Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

"Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif Sergisi"

Sedad Hakkı Eldem'in Türkiye gündemini belirleyenler arasında yer aldığı çalışma dönemini ve yapıtlarını ele alan Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif sergisi, Osmanlı Bankası Müzesi'nde açıldı.

yapi.com.tr

Sergiler

"Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif Sergisi"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 8 Nisan 2009
BİTİŞ TARİHİ: 31 Temmuz 2009
YER: Osmanlı Bankası Müzesi, Karaköy, İstanbul
DÜZENLEYEN: Osmanlı Bankası Müzesi
DİĞER BİLGİLER: T: (212) 334 22 70
+ Ajandama Ekle

edad Hakkı Eldem'in Türkiye gündemini belirleyenler arasında yer aldığı çalışma dönemini ve yapıtlarını ele alan Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif sergisi, Osmanlı Bankası Müzesi'nde açıldı. Türkiye'nin en büyük kişisel mimari arşivine sahip olduğu gerçeğinden hareketle, Eldem'in çalışmalarına odaklanan etkinlik, bir arşiv-sergi kimliğini taşıyor. Sergi, izleyicilerin mimarın çalışmalarına; estetize etmeden, birer resimsel yapıt olduklarını düşünmeden, tarihsel veriler olduklarının bilinciyle bakmalarını hedefliyor. Eldem'i irdelerken, ünlü mimarın çokboyutluluğunun da gerektirdiği, geniş çoğul okuma imkanlarının bulunduğu anlatılmak isteniyor.

"Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif" sergisi ve aynı adla yayımlanacak kitap, ünlü mimarın tüm çalışmalarının genel bir dökümünü sunarken, etkinliklerinin tümel bir muhasebesini de ortaya koyuyor. Söz konusu arşiv malzemesinin, bu önemli tarihsel figür üzerinde gelecekte yapılacak yeni araştırma ve değerlendirmeleri tetiklemesi umuluyor. Sergi ve kitabın küratörlük ve editörlük hizmetleri Bülent Tanju ile Uğur Tanyeli tarafından üstlenildi, tasarımı Bülent Erkmen tarafından yapıldı. Kitaba, çok sayıda akademisyen de katkıda bulundu.

Sedad Hakkı Eldem, 1930'lardan 1980'lere uzanan dönemde, Türkiye'de mimarlık alanını en yoğun biçimde etkileyen isim olarak kabul ediliyor. Tasarımcı, hoca ve yazar kimlikleriyle tanınan Eldem, bazıları hâlâ gündemdeki yerini koruyan düşünceler üretti, yapılar inşa etti ve kitaplar yazdı. Ortaya koyduğu rol modeliyle yinelenmesi zor, ancak kimilerine göre itici, kimilerine göre ise gıpta edilecek nitelikte bir kariyer ortaya koydu.

Mimarın, ortaokul yıllarında başlayan ve 1988'deki ölümüne dek uzanan yarım yüzyılı aşkın uzunluktaki verimli döneminin, başlangıcından ilk yapısını inşa ettiği 1930'a kadarki evresi, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi tarafından "Sedad Hakkı Eldem I, Gençlik Yılları" adlı sergi ve kitapla geçen yıl ele alınmıştı.

Sergi, 5 Temmuz 2009 tarihine kadar devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sedad-hakki-eldem-ii-retrospektif-sergisi_68260.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!