Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Bakılan Görülen Kadar
BÖLÜM SPONSORU

"Yolculuk-İz-Bellek"

Devabil Kara'nın "Dilin Söyleyemedikleri" sergisinin son ayağı "Yolculuk-İz-Bellek", 1 Ekim 2010 tarihinde Pg ArtSpace'te izleyicilerle buluşuyor. Pg Art Gallery sanatçılarından Devabil Kara, uzun zamandır sanat dilini iz, bellek, geçmiş ve geçmişin geleceği şekillendirmesi üzerinden oluşturuyor. Sanatçının "Dilin Söyleyemedikleri" sergisinin

yapi.com.tr

Sergiler

"Yolculuk-İz-Bellek"
BAŞLANGIÇ TARİHİ: 1 Ekim 2010
BİTİŞ TARİHİ: 22 Kasım 2010
YER: Pg ArtSpace, Kemerburgaz Country Life - İstanbul
DÜZENLEYEN: Pg ArtGallery
DİĞER BİLGİLER: A: Merkez Mh. İstanbul Cd. Göktürk, Eyüp/ İstanbul T: (212) 263 33 90
+ Ajandama Ekle

B> Devabil Kara’nın “Dilin Söyleyemedikleri” sergisinin son ayağı “Yolculuk-İz-Bellek”, 1 Ekim 2010 tarihinde Pg ArtSpace’te izleyicilerle buluşuyor.

Pg Art Gallery sanatçılarından Devabil Kara, uzun zamandır sanat dilini iz, bellek, geçmiş ve geçmişin geleceği şekillendirmesi üzerinden oluşturuyor. Sanatçının “Dilin Söyleyemedikleri” sergisinin Valide-i Atik Külliyesi’nde başlayan, ardından Pg Art Gallery’de devam eden yolculuğu, Pg ArtSpace’te sona eriyor.

Serginin açıklama metni şöyle:

“Varlık zaman içinde yer değiştirirken kendine ait izler bırakır. Bu izler sayesinde gerçekliği geleceğe taşınır, tarihsel bellek oluşur. 500 yıllık Valide-i Atik Külliyesi de, bünyesinde oluşmuş çok katmanlı izlerle belleğimizi oluşturmaya devam eden, bu nedenle sanatçının sergisinin ilk durağı olarak seçilmiş bir yapı. “Dilin Söyleyemedikleri” sergisinin yolculuğunu bu mekandan başlatan Devabil Kara, 2009’daki sergi sırasında külliyenin duvarlarına doğrudan müdahalelerde bulunarak, bugünün izleriyle geçmişin izlerini aynı düzlemde buluşturmuştu.

“Serginin ikinci durağı olan Bebek’teki Pg Art Gallery’de de yine doğrudan galerinin duvarlarına müdahale eden Devabil Kara, sergi süresince mekanın belleğini yeniden şekillendirdi. Duvarlara kazıdığı imgeler sayesinde Kara, bu çağdaş galeri mekanının 80 yıllık geçmişine ait katmanları ortaya çıkardı. Bu gün, bu izler görünürde yok edilmiş olsalar bile mekanın belleğinde yaşamaya devam etmekteler.

“Sergi şimdi de son ayağı ile Pg ArtSpace’te yer alacak. Çağdaş mimari anlayışın bir parçası olan bu mekan, serginin dönüşümünde de etkili olacak. Sanatçı, buradaki duvarlara yapacağı müdahalede mekanın ruhuna paralel olarak neon ışığı kullanacak. Kazınmış çizgilerin yerine bu kez bellekler ışıkla şekillenecek.”

Yolculuğu süresince serginin her ayağında yer alan 3 metrelik “Beyaz Balina” adlı heykel ve “Dilin Söyleyemedikleri” serisinden tuvallerin de sergileneceği “Yolculuk-İz-Bellek” sergisi, 22 Kasım’a kadar izlenebilecek.


Devabil Kara Hakkında

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olan sanatçı Washington’da Parish Gallery tarafından temsil edilmektedir. Pek çok bienal, trienal ve uluslararası sanat organizasyonlarına katılmış olan sanatçı özgün baskı ve resim alanında ödüller almıştır. Sanatçının yurtiçi ve yurtdışında pek çok özel ve kurum koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/etkinlikler/yolculuk-iz-bellek_82852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!