Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Modelpan Modelpan

Sparwasser HQ' nun Son Mekanı Platform

2004 yılı sergi ve etkinlik programını, küratörlük ötesi sergileme modelleri üzerine inşa eden Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, 11 Mart - 17

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi

Toplantılar

Sparwasser HQ' nun Son Mekanı Platform
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 11 Mart 2004
BİTİŞ TARİHİ: 17 Nisan 2004
+ Ajandama Ekle

b>2004 yılı sergi ve etkinlik programını, küratörlük ötesi sergileme modelleri üzerine inşa eden Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, 11 Mart - 17 Nisan 2004 tarihleri arasında Berlin merkezli sanatçı inisiyatifi Sparwasser HQ'yu ağırlıyor.

Sanatı alternatif bilgi üretiminin önemli bir yolu olarak gören grup, her yeni mekanda farklı sanat ve sergileme uygulamalarını karşılaştırarak günümüzün toplumunu ve sanatsal üretim koşullarını inceliyor.

Sparwasser HQ'nun Platform için hazırlayacağı İstanbul programında, arşivlerinden derledikleri 32 sanatçının konuşması "Yazın Sonuçları" (Consequences of summer), sanatçıların örgütlediği mekanlar ve kollektifler tarafından derlenen 50 video gösterimi "Eski Alışkanlıklar Zor Ölür" (Old Habits Die Hard), Japonya'daki sanatçı inisiyatifleri hakkında bir video anlatısı olan "Temizlik Toplumu" (Reinigungsgesellschaft), Heman Chong'un kollektifler hakkında video anlatısı "Sosyal Baştan Çıkarma" (The Social Seduction), Gitte Villesen, Jakob Kolding, Henrik Olesen, Oliver Ressler ve Annika Eriksson'un "Kamusal Alan Projeleri" sergisi, Jahannes Raether'in evlerde video gösterimleri (Home Video Systems), Lise Harlev ile Susan Philipsz'in ses enstalasyonları ve Jakob Kolding ile Annika Eriksson'un afişleri bulunuyor.

Sparwasser HQ, Platform'da gerçekleştirdiği programının yanı sıra 12 Nisan'a kadar Avrupa'nın en önemli güncel sanat müzesi Hamburger Bahnhof'ta da bir çalışma sürdürüyor.

Sparwasser HQ Nedir?

Sparwasser HQ ticari amaç taşımayan bir sanatçı projesi ve proje rüyası. Lise Nellemann, Louise Witthoeft ve Lasse Jensen tarafından işletilen ve kurulduğu 2000 yılından bu yana bir iletişim merkezi olarak konumlandırılan Sparwasser HQ, İskandinav sanat çevresine bağlı olmakla beraber, kendini uluslarası, çokdilli sanat çevresinin bir parçası olarak görüyor. Sparwasser HQ teori ve pratiği, üretim ve iletişimi, politika ve estetiği bir araya getiriyor.

Çeşitli sanat ve sergileme uygulamalarını karşılaştırarak günümüzün toplumunu ve sanatsal üretim koşullarını incelemek amacıyla, sanatı alternatif bilgi üretiminin önemli bir yolu olarak kabul ediyor. Her mekanı farklı bir iş olarak kabul eden Sparwasser HQ'nun çalışması, büyük bir sanatçı ve teorisyen grubunun, programa ve mekanın günlük işleyişine açık ve sürece dayalı katılımıyla belirleniyor. Teori ve organizasyon bu işbirliği sonucunda ortaya çıkıyor.

Yeni projeler, Sparwasser'in stratejilerinin sürekli sorgulanmasına ve yeniden şekillendirilmesine yol açan yoğun bir fikir alışverişinden doğuyor. Aylık sergilerle beraber video gösterimleri, sanatçı konuşmaları ve canlı performansları içeren geniş bir çalışma, güncel sanat uygulamalarını tekrar gözden geçiriyor ve amaçlarını genişletiyor.

Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi
İstiklal Caddesi 276 Beyoğlu
(0212) 293 23 61
11 Mart - 17 Nisan 2004
Salı, Çarşamba, Perşembe 13:00 - 20:00
Cuma, Cumartesi 13:00 - 22:00

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/sparwasser-hq-nun-son-mekani-platform_8997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!