Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolmabahçe’deki 55 Bin Tarihî Eser Ziyarete Açılıyor

Dolmabahçe’deki 55 Bin Tarihî Eser Ziyarete Açılıyor

Zaman Gazetesi
Dolmabahçe’deki 55 Bin Tarihî Eser Ziyarete Açılıyor

üz elli yaşına giren Dolmabahçe Sarayı’nın deposunda bulunan tarihi eserler gün yüzüne çıkarılıyor. Sayımları yapılan 55 bin eser, bu yıl sonu itibarıyla müzeye konularak ziyarete açılacak. Padişahların özel kalemine ait arşivler, tasnif edilerek araştırmacılara sunulacak. İsteyen herkes iki milyon lira karşılığı müzeyi gezip tarihi eserleri görebilecek.

Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Dolmabahçe Sarayı’nı yerel ve uluslararası platformda tanıtmak için yeni bir çalışma başlattı. Önce sarayın çalışanlarının yeri değiştirildi. Sarayın üst katlarında görev yapan memurlar, tarihi eserlerin bulunduğu alt kattaki depo olarak kullanılan odalara alındı. Bazı memurların, Boğaz’a karşı lüks bir mekandan alt katlara inmeye karşı çıktığı öğrenildi. Osmanlı döneminde devlet erkanının makam odası olarak kullandıkları mekanlarda yakın zamana kadar değişik kuruma bağlı memurlar kalıyordu. Örneğin, sarayda görevli polislerin kullandığı oda, şeyhülislama aitti.

Dün gazetecilerle özel bir toplantı yapan Dolmabahçe Sarayı Müdürü Kemal Kahraman, bu yıl sonuna kadar yapmayı planladıkları etkinlikleri anlattı. Kahraman’ın verdiği bilgiye göre, uluslararası camiada müzecilik alanında önemli isimlerin katılımıyla sempozyum düzenlenecek. Sarayda yer alan Yıldız, Avrupa ve Uzakdoğu porselenleri bir arada sergilenecek. Koleksiyonlarda bulunan kişisel elbiselerden perdelere ve döşemeliklere kadar çeşitli tekstil örnekleri ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Sarayın görkemini yansıtacak büyük ebatlı ve ciltli bir prestij kitabı hazırlanacak.

Dolmabahçe Sarayı’nın genç kuşaklara tanıtılması da düşünülmüş. Bu çerçevede sarayı gezecek çocuklar arasında resim yarışması düzenlenecek. Yarışmada başarılı olan eserlere değişik ödüller verilecek. Ödüle layık çalışmalar, kitap haline getirilip sergilenecek. Osmanlı’nın son beş padişahı ile Atatürk’ün kullandığı sarayda sergilenecek olan eserlerin dikkat çekici olanlarından biri de saat müzesi. Bu müzede, sarayda bulunan 64 saat görülebilecek.

Tarihi mekanın bahçesinde, parası olan herkes yine düğün yapabilecek. Saray yönetimince belirlenen fiyatlar, Yeni Türk Lirası’na göre şöyle: Hasbahçe 100.00, Kuşluk Bahçe 10.00, Harem Bahçesi 20.00, Medhal Bahçe 120.00.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolmabahcedeki-55-bin-tarihi-eser-ziyarete-aciliyor_42563.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!