörlüğünü yaptığı "Dur Bir Dakika: Anlatı Olarak Resim", küratörlüğünü Haldun Dostoğlu'nun üstlendiği, Çağa Koleksiyonunun sergilendiği "Günyüzü", sanatçı Halil Altındere'nin küratörlüğünde gerçekleşen "Seni Öldüreceğim İçin Çok Üzgünüm" sergisi, Fulya Erdemci'nin küratörlüğünü üstlendiği "Organize İhtilaf" ve hala sürmekte olan Bayburt'ta yapımı devam eden Baksı Müzesi yararına düzenlenen "Şaman Güncesi" gibi toplam 12 sergiye ev sahipliği yaptı. Proje4L ayrıca, aralarında Orhan Esen'in "From Taksim to Taksim Unlicensed" adlı performansı, Tuğçe Tuna'nın "Vertigo" adlı dans performansı ve 2/5BZ tarafından gerçekleştirilen "No Turistik No Egzotik" isimli multimedya, müzik performansının bulunduğu 8 performans ve Charles Esche, Hans Ulrich Obrist, Harald Szeeman, Dan Cameron ve Suhail Malik gibi konuşmacıların konuk edildiği 28 konferans/panel/söyleşiyle İstanbullu izleyicileri güncel sanatla buluşturdu.

Gerek ülkemiz gerekse kentimiz adına bir çağdaşlık söylemi olarak algılanan Proje4L-İstanbul Güncel Sanat Müzesi, Harmancı-Giz Plaza'daki yerinden Haziran 2004 itibariyle taşınmak gerçeğiyle karşı karşıya. Harmancı-Giz Plaza'daki sabit bina giderlerinin ve, 1.600 metrekarelik bir alanı kapsayacak biçimde sergilerin yapım maliyetlerinin yüksekliği, kısıtlı destek olanaklarına ulaşmada karşılaşılan yoğun rekabet gibi etkenlerin baskısı, ve nihayet Proje4L'nin bugünkü mekanının sahipleri tarafından başka amaçla değerlendirilmesinin gerekliliği karşısında, taşınma kaçınılmaz oldu.

Proje4L yönetimi ve mesenleri 21 Mart'ta yaptıkları toplantıda bu durumu bir fırsat olarak değerlendirip 2004 sonbaharından itibaren etkinliklerin sürdürülebileceği yeni bir yer arayışını, İstanbul'un kamusal yaşamının yoğunlaştığı Beyoğlu'na odaklamaya karar vermiş bulunuyorlar. Bu bağlamda, bir yıl önce başlatılan kurumsallaşma çalışmalarının hızlandırılabilmesi ve daha güvenli bir geleceğin sağlanması amacıyla, diğer sanat kurumlarıyla işbirliği olasılıkları da değerlendirilmekte.

Proje4L'nin Harmancı-Giz Plaza'daki mekanında düzenlenecek son etkinlik 22 Nisan - 5 Haziran 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Hüseyin Çağlayan" sergisi olacaktır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/proje4l-gelecekteki-mekanini-ariyor-_10449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!